Mazot Filtresi Kaç km'de Değişir / Accent Blue 1.6 Crdi Periyodik Bakım Hakkında

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ayrı değil ya, ön arka ikisi birlikte ödedim ne zaman yaptırsam.

Jant ebatına göre sök - tak işi banada aşırı saçma geliyor. Bunun jantı büyük birazda biz tokatlayalım kafası gibi geliyor sürekli. Ancak rot ve balanstan o kadar çok çektim ki burası düzgün yaptığı için 100-200 fazla olsun temiz olsun kafasında buraya götürüyorum. Bir çok kere gittim sadece birinde sıkıntı yaşadım. Ertesi gün gittiğimde bir lastikte sorun olmasına rağmen, hepsi tek tek sökülüp kontrol edilip takıldı. Bir lastikte balans kurşunu düşmüş.

Jant lastik ebatına göre balans istanbulda bir çok yerde var maalesef, en azından benim gittiklerimde. Lastik bayisi olan, dışarıdan eli yüzü düzgün olan yerlerde özellikle.

İstanbulda ortalama 500 - 600 lira civarında balans hizmeti. Herhangi bir sokak arası lastikçide bile ben daha aşağı rakamları göremedim maalesef.

Özetle 2 kere farklı farklı yerlere para vereceğime bir kere normalden %20-30 daha pahalı yere para vermek benim için daha iyi durumda.
@Basri Amca ‘nın Octavia’sını jant düzeltme ve rot&balans için götürürken ille de SGS’ye götür demişti o sebeple ben de kendileriyle tanışmış oldum.Bütün işlemlerde yanlarındaydım ve yakından takip ettim,işçilikleri çok iyi ve ekip profesyonel.Hatta arkadaşımın arabası diye ekstra titizlendiğimi gördükleri için rot ayarını direksiyonda bana yaptırmışlardı :D Yani sağlam iş için burayı ben de kesinlikle önerebilirim.

Ancak fiyat politikaları ve fiyatlar gerçekten hem değişik hem de pahalı.Bunda bulunduğu konumunda etkisi muhakkak vardır,oraya gelen araçlarda genelde lüks araçlar oluyor ancak Ferrari’de gelse o fiyatlarıyla şahsen tercih etmeyeceğim bir yer,ancak sağlam bir iş yaptırmak isteyeni giderse pişman ettirmeyecek bir yer.

Bu arada böylesine iş yapan bir yerde de “kredi kartı ile ödeme yaparsanız %20 eklemeniz gerekiyor” demek oldukça komik ve de tuhaf,sırf bu yüzden bile tercih etmeyecek benim gibi bir çok insan olur.Bu devirde böyle bir sınıflandırma yapmak çok gereksiz,%20 farkı müşteriye ödetecek kadar merdivenaltı bir yermiş intibası bırakıyor halbuki öyle değiller.Acilen bundan vazgeçmeleri lazım.
Rot ayarı ön arka 900 yazınca ön ve arka için ayrı ayrı ücret alıyormuş gibi düşündüm ben.

Fiyatları ve uygulaması sahiden pahalıymış. Ama işçiliği iyiyse ve sorunu hemen hallediyorlarsa tercih edilebilir. Ben Zonguldak'ta bir keresinde 3 farklı yere gidip sorunumu halledememistim. Bir sürü para çıkmıştı cebimden. Kaliteli hizmet verene gerekirse ben de yüksek ücret verebilirim. Sadece fiyat politikaları ve belirlemeleri biraz entersan geldi ben hiç buyuk şehirde bu işlemleri yaptirmadigim icin😂

Biz Zonguldak'ta sök tak balans ve depolamaya toplamda 300 lira veriyoruz. Rot için de 250 lira alıyorlar. İstanbulda daha pahalı olmasini anlayabilirim.

Kredi kartıyla ödemede ekstra %20 olayı muhtemelen vergi vermemek içindir. Bankadan gecince ekstra vergi ödüyorlar çünkü. Ama yine de tenezzül etmemeleri gerekiyor. Zonguldak'ta bile kart veya nakit fark etmeden aynı parayi alıyorlar.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Merhaba , aracın sürüş koşullarına + alınan yakıt kalitesine + filtre kalitesine göre mazot filtresi değişimini aslında sizin belirlemeniz çok daha mantıklı olmaktadır , sürekli uzun yol yapıp kaliteli yakıt kullanıyorsanız ve şüpheniz yoksa araç performans kaybı göstermiyorsa ( genelde filtre şiştiğinde bu durum olur ) hala değişmeye gerek yoktur , ortalama olarak normal koşullarda 30-40 bin km arasında Mann/Filtron filtreyle ben değişim yapıyorum. Kısaca buna 2-3 bakım aralığı ve ekonominizin el verdiğince diye konuşmak doğru olur. Kolaylıklar dilerim , hayırlı olsun :).

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Merhaba , aracın sürüş koşullarına + alınan yakıt kalitesine + filtre kalitesine göre mazot filtresi değişimini aslında sizin belirlemeniz çok daha mantıklı olmaktadır , sürekli uzun yol yapıp kaliteli yakıt kullanıyorsanız ve şüpheniz yoksa araç performans kaybı göstermiyorsa ( genelde filtre şiştiğinde bu durum olur ) hala değişmeye gerek yoktur , ortalama olarak normal koşullarda 30-40 bin km arasında Mann/Filtron filtreyle ben değişim yapıyorum. Kısaca buna 2-3 bakım aralığı ve ekonominizin el verdiğince diye konuşmak doğru olur. Kolaylıklar dilerim , hayırlı olsun :).
Accent blue aracımızı 1.5 yıl önce 74 bin km'de satın aldık. ardından hemen bakım yaptırmıştık. (Motor yağı,yağ,hava ve polen filtresi değiştirtmiştik.) Mazot filtresi değişmemişti.
Aracın ilk sahibi 17 bin ve 37 bin km iken yetkili serviste bakım yaptırmış, daha sonraki bakımlarını muhtemelen özel servislerde yaptırmış. Mazot filtresinin en son 37k iken değişmiş olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple mazot filtresini değiştirmek istiyorum, yarın bakımdan sonra görüşlerimi buraya yazmayı düşünüyorum.
Not: Araç şuanda 85 binde.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Accent blue aracımızı 1.5 yıl önce 74 bin km'de satın aldık. ardından hemen bakım yaptırmıştık. (Motor yağı,yağ,hava ve polen filtresi değiştirtmiştik.) Mazot filtresi değişmemişti.
Aracın ilk sahibi 17 bin ve 37 bin km iken yetkili serviste bakım yaptırmış, daha sonraki bakımlarını muhtemelen özel servislerde yaptırmış. Mazot filtresinin en son 37k iken değişmiş olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple mazot filtresini değiştirmek istiyorum, yarın bakımdan sonra görüşmelerimi buraya yazmayı düşünüyorum.
Not: Araç şuanda 85 binde.
Üzerindeki filtreye bakarak parça koduyla ne olduğu anlaşılır büyük ihtimalle, dışarıda bir değişim olduysa ortalama olarak 60 bin civarlarında bir değişim yapılmış olabilir , öyleyse size bir filtre yolu görünüyor değişin gitsin hazır almışsınız , daha sonrasında ise üstte yazdığım durumların takipçisi olarak değişim yaptırabilirsiniz , kolaylıklar dilerim :). Bende her daim aldığım araca eğer ki fotoğrafları yoksa değişimin , bir bakım yapıyorum komple bence hak ediyor araçlarımız.

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Videodaki S.K'nın gittiği rotçuya gidiyorum 4 yıldır,direksiyon yamukluğu için üst üste 3 kere gittim ayarladılar,ilgililer.Merdan usta benim çözülemeyen sorunum için yol testine falan çıkmışlığı var.
Fiyatlar normal şuan rot ayarı max 400 tl dir.
Denge Rot Balans Bostancı,rot yaptırırken içinde sizde oturun.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Üzerindeki filtreye bakarak parça koduyla ne olduğu anlaşılır büyük ihtimalle, dışarıda bir değişim olduysa ortalama olarak 60 bin civarlarında bir değişim yapılmış olabilir , öyleyse size bir filtre yolu görünüyor değişin gitsin hazır almışsınız , daha sonrasında ise üstte yazdığım durumların takipçisi olarak değişim yaptırabilirsiniz , kolaylıklar dilerim :). Bende her daim aldığım araca eğer ki fotoğrafları yoksa değişimin , bir bakım yapıyorum komple bence hak ediyor araçlarımız.
Teşekkür ederim.Mazot filtresi Accent blue 'da biraz zor yerde akünün ve motor beyninin arkasında bu sebeple filtrenin üzerine yazan parça kodunu okuyamadım.
Partsouq sitesi üzerinden şasi no ile sorgulama yapıp orjinal parça kodu ile eşdeğer çapraz referans kodunu eşleştirip uygun olan Mann Wk8205 yakıt filtresini satın aldım. Dediğiniz gibi araçlarımız komple bir bakımı hak ediyor.

Son düzenleme:

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Videodaki S.K'nın gittiği rotçuya gidiyorum 4 yıldır,direksiyon yamukluğu için üst üste 3 kere gittim ayarladılar,ilgililer.Merdan usta benim çözülemeyen sorunum için yol testine falan çıkmışlığı var.
Fiyatlar normal şuan rot ayarı max 400 tl dir.
Denge Rot Balans Bostancı,rot yaptırırken içinde sizde oturun.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim hocam.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
377
765
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Ben genelde km'yi tamamlayamadığım için yılda 1 kez yağ filtre bakımı yapıyorum. Bu sebepten dolayı her bakımda mazot filtremi değiştiriyorum. 200bin km diye söylemeleri saçma geldi.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Güncelleme: Bugün bakım için özteknik oto kartal'a gittim. Ahmet usta ile test sürüşüne çıktık, herhangi bir olağan dışı ses var mı? diye ve dct şanzımanın kavramasını test etti. Çok şükür bir sorun çıkmadı, daha sonra kendisi aracımın bakımlarını gerçekleştirdi.
Eski mazot filtresi çamur gibi çıktı, Eski filtre fabrikanın taktığı gri renkli orjinal filtreymiş. Muhtemelen aracın ilk sahibinin yetkili serviste 37bin km de iken yaptırmış olduğu bakımdan sonra yani 48 bin km sonra mazot filtresi değişmiş oldu, iyiki şimdi değiştiriyorum dedim.
Bakım için gittiğim servisten çok memnun kaldım. İşçilikleri çok güzel, Ahmet usta sağolsun sanki kendi aracımıymış gibi ilgilendi. Sorduğum tüm soruları güler yüzlü bir şekilde cevapladı. Özetle diğer özel servisin dediği gibi mazot filtresinin 200bin km gitmeyeceğini öğrenmiş olduk. :)

Rot balans ayarı için ise @M.Shadows tavsiye ettiği Kartal sanayide bulunan Özdemir oto pirelli servisine gittim, sağ arka lastikten hava kaçağı vardı 15günde bir lastik basınç sensörü hata veriyordu, küçük bir çivi girmiş bu sebeple hava kaçırıyormuş.
Burada rot balans ayarı ve 1adet lastiğe yama tamiri yaptırdım, bu servistende oldukça memnun ayrıldım. Çok ilgililerdi stepne lastiğinin havasını bile kontrol ettiler.
Bu konu başlığı altında başta @M.Shadows , @Basri Amca , @Cenk ,@bt olmak üzere görüşlerini ve tavsiyelerini esirgemeyen tüm forumdaşlara çok teşekkür ederim.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,035
3
4,928
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Güncelleme: Bugün bakım için özteknik oto kartal'a gittim. Ahmet usta ile test sürüşüne çıktık, herhangi bir olağan dışı ses var mı? diye ve dct şanzımanın kavramasını test etti. Çok şükür bir sorun çıkmadı, daha sonra kendisi aracımın bakımlarını gerçekleştirdi.
Eski mazot filtresi çamur gibi çıktı, Eski filtre fabrikanın taktığı gri renkli orjinal filtreymiş. Muhtemelen aracın ilk sahibinin yetkili serviste 37bin km de iken yaptırmış olduğu bakımdan sonra yani 48 bin km sonra mazot filtresi değişmiş oldu, iyiki şimdi değiştiriyorum dedim.
Bakım için gittiğim servisten çok memnun kaldım. İşçilikleri çok güzel, Ahmet usta sağolsun sanki kendi aracımıymış gibi ilgilendi. Sorduğum tüm soruları güler yüzlü bir şekilde cevapladı. Özetle diğer özel servisin dediği gibi mazot filtresinin 200bin km gitmeyeceğini öğrenmiş olduk. :)

Rot balans ayarı için ise @M.Shadows tavsiye ettiği Kartal sanayide bulunan Özdemir oto pirelli servisine gittim, sağ arka lastikten hava kaçağı vardı 15günde bir lastik basınç sensörü hata veriyordu, küçük bir çivi girmiş bu sebeple hava kaçırıyormuş.
Burada rot balans ayarı ve 1adet lastiğe yama tamiri yaptırdım, bu servistende oldukça memnun ayrıldım. Çok ilgililerdi stepne lastiğinin havasını bile kontrol ettiler.
Bu konu başlığı altında başta @M.Shadows , @Basri Amca , @Cenk ,@bt olmak üzere görüşlerini ve tavsiyelerini esirgemeyen tüm forumdaşlara çok teşekkür ederim.

Hayırlı uğurlu olsun bakımlarınız,güle güle sorunsuz kullanımlarınız olsun :) Tavsiye ettiğim yerlerinde sizde olumlu intiba bırakmış olmasına ayrıyeten sevindim.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
438
451
1,445
İstanbul
Hayırlı uğurlu olsun bakımlarınız,güle güle sorunsuz kullanımlarınız olsun :) Tavsiye ettiğim yerlerinde sizde olumlu intiba bırakmış olmasına ayrıyeten sevindim.
Teşekkür ederim hocam, Ahmet ustaya sizin tavsiyeniz ile geldiğimi söyledim. Sizi hatırladı, sizin aracınız cvt şanzıman olduğunu bile hatırlayıp söyledi.
İlginiz ve yardımlarınız için sağolun varolun.
Bir gün yüz yüze tanışmak dileğiyle.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,035
3
4,928
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Teşekkür ederim hocam, Ahmet ustaya sizin tavsiyeniz ile geldiğimi söyledim. Sizi hatırladı, sizin aracınız cvt şanzıman olduğunu bile hatırlayıp söyledi.
İlginiz ve yardımlarınız için sağolun varolun.
Bir gün yüz yüze tanışmak dileğiyle.

Sağolsun,ustamla o kadar muhabbet ettik adımı söylemek hiç aklıma gelmedi,o da sormadı :D CVT bu araçlarda pek yaygın olmadığı ve sorun çıkarmadığı için pek bilinmiyor.Ben de ilk şanzıman yağ değişimi olacağı için ekstra pimpiriklenerek gitmiştim,ondan öyle uzun muhabbetimiz olmuştu.İyi insanlar,bu nedenle memnun olarak ayrıldığınıza ben de çok sevindim.

Ne zaman isterseniz ayarlayalım tanışalım,forumdaki kardeşini de görmüş olur benim araç bu vesileyle hatatat

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım