KAPALI max 50.000 tl bütçeli aile dizel araba seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

leroy

Düz Yol Gazcısı
5 Ocak 2018
17
8
145
3 kişilik bir aileyiz. bu yüzden öncelikli tercihimiz güvenlik. ondan sonra mümkünse çok az yakan bir otomobil olması ve masraf çıkarmaması.
kullanımın çoğu şehir içi hafta sonları ise şehir dışı olmaktadır. Hibrit araba tercih etmek isterdim ama bütçe bunlara yetmiyor. yılda yaklaşık 10.000 km civarı kullanmaktayım. Sedan veye HB fark etmez ama içi rahat olsun yeter. iç donanım da iyi olursa mükemmel olur. Bir diğer tercih de 2013 veya 2014 üstü olması
aklımda aslında 4 model var
ford fiesta
peugeot 208 (amortisörlerin biraz sert olduğu ve ses çıkardığı için bu modelden vazgeçtim gibi)
opel corsa 1.3
nissan note (2. el zor bulunması handikap)
yada sizlerin önereceği başka seçenekler nelerdir?

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle yılların Fiesta kullanıcısı olarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim: İç hacim arıyorsanız özellikle arka koltuklar size yetersiz kalacaktır. Corsa'dan kastınız Corsa E ise hiç bulaşmayın, Corsa D daha kaliteli bir araç. Bakabilirsiniz.

Listenize Hyundai i20 (veya platform kardeşi Kia Rio) 1.4crdi modelini de ekleyebilirsiniz. Yakıt tüketimi Fiesta'ya göre 0,5lt kadar fazla olabilir ama bakım maliyetleri daha ucuzdur. İç hacim genişliği olarak B sınıfında tek rakibi Skoda Fabia'dır. Emin olun bunu kıyaslayabilecek bir bünyem var :) Fabia önermeme sebebim mazot kalitesine karşı çok hassas olması ve ortalamanın bir tık üstü bakım maliyeti.

Alternatif modellerden devam edeyim: Kia Venga. Yakıt tüketimi hakkında hiçbir bilgim yok ama bildiğim kadarıyla sorunsuz bir model.

Ford B-Max önerirdim ama Ford araçlarını yakından tanıyorum ve onun yerine binek kullanım için Tourneo Courier öneririm. Hem daha kaliteli, hem -özellikle arka koltuk minderleri- daha konforlu, hem de daha geniş. Tam yük dışında yol tutuşu Fiesta ile hemen hemen aynı. Tüketimi de sınırlarında zorlandığında Fiesta +1lt diyebilirim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Tek kapı olması sorun degilse bir de bu arabayı bırakayım çok hosuma gitti :)
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...l-renault-megan-1.5-dci-sport-497878415/detay
Bugün yine formundasın hocam. Çiçek gibi arabalar atıyorsun foruma :) Megane belli ki boyasız, güneş vuran bütün resimlerde kılcal çizikler gözüküyor. Bir mekanik ekspertize sokulup alınır. =)

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Bugün yine formundasın hocam. Çiçek gibi arabalar atıyorsun foruma :) Megane belli ki boyasız, güneş vuran bütün resimlerde kılcal çizikler gözüküyor. Bir mekanik ekspertize sokulup alınır. =)
Estagfurullah hocam senin kadar olamayız ama elimizden geldigince buluyoruz birseyler:)

leroy

Düz Yol Gazcısı
5 Ocak 2018
17
8
145

leroy

Düz Yol Gazcısı
5 Ocak 2018
17
8
145

leroy

Düz Yol Gazcısı
5 Ocak 2018
17
8
145
Öncelikle yılların Fiesta kullanıcısı olarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim: İç hacim arıyorsanız özellikle arka koltuklar size yetersiz kalacaktır. Corsa'dan kastınız Corsa E ise hiç bulaşmayın, Corsa D daha kaliteli bir araç. Bakabilirsiniz.

Listenize Hyundai i20 (veya platform kardeşi Kia Rio) 1.4crdi modelini de ekleyebilirsiniz. Yakıt tüketimi Fiesta'ya göre 0,5lt kadar fazla olabilir ama bakım maliyetleri daha ucuzdur. İç hacim genişliği olarak B sınıfında tek rakibi Skoda Fabia'dır. Emin olun bunu kıyaslayabilecek bir bünyem var :) Fabia önermeme sebebim mazot kalitesine karşı çok hassas olması ve ortalamanın bir tık üstü bakım maliyeti.

Alternatif modellerden devam edeyim: Kia Venga. Yakıt tüketimi hakkında hiçbir bilgim yok ama bildiğim kadarıyla sorunsuz bir model.

Ford B-Max önerirdim ama Ford araçlarını yakından tanıyorum ve onun yerine binek kullanım için Tourneo Courier öneririm. Hem daha kaliteli, hem -özellikle arka koltuk minderleri- daha konforlu, hem de daha geniş. Tam yük dışında yol tutuşu Fiesta ile hemen hemen aynı. Tüketimi de sınırlarında zorlandığında Fiesta +1lt diyebilirim.
Araba bilgim pek yok. Corsa e ve d seçeneklerini bilmiyordum. Dikkat ederim. Fabia ve i20 bu fiyatlarda genelde hasarlı olanlar çıkıyor. Yoksa i20 bence de güzel. Kia biraz ufak gibi ama incelemeye değer. Teşekürler ederim

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Araba bilgim pek yok. Corsa e ve d seçeneklerini bilmiyordum. Dikkat ederim. Fabia ve i20 bu fiyatlarda genelde hasarlı olanlar çıkıyor. Yoksa i20 bence de güzel. Kia biraz ufak gibi ama incelemeye değer. Teşekürler ederim
Corsa D 2007'de üretimine başlanan kasa. Corsa E de son nesli. Seçenekten ziyade jenerasyon diyelim. Benim imzamdaki de Corsa C =) Kia kesinlikle ufak değil. i20 ile hemen hemen aynı ölçülere ve iç hacme sahipler. Zaten platformları da aynı.

yaarkaan

Asfalt Kurutucu
25 Ara 2017
52
41
670
Yılda 10.000 km yapıyorsanız bence dizel tercih edin çünkü dizel aracın az yaktığını fark edince daha çok km yapmaya ve gezmeye başlıyorsunuz yakıt parasını dert etmiyorsunuz. Babam ilk dizel aracını aldığında yılda 14.000 km yol yapıyordu 6 yılda 25.000 km ye çıktı bu rakam. Astra H hacim istiyorsanız çok mantıklı bir seçim. Aklınızda bulunsun 1.4 hacminin altındaki araçların vergi dilimi bir altta olduğu için aradaki fiyat farkını yakıta harcayabilirsiniz.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Bence İ20. Baktım biraz fiyat tam boş yeni kasa ile dolu son üretim eski kasa arasında kalmış. Bütçeyi 60 bine zorlayıp 50-70 bin km arasında donanımlı yeni kasa alınabilir. Eski kasanın yüzü çabuk eskidi, yenisi daha yakışıklı. Geri kalan özellikleri aşağı yukarı benzer zaten.

Fiestalar hem daha pahalı hem daha boş, ayrıca boyutları çok dar diye hatırlıyorum. Söylendiği gibi İ20' den yarım litre az yakar fakat arada beygir ve cüsse farkı var. Fiesta 1.4 70 ve 1.5 75 beygir; İ20 1.4 90 beygir.

leroy

Düz Yol Gazcısı
5 Ocak 2018
17
8
145
Uzun süre olmuş konuyu açalı. sonucunu yazayım dedim. Uzun araştırmalar sonucunda hiç tahmin yürütemediğim 2016 model Clio Sport Tourer 'ı 2 ay önce aldım. 65bin km 1.5 dci dizel Joy modeli. joy olsada bir cok donanım özelliği bulunmakta. bagajı geniş. özellikle yakıtı çok iyi. 2 ay boyunca 1500 km yaptım cogu şehir içi. ortalama 4lt/100 gösteriyor. uzu yollarda cok rahat 3.5lt/100 oluyor. biraz daha sakin kullanırsak 3.2yi gördügüm cok oldu. düşünenlere tavsiye ederim
595c97f7b3345.jpg

leroy

Düz Yol Gazcısı
5 Ocak 2018
17
8
145
@tequila teşekkür ederim ama yukarıdaki aracı aldım zaten. konu ile ilgilenenler icin bir öneri seklinde cevap yazmıstım sadece.
ek olarak kriterlerde 2013 veya üzeri model yazmıstım. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım