OTOPARK takipcilerinin yas dagilimi

Kac Yasindasiniz?

• Kullanılan toplam oy
    79
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
"Her başlık altında" sözü oldukça iddialı oldu. Yanlış bilinen doğrulara atıfta bulunmak ancak karşımızdakinin hala aynı yanlışta ısrar etmesini görmek, bunu düzeltmek için birçok şey yazıp tek kelimelik ya da tek cümlelik cevaplar almak "infial yaratmak ise" üzgünüm söylediğin şey bunu karşılamıyor. Karşımdakinin neyi nasıl anladığı ile ilgili bu sorundur bu. Anlama yeteğini benim düzeltme gibi bir şansım yok zaten.

Kusura bakmayın ama bende çoğu başlık altında "aslkdalsndl :D" gibi mesajları okumaktan yoruldum.

Jean Jacques Rousseau sosyal sözleşmesinde sadece bahsi geçen noktaya değinmemiştir. Özgürlük, Eşitlik, Mülkiyet, Adalet ve Kanun, Egemenlik ve Genel İrade ve son olarak Doğal Yaşam'ı temel kavramlar olarak ele almıştır. Kaldı ki söylediği şeyin esas karşılığı aşağıdaki gibidir.

DOĞAL YAŞAM:
"Rousseau, özgün düşüncesini oluştururken, benzeri diğer düşünürlerde olduğu gibi "doğal yaşama" varsayımından yola çıkmıştır. Doğal yaşama döneminde, o zamanın insanı bütün gereksinmelerini kendi başına karşılayabilme gücüne sahip olduğundan dolayı diğer insanlara muhtaç değildi. Doğa ve doğanın nimetleri bütün insanlara yetiyordu, dolayısıyla bu dönemde insanlar arasında her hangi bir çekişme veya çatışma söz konusu olmamaktaydı. Doğal insan her hangi bir kişiye veya nesneye bağlı olmadığından ve düşünme olayıyla da yakından ilgilenmediğinden dolayı, kalbi mutlulukla doluydu. Bu dönemde, doğa herkese yettiğinden, mülkiyet ve insanlar arası ilişkiler gelişken olmadığından dolayı eşitsizlik ve hukuk kuralları yoktu. Doğal insanın ölçüsü kendisiydi ve bağımsızdı. "Ormanlarda avare dolaşan, hiç bir hüneri olmayan, konuşmayı bilmeyen, evi-barkı, savaşları, bağlantıları olmayan, hemcinslerine ya da onlara zarar vermeye hiç gereksinmesi olmayan, hatta onlardan hiç birini tanımayan, çok sayıda tutkusu olmayan, kendi kendine yeten vahşi insan, sadece bu duruma uygun duygulara ve bilgilere sahipti". Ancak her şey böyle sürüp gitmedi. İnsanlar çoğalınca ve toprak bölüşülünce, gittikçe "uygarlık" kökünü kurmaya başladı. Derken, mülkiyet ve bunun doğal sonucu olarak eşitsizlik çıktı ortaya.
Yozlaşmanın başlıca nedenlerinden birisi eşitsizliktir. Eşitsizliği, hak ve haksızlık kavramlarını getiren, ve bencilliği yerleştiren özel mülkiyet olgusu olmuştur. Geriye, doğal duruma dönülemeyeceğine göre, kültürü yeniden doğaya yaklaştırmakla, şimdiye kadar ki gelişmenin olumsuz sonuçları bir yere kadar da olsa giderilebilir. Bunun için de, bir yandan insan tüm yanlarını geliştirecek doğal bir eğitimle yetiştirilmeli; öbür yandan da toplumun, herkesin doğal haklarını güvence altına almış bir biçimi olmalıdır."

Yani senin belirttiğin şekliyle "bu tarzınla buraya ait değilsin, geldiğin yere geri git" anlamı taşımamaktadır. Kaldı ki aynı kuramda yukarıda saydığım maddeleri de araştırarak göz önüne alırsan senin önermenin tam karşılığının nasıl olduğunu inşallah tam olarak anlayabilirsin.

Ama senin anladığın şekliyle gidecek olursak, haklısın. Konumuzun otomobil, motorsiklet gibi taşıtlara olan tutkularımız, platformumuzun otomobil yayıncılığı olduğu bir yerde "geyik" başlığı 900 sayfayı geçmiş, bencede buranın "konforsuz doğadan" bir farkı yok (yani olması gerekenden çok uzakta olduğu bir gerçek).
Her başlık altında derken hatalı bir söylem yapmışım.Benden önce burdaymışsınız özür dilerim kaçırmış olduğum şeyler olabilir.Herkesin filozofları okurken anladıkları farklı olur.Siz okursunuz x anlarsınız ben okurum y anlarım.Ayrıca haddim değil bu tarzınla buraya ait değilsin,geldiğin yere git gibi bir şey söylemem.Kendimce size karşı huzursuzluğum beni size ithaf ettirdiğim o yazıyı yazdırmazdı ancak yukarda gördüğüm gençleri hedef alan tavrınız yine-yeniden dediğim kırıcı,sert üslubunuzu gösterince kendimce belirtmek istedim.
Başlıklar altında gördüğünüz o random gülmeler de sizi rahatsız ediyorsa size de küçük bir öneri; şikayet edin.Eminim sizin yazdığınız topluluğun büyük bir kısmını hedef alan alaycı,sert mesajlarınızdan daha zararsızlar.Her an ve her yazılanın otomobil,motorsiklet içerikli olması bizlerin bunlardan keyif alıyor olması aramızda sosyalleşmemizin gereksizliğini ortaya sunmaz.Sosyalleşmekten rahatsızsınız sanırım o başlığı önceden yaptığınız gibi göz ardı edin ''küçük öneri 2''

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Yazdığınız çoğu şey eleştirisel, yanlış anlamayın eleştirmek her zaman iyidir bence ama yazdığınız konularda hep eleştirmeniz ve dediğiniz gibi smiley kullanmamanız forumda sert biri olarak algılanmanıza neden oluyor.
Ayrıca bence önyargınız var biraz, geyik başlığına ben de uğramam, 2 ayda bir girer hal hatır sorar çıkarım ve forumda sevilen biri olduğumu düşünüyorum ki girmek isterseniz kimse size neden buraya geldiniz demez ve terslemez. Ayrıca neden girmediniz diye sizi de terslemez.
Sizin yaptığınız ağır eleştiriye yine ağır bir cevap geldi hocam, ben sizin yaptığınız yorumu da gelen cevabı da desteklemiyorum, sonuçta burada yanlışı başlatan sizsiniz ve devamında ağır bir cevap geldi. Yaşça bizden büyük biri olarak bizi ve bizden küçükleri heveslendirmeniz, ülkenin geleceği olan gençlerin hevesinin önünü açmak gerekirken siz dışlamış gibi eleştiride bulundunuz. Bu şartta tabii ki genç olan kişi de @CenkGs gibi abilerin yapıcı, destekleyici yorumlarını destekleyecek. Daha dün haberlerde gördüm hocam, madde kullanma yaşı 10 a kadar düşmüş ve Avrupa'da maalesef birinciyiz, bu gençler neden madde kullanıyorlar, tabii ki büyükleri tarafından dinlenmedikleri, dışlandıkları için. Sevdiği için foruma giriyorlar, şakalaşıyorlar ama siz engel olmaya çalışıyorsunuz bir nevi. Bunu da seviyeli yapıyorlar bakın dikkatinizi çekerim, geyik başlığı onun için var.
Eleştirinizi her zaman yapın, her zaman fikrinizi belirteceksiniz ki farklılıklar olacak ancak lütfen koruculuk yapmayalım ikisi farklı şeyler siz de biliyorsunuz.
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz.

Ben o lafı, "bizde o yollardan geçtik" anlamında söyledim. Hatta yanlış anlaşılma olmasın diye sonuna da smiley ekledim. Üstelik o yaşlarda o yollardan geçerken hayatımıza maal olabilecek derecede bir kaza yaparak bugünlere geldik.

O yüzden gençlerin heveslerini çok iyi anlıyorum. Ancak ne demek istediğimi anlamayarak dediğiniz gibi önyargıyla geldikleri ve anladıkları için işi hemen ağır laflara çevirmek ve cevap verdiğini sanmak terbiyesizlikten ibarettir. Bunun savunulacak, hoş görülecek ya da desteklenecek bir tarafı bulunmuyor ne yazık ki.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz.

Ben o lafı, "bizde o yollardan geçtik" anlamında söyledim. Hatta yanlış anlaşılma olmasın diye sonuna da smiley ekledim. Üstelik o yaşlarda o yollardan geçerken hayatımıza maal olabilecek derecede bir kaza yaparak bugünlere geldik.

O yüzden gençlerin heveslerini çok iyi anlıyorum. Ancak ne demek istediğimi anlamayarak dediğiniz gibi önyargıyla geldikleri ve anladıkları için işi hemen ağır laflara çevirmek ve cevap verdiğini sanmak terbiyesizlikten ibarettir. Bunun savunulacak, hoş görülecek ya da desteklenecek bir tarafı bulunmuyor ne yazık ki.
Hocam sonuçta yazdığınız şeyleri artık sert olarak algılamaya başladıkları için forumdakiler artık şaka maksatlı da yazsanız yanlış anlaşılıyor, siz yazarken de keşke belirtseydiniz biz de bu durumdan geçtik diyerek, o zaman size bu eleştiri yapılmayacaktı. Orada yaptığınız biraz küçümseme gibi algılandı ben de öyle algıladım sizden özür dilerim.
Ancak dediğim gibi eleştirileriniz sert algılanıyor ondan dolayı.
Umarım demek istediğimi anlatabildim hocam.
Edit: dediğim gibi size yapılan eleştiriyi desteklemiyorum, yanlış anlaşılmanın geliştiği bir tartışma olduğunu anladık.

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
22 yaşındayım 2013 yılından bu yana otopark'ı takip ediyorum.Forumda takılmak fikri bana uzaktı ta ki buradaki ortamı ve bilgi seviyesini görene kadar.Hatta çoğu forum kullanıcısının yaşını 25 ve üstü olarak tanımlamıştım kafamda.Gerçek yaşlarını aramızda sıcak bir hukuk oluşunca farkettim.Mesela @gtepro daha liseliymiş. @bedirhan. üniversiteye hazırlanıyormuş. Şu an listeyi uzatmamak için yazmadığım bir sürü arkadaşım var yaşından büyük olgun akla sahip.
Sonuç: Burdaki ortamın seviyesini yaş ölçüt alınmadan çok kaliteli olarak görüyorum.
Ayrıca @Ugur un dediğine eklemek istediğim 2 söz var.Sizin @AlkanExclusive yorumunuzu gördüğüm her başlık altında ufak-büyük bir infial yaratan tarzınız var.Jean Jacques Rousseau sosyal sözleşmesinde ''İnsan doğada yalnız başına hayatta kalabilir fakat konfordan uzaktır. Bunu sağlamak için toplum dinamiklerine ayak uydurarak konforu yakalayabilir ; topluma ayak uydurmayan insanların konfordan yoksun doğaya dönmelerinin de bir sakıncası yoktur'' tarzında özet geçer. Belki ''sosyal sözleşme'' karakteriniz budur fakat bu topluluğun karakteri gereği sert mizaçlı söylemleriniz bu topluluğun karakteriyle bence bağdaşmıyor.Naçizane bir otopark üyesi olarak düşüncelerim bunlar..

Beni etiketleme ben de liseliyim alüminyum

Tapatalk kullanılarak Tapatalk aracılığıyla gönderildi

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Her başlık altında derken hatalı bir söylem yapmışım.Benden önce burdaymışsınız özür dilerim kaçırmış olduğum şeyler olabilir.Herkesin filozofları okurken anladıkları farklı olur.Siz okursunuz x anlarsınız ben okurum y anlarım.Ayrıca haddim değil bu tarzınla buraya ait değilsin,geldiğin yere git gibi bir şey söylemem.Kendimce size karşı huzursuzluğum beni size ithaf ettirdiğim o yazıyı yazdırmazdı ancak yukarda gördüğüm gençleri hedef alan tavrınız yine-yeniden dediğim kırıcı,sert üslubunuzu gösterince kendimce belirtmek istedim.
Başlıklar altında gördüğünüz o random gülmeler de sizi rahatsız ediyorsa size de küçük bir öneri; şikayet edin.Eminim sizin yazdığınız topluluğun büyük bir kısmını hedef alan alaycı,sert mesajlarınızdan daha zararsızlar.Her an ve her yazılanın otomobil,motorsiklet içerikli olması bizlerin bunlardan keyif alıyor olması aramızda sosyalleşmemizin gereksizliğini ortaya sunmaz.Sosyalleşmekten rahatsızsınız sanırım o başlığı önceden yaptığınız gibi göz ardı edin ''küçük öneri 2''
Yine yanlış anlaşılma. Ben kişilerle alay etmem, alay edeceğim varsa olaylarla ya da durumlarla alay ederim. "Bilmiyorsan git öğren de gel" tarzı bir yaklaşımım hiçbir zaman olmamıştır. Karşımdaki insan her şeyi bilmek zorunda değildir, insanın her şeyi bilmesi zaten mümkün değildir.

Sosyalleşme gibi bir sorunum hiçbir zaman olmadı. Antisosyal bir insanda değilim. Hayatım ve işim gereği zaten öyle bir insan olmakta mümkün değil. Tespitlerinizin doğru olmayışı yazdıklarımın hiçbir şekilde anlaşılmadığının da bir göstergesi zaten.

Geyik başlığının 900 sayfayı geçmesi ve benim orada bulunmayarak sosyalleşmeden uzak ya da anti sosyal olduğumu veya bundan rahatsız olduğum noktasına sizi nasıl getirdi, bunu da anlamak oldukça güç. Ancak geyik başlığında sosyalleştiğinizi düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz. Biz oturalım otomobil, teknik, mühendislik konuşalım diyoruz, siz sosyalleşmekten rahatsızsınız diyorsunuz. Hayatımızda geyiğe her zaman yer var. Ama otomobil forumunda ana konudan uzak bir şekilde "sosyalleşme amacı" yine hakkımdaki tespitlerinizin yanlış olduğunu gösteriyor. Kaldı ki o başlığa birkaç arkadaşımız BMW ile ilgili bir konuda danışmak için mention ile çağırmışlardı. Onun dışında girip okumuşluğum yoktur.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Hocam sonuçta yazdığınız şeyleri artık sert olarak algılamaya başladıkları için forumdakiler artık şaka maksatlı da yazsanız yanlış anlaşılıyor, siz yazarken de keşke belirtseydiniz biz de bu durumdan geçtik diyerek, o zaman size bu eleştiri yapılmayacaktı. Orada yaptığınız biraz küçümseme gibi algılandı ben de öyle algıladım sizden özür dilerim.
Ancak dediğim gibi eleştirileriniz sert algılanıyor ondan dolayı.
Umarım demek istediğimi anlatabildim hocam.
Edit: dediğim gibi size yapılan eleştiriyi desteklemiyorum, yanlış anlaşılmanın geliştiği bir tartışma olduğunu anladık.
Valla o, yazdıklarımı yanlış şekilde algılayanların sorunu Uğurcum. Yapabileceğim bir şey yok. Amacım insanları kırmak, üzmek, yermek, aşağılamak değil. Her yazdığıma da dipnot düşüp "arkadaşlar bu yazımda şunu demek istedim" diye açıklamada bulunamam. İnsanlar anlamak istedikleri şekilde anlıyorlar ne yazık ki... Bir konuya ciddi (bana göre normal) bir cevap verince sert olarak algılanması zaten normal diye düşünüyorum.

Şu yazım tarzımla Seat Club Turkey'de 1.5 yıldır, BMW Car Club Turkey'de 5.5 yıldır yazıyorum. Bir gün de çıkıp birisi yanlış anlaşılıyorsun, sertsin, asosyalsin demedi, bel altındaki kılın beyazlık tonundan ya da adamlıktan bahsetmedi. Yaş ile ilgili değilse kitleyle alakası var demek ki.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Valla o, yazdıklarımı yanlış şekilde algılayanların sorunu Uğurcum. Yapabileceğim bir şey yok. Amacım insanları kırmak, üzmek, yermek, aşağılamak değil. Her yazdığıma da dipnot düşüp "arkadaşlar bu yazımda şunu demek istedim" diye açıklamada bulunamam. İnsanlar anlamak istedikleri şekilde anlıyorlar ne yazık ki... Bir konuya ciddi (bana göre normal) bir cevap verince sert olarak algılanması zaten normal diye düşünüyorum.

Şu yazım tarzımla Seat Club Turkey'de 1.5 yıldır, BMW Car Club Turkey'de 5.5 yıldır yazıyorum. Bir gün de çıkıp birisi yanlış anlaşılıyorsun, sertsin, asosyalsin demedi, bel altındaki kılın beyazlık tonundan ya da adamlıktan bahsetmedi. Yaş ile ilgili değilse kitleyle alakası var demek ki.
Forumdan foruma değişiyor bazı şeyler ister istemez. İşi tatlıya bağlayalım artık :)

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Beyler olayin daha fazla buyumesine gerek olmadigini dusunuyorum, bence taraflar kendini yeterince ifade etti. Ortada yanlis anlama-anlasilma ile baslayan bir surec var. @Ugur un da belirttigi gibi madde kullanan genclerin sayisinin gunden gune arttigi su gunlerde kesinlikle genclerin boyle bir tutkuya sarilmasi cok sevindirici. Dogrusu @CenkGs & @berkertekin in de belirttigi gibi yasca bizden kucuk olan cok kardesimizin bazi konularda bizden daha bilgili oldugunu eminim hepimiz zaman zaman goruyoruzdur.
Bence burda kilit sozcuk SAYGI, eger herkese birbirine buyuguymus gibi saygi gosterirse, yanlis anlamalar dahi olsa kimse kimseyi kirmaz diye dusunuyorum.

Son düzenleme:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,064
3
15,330
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Bence de aranızda mutabık oldunuz.

@AlkanExclusive 'in söylediği gibi, bu internet ortamının en nefret ettiğim olayı, duyguları aktaramıyoruz. 20-25 kişi bir yerde toplansak ve bu konu açılıp bu söz söylense, kişi duygu ve mimiklerini katacağı için kimse alınmayacaktı. Ama şimdi burada tam tersi olmuş.

Ne yalan söyleyeyim mesajı ilk gördüğümde bende aynı şekilde yadırgadım. Sonraki mesajlarınıza müteakiben başka bir yönde söylemek istediğinizi anladım.

Arada böyle şeyler olabiliyor, kırıcı olmamak lazım :) Gündemi görüyorsunuz manyaklar sapıklar ruh hastaları cirit atıyor. Sanırım bizde bu boğucu gündemden etkileniyoruz, astrolojiye inanmıyorum :)

Konuyu kilitliyorum izninizle.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım