Otomobil Nasıl Yıkanır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Selamlar,

Aracı benzinliklerle yıkarken nasıl yapıyorsunuz? İlk su tutup sonra sabunlayıp sonraki süreç nasıl işliyor, ne tarz malzemeler kullanıyorsunuz? Bilgili arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim, aracı çizmeyecek şekilde olması gerekiyor.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
ben ön yıkama yapıp aracımdaki katlanır kova + sonax turuncu şampuan ile kendim yün eldiven ile yıkıyorum ardından tekrar duruluyorum.

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
ben ön yıkama yapıp aracımdaki katlanır kova + sonax turuncu şampuan ile kendim yün eldiven ile yıkıyorum ardından tekrar duruluyorum.
katlanır kova terimini am anlayamadım, normalinden farkı nedir? yün eldiveni alabileceğim bir link atabilir misiniz?

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Birkaç ipucu vereyim:

- Su tutarken pislikleri ve çok çamur tutabilecek yerlerdeki (çamurluklar, marşpiyeller, kapı altları, arka tampon vb.) kirleri olabildiğince suyla akıtmaya çalışın.
- Suyla ıslattıktan sonra yıkamayı yaparken kiri çıkarmak için miti hiçbir zaman bastırmayın, sadece arabanın üstünde "gezdirin".
- Panel panel ilerleyin. Önce tavan sonra ön ve yan camlar sonra kaput ve kapıların üst kısmını temizleyin. Mümkünse ikinci bir mitle arabanın ön kısmını, kapıların alt kısımlarını, çamurlukları ve ardından arabanın arkasını temizleyin. En çok kir barındıran yerler buralar. İkinci bir mit kullanarak diğer miti uzun süre temiz tutabilirsiniz. Bir de temizlerken aynı zamanda miti sıkarak sabunun araba üstünde akmasına, akarken de kirleri beraberinde götürmesine çalışın.
- Kurulamayı nemli mikrofiber bezle, yine bastırmadan yapmak lazım.
- Eski mikrofiber bezle de kapı altları, kapı eşikleri, kaput altları, bagaj eşikleri, far kenarları, depo kapağı içi vb. yerleri kesinlikle unutmadan kurulayın.

Kısacası bastırmaktan kaçının. Bütün işi su, sabun ve yer çekimi yapsın.

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Birkaç ipucu vereyim:

- Su tutarken pislikleri ve çok çamur tutabilecek yerlerdeki (çamurluklar, marşpiyeller, kapı altları, arka tampon vb.) kirleri olabildiğince suyla akıtmaya çalışın.
- Suyla ıslattıktan sonra yıkamayı yaparken kiri çıkarmak için miti hiçbir zaman bastırmayın, sadece arabanın üstünde "gezdirin".
- Panel panel ilerleyin. Önce tavan sonra ön ve yan camlar sonra kaput ve kapıların üst kısmını temizleyin. Mümkünse ikinci bir mitle arabanın ön kısmını, kapıların alt kısımlarını, çamurlukları ve ardından arabanın arkasını temizleyin. En çok kir barındıran yerler buralar. İkinci bir mit kullanarak diğer miti uzun süre temiz tutabilirsiniz. Bir de temizlerken aynı zamanda miti sıkarak sabunun araba üstünde akmasına, akarken de kirleri beraberinde götürmesine çalışın.
- Kurulamayı nemli mikrofiber bezle, yine bastırmadan yapmak lazım.
- Eski mikrofiber bezle de kapı altları, kapı eşikleri, kaput altları, bagaj eşikleri, far kenarları, depo kapağı içi vb. yerleri kesinlikle unutmadan kurulayın.

Kısacası bastırmaktan kaçının. Bütün işi su, sabun ve yer çekimi yapsın.
Mit dediğiniz şey tam olarak nedir?

CaliKaan

Panpa
Stage 2
31 Ara 2017
606
1,465
2,520
30
Riverside, California
Marka
BMW
Öncelikle eğer güzel bir yıkama istiyorsan kesinlikle çift kova sistemi yapıp iki kovanın içinede dirt trap koyuyorsun, bir kova şampuanlı olucak diğeri temiz su ve her mit ile arabanı sildiğinde temiz su dolu kovada mitt i temizleyeceksin. Ben ürün olarak kesinlikle Chemical Guys taraftarıyım fakat Türkiye'de bir hayli zor bulması. O yüzden Sonax turuncu renk şampuan gayet işlevli. Yıkama'nı bu şekilde yaparsan eğer boyayı korursun. Çift kova en sağlıklısı ama ben yinede benzinlikte ki yıkamaları çok tavsiye etmem sebebi su. Sular çok kireçli benzinliklerde Bu işe zamanında çok kafa yormuş bir insan olarak şampuanın bile Ph değerine bakıyordum ama sürekli aracıma kil ve wax uyguladığım için ben zaten koruyorum boyayı.

1) Dirt Trap
DIRTTRAP-Cyclone-Dirt-Trap-Car-Wash-Bucket-Insert-17.jpg

dirttrap-howitworks-banner.jpg

2) Wash Mitt
Wash-Mitt.jpg

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Öncelikle eğer güzel bir yıkama istiyorsan kesinlikle çift kova sistemi yapıp iki kovanın içinede dirt trap koyuyorsun, bir kova şampuanlı olucak diğeri temiz su ve her mit ile arabanı sildiğinde temiz su dolu kovada mitt i temizleyeceksin. Ben ürün olarak kesinlikle Chemical Guys taraftarıyım fakat Türkiye'de bir hayli zor bulması. O yüzden Sonax turuncu renk şampuan gayet işlevli. Yıkama'nı bu şekilde yaparsan eğer boyayı korursun. Çift kova en sağlıklısı ama ben yinede benzinlikte ki yıkamaları çok tavsiye etmem sebebi su. Sular çok kireçli benzinliklerde Bu işe zamanında çok kafa yormuş bir insan olarak şampuanın bile Ph değerine bakıyordum ama sürekli aracıma kil ve wax uyguladığım için ben zaten koruyorum boyayı.

1) Dirt Trap
DIRTTRAP-Cyclone-Dirt-Trap-Car-Wash-Bucket-Insert-17.jpg

dirttrap-howitworks-banner.jpg

2) Wash Mitt
Wash-Mitt.jpg
Dediklerinize çok yakın bir yıkama sitiliyle yaptım, becerebilmiş miyim arkadaşlar :)

3EGZYp.jpg

RnzZon.jpg

p6J3Bn.jpg

kOdzn9.jpg

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Dediklerinize çok yakın bir yıkama sitiliyle yaptım, becerebilmiş miyim arkadaşlar :)

3EGZYp.jpg

RnzZon.jpg

p6J3Bn.jpg

kOdzn9.jpg
Bu söylenenler uzun vadede gösterir kendini. Arabanın boyasının her zaman yumuşak kalmasına özen gösterin. Mesela cila falan yapılınca araba kir tutmaz zannediliyor. Yine de tutar ama etkisini yıkarken o kirin sabunla beraber kayışını izlerken görürsünüz. Bu yüzden güzel bir koruma da şart.

Bu arada renk metalik siyah mı?

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Bu söylenenler uzun vadede gösterir kendini. Arabanın boyasının her zaman yumuşak kalmasına özen gösterin. Mesela cila falan yapılınca araba kir tutmaz zannediliyor. Yine de tutar ama etkisini yıkarken o kirin sabunla beraber kayışını izlerken görürsünüz. Bu yüzden güzel bir koruma da şart.

Bu arada renk metalik siyah mı?
Yok, normal siyah. Dediklerinizi yapmaya çalıştım, elim basınç uyguladıkça firenledim bastırmadım ama dikkatimi çeken şey videolarda gördüğüm gibi köpüklü olmadı, hiç köpük olmadı yıkarken hatta. Acaba şampuanı çarkalamayı unuttum dökmeden ondan mı oldu...

https://www.sonax.com.tr/urunler/şampuanlar/item/2-sonax-cilal-sampuan-313200.html

Şu şampuanı kullandım bu arada.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
laser wash tünel yıkamaya girerim, arkama bakmam artık, 2 dane beyaz araba, hayatta artık çift kovaymış wash mittmiş uğraşmam, bel fıtığı oldum arabayı yıkıcam diye, kendimi öyle yıkamıyordum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım