OPEC Toplantısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
OPEC toplantısında uzun zamandan beri petrol üreticileri arasında sağlanamayan uzlaşma son toplantıda karara bağlandı. Ortak karar alındı. Bu kısa ifadeyle şu demek oluyor. Pompa fiyatları yakın zamanda daha da artacak.

Durumu özetlemek gerekirse;
1 seneden fazla bir zamandır bazı arap ülkeleri talepten fazla petrol üretimi yapıyordu. Bu da zamanında 120 usd civarında gezen 1 varil brent petrol fiyatlarını bir ara 40 usd civarına kadar çekmişti. Şuanda 50 usd sınırında gezen brent petrol alınan bu karar ile önümüzdeki süreçte yükselme eğilimine girecektir. Bu da direkt olarak pompa fiyatlarında artış demek.

Geçmişe kısa bir dönüş yapalım.

brent petrolün 120usd civarında gezindiği zamanlarda Türkiye'de benzinin litre fiyatı bir ara 5.13tl'yi görmüştü. USD o zamanlarda 2.20tl civarındaydı. USD şuan Türkiye'de 3tl' sınırında. Benzin pompa fiyatı 4.70tl, mazot ise 4.04tl. Brent petrol yükseliş eğilminde olursa bana göre 2018 yılında Türkiye'de benzin 5.00+tl'yi mazot ise 4,50tl+ seviyesini çoktan görmüş olur.

siz bu duruma ne diyorsunuz?
yavaş yavaş motorsiklet'e geçmeli miyiz?

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek , petrol firmalarını zarara uğratmak gerek. Zaten elektrikli araba satışları 1 yılda %70 artmış. Henuz çok erken ama, çep telefonunun bir anda patlaması gibi elektrikli araçlarda patlama yapar diye düşünüyorum.

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Ben de 5 lira sınırını çok yakın görüyorum benzin için. Özellikle USD/TL bu seviyelerde oldukça ve devletimiz hala akaryakıt vergisine zam yapmakta ısrarlı olunca uzak ihtimal değil.

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek , petrol firmalarını zarara uğratmak gerek. Zaten elektrikli araba satışları 1 yılda %70 artmış. Henuz çok erken ama, çep telefonunun bir anda patlaması gibi elektrikli araçlarda patlama yapar diye düşünüyorum.
Mesela bataryaların kullandıkça ömrü düşebiliyor. Araçlarda da öyle olursa kötü.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Her zaman söylüyorum, yine tekrar ediyorum; alternatif yakıt tipine sahip ( misal elektrikli ) araçlar çoğalmadığı müddetçe, dizel-benzin-gaz devam ettiği sürece ya dizel kullanacaksın ya gaz kullanacaksın. Maalesef bizim ülkemizde benzin artık lüksünde lüksü oldu. Dediğiniz gibi 5 liranın da üstüne çıkarsa ki ötv zammını da yeni yaptılar, gerçekten benzinli araç binilmez bir hale gelecek, hele ki sık sık araba tepesinde olan biri için. Biz de istiyoruz hayallerimizi gerçekleştirmeyi ama bu mali şartlarda benzinli araç insanın belini büküyor.

abidinkofficial

Profesör
9 Eyl 2016
384
923
1,895
Çorum
Marka
Volkswagen
Apple gibi az satan herhangi bir ürünü olmayan bir markanın elektrikli otomobil işine adım attığı gibi işin renginin değişeceği kanısındayım. Ha böyle bir moda başlayınca üzülür müyüm evet ama sırf sesini seviyoruz diye de 5 liraya benzin olmamalı buna birileri bir dur demeli.

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
LPG üreticileri bunu beğendi :p yapacak bişey yok beyler. belimizi bükenlerin belini si... neyse... yine uzaklaştırma almak istemiyorum forumdan :D bizim insanımız yıllardır lpg'ye alışmışken elektrikli araçların geleceğini pek parlak görmüyorum açıkçası.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Hyundai i10 icin cleanmpg.com adresindeki bir kullanici 200 mil menzilli bir elltrikli arabadan daha ekonomik. Artik amerikada elktrik kactan satiliyorsa. :) gerci tesla model s elektrik faturasi 4.5 litre benzine muadil oluyormuş . tabi hangi eyalette.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
BEYLER :(

upload_2016-10-3_16-2-49.png

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
İyi ki depoyu dün doldurmuşum. Zaten dünyada petrol fiyatı dibi görse bile bizde vergisi artıyor o yüzden yükselmesine pek şaşırmamak lazım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım