KAPALI Mazda 3 - ve + ları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KeremDK

Profesör
2 Şub 2017
204
203
1,185
istanbul
evet arkadaşlar eksi ve artı olarak düşüncelerinizi merak ediyorum. düşünceleriniz önemli :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,030
7
51,360
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Atmosferik kararına ve ciddi ArGe yapmalarına saygımız sonsuz. Vardır bir bildikleri... en azından evirip çevirip aynı motoru giydirmiyorlar bazıları gibi :)
Bu iki seçenek arasındaki en büyük fark kullanım ömründe ortaya çıkıyor. Ben çok performans aramıyorum, ama 10 yıl 200.000 km bineceğim diyen insan gidip downsizing yapılmış turbo beslemeli motor almamalı bence. VW, tsi motorunu ilk piyasaya sürdüğü zaman (1.4tsi 170hp) birkaç yüz bin km test etmişlerdi. Halbuki bugün yeni nesil motorlar hep milyon km üstü test ediliyor. Zaten o kadar şikayet gelip motorlar 100bin gördükten sonra iflah olmadığı görülünce 1.4 motorlar 122hp, 150hp filan oldu. Şu anda evdeki tsi Leon 70küsür binde ve 1 seneye kadar satılması planlanıyor. Bu bana hala ters gelen bir yaklaşım ama yeni nesil araçlarda olması gereken maalesef bu. Babam 193bindeki atmosferik Fiesta'sı için "bunun ufak tefek bütün masraflarını yaptırır, yeni gibi binerim" diyor. Benim arabam 143binde, geçen birisiyle "bu motorları görüyorum hep 300binlerde" diye konuşuyordum :) Bizdeki anlayışla yeni nesil downsizing+turbo motorlar çok zor ya.

Bu arada, Mazda 3'e hantal filan diyoruz da, bugün 1.6 motorlara lpg takıp binenler için fazlasıyla seri bir araba. :) Ek olarak aynı yakıt ekonomisini de sorunsuz şekilde sağlıyor :p

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
http://www.automobile-catalog.com/car/2017/2506730/mazda_3_1_5_skyactiv-g_100.html
bu attıgım mazdanın 100 bg lık manuel versıyonu oldugunu belırteyım zaten sayfada yazıyor. (turkıyedekıler 120 bg.)
http://www.zeperfs.com/en/fiche7095-vw-golf-vii-1-0-tsi-dsg.htm
buda 1.0 tsi dsg motorun verılerı.
ıcınden gecme muhabbetı yok. elbette 1.0 motorun 1.5 motorla karsılastırılması bence atmosferık motorların eskı kaldıgının gostergesıdır. ama tabıkı ara hızlanmalara gırmıyorum dedıgınız gıbı turbolu motora haksızlık olur. son hız konusunda benım eskı kasa bıle 200 u goruyor ınternet sıtelerınde hata vardır muhtemelen.

show yapmak ıcın benım eskı motorla aurıs ı koyuyorum ;) http://www.zeperfs.com/en/fiche2946-mazda-3-1-6-cdvi.htm bu mazda ıcın.
http://www.zeperfs.com/en/fiche2260-toyota-auris-1-6-vvti.htm buda toyota .
Benim arabadaki 1.6 hdi motor ile eski auris atmışsın konuyla alakası bile yok :D

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Mk3,5'a kadar focus modelinde ford'da direndi 125'lik ünitede ama mk4 ile beraber artık onu da bırakacak. Atmosferikleri bir şekilde çağın performans verilerine uyduramadığın vakit satış rakamları bu hususta en az endişe duyan markaları bile etkiliyor. Mazda sahipleri araçlarını çok seviyor, haklılar da. Eminim yolda giderken araçları da yüzlerinde gülümseme oluşturuyordur fakat yine eminim ki otobanda, yokuşta, orada burada yanlarından uzayıp giden bir turbo benzinli görünce içten içe onun üzüntüsünü yaşayıp keşke diyorlardır. Hepsi olmasa bile bir çoğu bunu diyordur eminim.
Yahu bari sen yapma :D sitelere bakmaktan gozlerim kaydi bak nolur :( 7 senedir eski tip atmosferik kullaniyorum o kadar yokus ciktim uzun yol yaptim bir kere dedigini demedim :D

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Dogrudur valla gozum kaydi artik anladin sen konuyu ya iyi trolledin ama auris i okuyunca iyi guldum ben astra beklerdim senden :D
Auris 1.6 atmosferik şuan en güçlüsü işte (hyundai-kia grubunun 136bg liği var da kasa ağır) 132 bg 160 tork üretiyor ve kasa da hafif ondan gayet güzel yürüyor. 1.6 atmosferik ve c sınıfında en iyi performansı sunacak araba manuel auris.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,227
45,819
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yahu bari sen yapma :D sitelere bakmaktan gozlerim kaydi bak nolur :( 7 senedir eski tip atmosferik kullaniyorum o kadar yokus ciktim uzun yol yaptim bir kere dedigini demedim :D
Onu diyorum ya istisnalar tabii ki kaideyi bozmaz, neticede kendi kullanımı için yeterli görenler ve yeterli görmeyenler diye iki kısma ayrılabilir bu mevzu. Fakat burada su götürmez bir gerçek var ki bugün 1.0 - 1.2 tsi motorlar ile yani yeni nesil motorların giriş seviyesi sayılacak motorları ile atmosferik motor kıyas edip hala daha performans anlamında muallakta kalıyorsak bir sıkıntı var demektir. Neticede bende yıllarca atmosferik motor kullandım 5 arabamızdan 3'ü atmosferikti. 2.0'da kullandım, 1.6'da kullandım, 1.25'de kullandım.. Bu motorlardan dizele geçince, ara ara da benzinli turbolu üniteleri kullandıkça hatırlamaz, aramaz bile oldum düşük hacimli atmosferik üniteleri (2.0 hariç :D )

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Auris 1.6 atmosferik şuan en güçlüsü işte (hyundai-kia grubunun 136bg liği var da kasa ağır) 132 bg 160 tork üretiyor ve kasa da hafif ondan gayet güzel yürüyor. 1.6 atmosferik ve c sınıfında en iyi performansı sunacak araba manuel auris.
http://www.zeperfs.com/en/fiche3757-toyota-auris-1-6-vvti.htm
Bu senin attigin araba
http://www.zeperfs.com/en/fiche3619-mazda-323-1-6-i.htm valla sitede mazda cok yok anca 10 sene once uretilen mazda 323 var oda auris le benzer gorunuyor sitede hata var muhtemel degerleri veren baska site olsa bulamadim

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Mk3,5'a kadar focus modelinde ford'da direndi 125'lik ünitede ama mk4 ile beraber artık onu da bırakacak. Atmosferikleri bir şekilde çağın performans verilerine uyduramadığın vakit satış rakamları bu hususta en az endişe duyan markaları bile etkiliyor. Mazda sahipleri araçlarını çok seviyor, haklılar da. Eminim yolda giderken araçları da yüzlerinde gülümseme oluşturuyordur fakat yine eminim ki otobanda, yokuşta, orada burada yanlarından uzayıp giden bir turbo benzinli görünce içten içe onun üzüntüsünü yaşayıp keşke diyorlardır. Hepsi olmasa bile bir çoğu bunu diyordur eminim.
E bu Ankara'daki taksiciler bütün arabalarını atmosferik alıyor lpg li. Bir tane dizel taksi denk gelmedi. Nerde atmosferik yeni araba var Ankara'da taksi. Focus elentra Astra aklıma gelenler sadece

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
http://www.automobile-catalog.com/car/2017/2506730/mazda_3_1_5_skyactiv-g_100.html
bu attıgım mazdanın 100 bg lık manuel versıyonu oldugunu belırteyım zaten sayfada yazıyor. (turkıyedekıler 120 bg.)
http://www.zeperfs.com/en/fiche7095-vw-golf-vii-1-0-tsi-dsg.htm
buda 1.0 tsi dsg motorun verılerı.
ıcınden gecme muhabbetı yok. elbette 1.0 motorun 1.5 motorla karsılastırılması bence atmosferık motorların eskı kaldıgının gostergesıdır. ama tabıkı ara hızlanmalara gırmıyorum dedıgınız gıbı turbolu motora haksızlık olur. son hız konusunda benım eskı kasa bıle 200 u goruyor ınternet sıtelerınde hata vardır muhtemelen.

show yapmak ıcın benım eskı motorla aurıs ı koyuyorum ;) http://www.zeperfs.com/en/fiche2946-mazda-3-1-6-cdvi.htm bu mazda ıcın.
http://www.zeperfs.com/en/fiche2260-toyota-auris-1-6-vvti.htm buda toyota .
Kaptan senin arabanın dizeliyle benim atmosferik motoru karşılaştırmıssın biri elma biri armut
Edit: son sayfayı yeni okudum zaten konuşulmuş

Son düzenleme:

CaliKaan

Panpa
Stage 2
31 Ara 2017
606
1,465
2,520
30
Riverside, California
Marka
BMW
Ben şahsen mazda 3 ün tarzını beğeniyorum, mazdaspeed3 te kullandım gerçekten başarılı
Cigeri yeter atmosferigin :p
Atmosferik candır :D ben mazdaspeed3 kullandım, ilk amerika'ya gittiğimde 2.3 lük skyactive motorunuda test ettim, hb olarak çok fazla beğendiğim bir araç, özellikle ufak tefek modifikasyonlar ile harika bir görünüm elde ediyor. Konfor konusunda'da çok iyiydi, yürüme konusunda şimdi mazdaspeed3 ve 2.3 skyactive den sonra 1.5 motor hakkında yorum yapamıyorum açıkcası kullanmadığım için ama video'dan gördüğüm kadarı ile beni pek tatmin etmedi :rolleyes:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Ben şahsen mazda 3 ün tarzını beğeniyorum, mazdaspeed3 te kullandım gerçekten başarılı

Atmosferik candır :D ben mazdaspeed3 kullandım, ilk amerika'ya gittiğimde 2.3 lük skyactive motorunuda test ettim, hb olarak çok fazla beğendiğim bir araç, özellikle ufak tefek modifikasyonlar ile harika bir görünüm elde ediyor. Konfor konusunda'da çok iyiydi, yürüme konusunda şimdi mazdaspeed3 ve 2.3 skyactive den sonra 1.5 motor hakkında yorum yapamıyorum açıkcası kullanmadığım için ama video'dan gördüğüm kadarı ile beni pek tatmin etmedi :rolleyes:
Buraya speed gelmiyor yeni kasalarin :D vergi hep vergi

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
5 yıl 125 hp atmosferik motor kullanmış biri olarak atmosferik motorun yokuş tırmanış performansı benim pek hoşuma gitmiyor. Araçta 5 kişi + bagaj dolu ise yokuş çıkmak insanı sinir edebiliyor. Hele ki dik yokuşta durup kalkmak gerekirse turbo motoru mumla aratabiliyor. 5 yılda sadece 1 defa böyle bir duruma denk geldiğimi de belirtmem gerekiyor.

Bu durum haricinde güncel 1.6 atmosferik motorlar 125-130 hp'ye kadar düşük hacimli turbo motorlardan iyi performans sağlar ve uzun dönemde pek masraf açmazlar. Turbo besleme ile 150 hp ve üzerine çıkıldığında ise 1.6 atmosferik motorların hiç şansı kalmıyor.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
17 tane yetkili bayi var. Her bayide serviste oluyor diye biliyorum. Büyük şehirlerin hepsinde var.
https://www.mazda.com.tr/assets/turkey/homepage/Mazda Türkiye Bayi Listesi.pdf

Ekran Alıntısı.JPG

Sıfırının otomatik benzinli en dolu olanı 130 bin lira. 10 kağıt kırpın zaten oradan bayileri çok güzel indirim veriyor. İkinci elin de alınacaklar da 80-100 arası. Bu paraya alınacak en mantıklı araba değil belki, ama en mutlu edecek araba olacağı kesin. Kullanıcı kitlesi de temiz zaten. Ben hiç makas atan, tampon yapan veya pıstırılan bir Mazda görmedim. (RX-8 hariç, apaçiler yakaladı o canım arabayı.)

Sadece makine gözüyle kullanacak adam için mantıklı mı, bence değil. Fakat duygusal bakarsak olaya, trafikte görürsem kesinlikle dönüp baktığım tek araba bu. Anlamayan adamların bile gördüklerinde ''bu neymiş yav güzel duruyor ?'' dediklerini duydum.

Hocam özetle yılan gibi araba işte. Bunun üç dört katı daha pahalı olan araçlar bile bunun kadar ilgi çekici değil. Her gün arabanın üzerinde değilim, bindiğimde yüzümü güldürecek araba lazım bana; param da var diyorsanız alın. Severiz Mazda' yı. :D :D

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Ben 2 bin km civarı erken götürürüm. Malum dizel motorlar hassas. Bizim de berbat derecede kalitesiz bir yakıtımız var + bizim memleket oldukça kurum dolu. O sebeple erken götürüyorum :D

Eee artık o kadar da dayansın, yeterince uzun ömür versin bu araçların motorları. Her bakımı 2 bin km erken yaptırıyorum daha ne yapsın bu müşteri. Bak cumartesi günü 60 bin bakımına 57.500'de gideceğim balata falan değişimi olmazsa kaçtı yine en az bin lira :D
ben sana söyleyeyim, arka balata çıkar oooo mazot filtresi de değişiyor :(

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım