Petlas Pt 535 Dört Mevsim Lastikleri

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Öncelikle lastikleriniz hayırlı olsun aracınız yanlışım yoksa hyundai i10 lastik ebatlarına baktım fotoğraflardan birşey dikkatimi çekti yük endeksini 82H almışsınız normalde araç için 86T bana sorarsanız hatalı almışsınız.Petlasın 4 mevsiminde 86T mi yok onuda bilmiyorum.Benimde aracım i10 bende petlastan ilk defa kış lastiği aldım yakında taktırıcam bakalım sonuçları ne olucak.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Aracımızın lastikleri 175/65 R 14 T. Maalesef bu ölcüde petlas yok. Yani 86T yok. Onun yerine bence yeterli olan 82 H vardı. Lastik 485 kiloya kadar yük endeksine sahip, Araba zaten 1119 kg. Bence yeterli değerler, Şimdilik lastiklerimle herhangi bir kötü anım yaşanmadı. Araba zaten piyasada gördüğüm en iyi frenlere sahip. Lastiklerin kötü yönlerini görememem arabadan da olabilir.

beys

Asfalt Kurutucu
15 Kas 2016
44
17
595
İstanbul
Anladım 86t olmaması şaşırtıcı dört mevsim lastik olduğundan belki öyledir zaten 86t başka sınıf lastiklerde de zor bulunuyor.Frenler tartışılmaz gerçekten çok iyi araca göre,A segmentinde olmasına rağmen...Kazasız belasız kullanın inşallah

ementess

Asfalt Kurutucu
11 Kas 2016
13
6
595
Selam arkadaşlar,

Son günlerde gündemim aracıma alacağım yeni lastikler :) Şuan üzerinde 2012 den beri kullandığım Dunlop Sport 185/60/15 lastikler takılı. 30bin kilometre yaptık bunlarla. Artık özelliğini hepten yitirdi ve değiştirmek gerekiyor. Kışın karda falan araç kullanmam. aldığım lastiğin soğuk havalarda ve yağmurda beni üzmemesi yeterli kış performansı için. Ama hangi lastiği almam konusunda çok kararsızım.

Michelin Crossclimate 4 mevsim 260 TL (En iyi seçenek gibi duruyor ama, 4 lastikte 400 lira farkediyor)
Petlas PT535 170 TL (Kararsızım ama fiyatı nedeniyle aklım buna kayıyor)
Nokian Weatherproof 180 TL (Daha çok kar lastiğine yakın üretildiği ve yazın çok çabuk yıpranacağını söylüyorlar birçok yerde)

Sizin tercihiniz bu 3ü arasında hangisi olurdu ? Yada zaten karda araba kullanmıyorsun, birde istanbuldasın git yaz lastiği al mı derdiniz ? :)

ementess

Asfalt Kurutucu
11 Kas 2016
13
6
595
Fakat lastiklerin 4 mevsim lastik olduğunu illaki bir kaybın yaşanması gerektiğini biliyorsun. Tamam ortalama bir lastik , Continenetaller kadar ekonomik olamaz ama, yaz kış bu lastikleri kullanabilmen güzel. En azından istanbul için yeterli.
Kardeşim, ağustosun sıcağında da bu lastiği kullandın anladığım kadarı ile, sıcak hava performansında bir sorun farkettinmi, kış lastiği gibi aşınma vs oldu mu ?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Selam arkadaşlar,

Son günlerde gündemim aracıma alacağım yeni lastikler :) Şuan üzerinde 2012 den beri kullandığım Dunlop Sport 185/60/15 lastikler takılı. 30bin kilometre yaptık bunlarla. Artık özelliğini hepten yitirdi ve değiştirmek gerekiyor. Kışın karda falan araç kullanmam. aldığım lastiğin soğuk havalarda ve yağmurda beni üzmemesi yeterli kış performansı için. Ama hangi lastiği almam konusunda çok kararsızım.

Michelin Crossclimate 4 mevsim 260 TL (En iyi seçenek gibi duruyor ama, 4 lastikte 400 lira farkediyor)
Petlas PT535 170 TL (Kararsızım ama fiyatı nedeniyle aklım buna kayıyor)
Nokian Weatherproof 180 TL (Daha çok kar lastiğine yakın üretildiği ve yazın çok çabuk yıpranacağını söylüyorlar birçok yerde)

Sizin tercihiniz bu 3ü arasında hangisi olurdu ? Yada zaten karda araba kullanmıyorsun, birde istanbuldasın git yaz lastiği al mı derdiniz ? :)
Nokian Weatherproof bulursanız bulduğunuz yeri bana da söyleyebilir misiniz? Ben Kocaeli il sınırları içerisinde bulamadım.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
@ementess merhaba
400 lira fazla parayı alıpda çöpe atma, Pt535 çok ama çok iyi lastik. Pahalı lastik alıp boşa para verme. Vergi avantajı, yerli mal olması zaten yeterince kelepir kılıyor lastiği. Ben bu lastikle -4 derecede bile kullandım, hatta sağnak yağmurda akıl sır erdiremeyeceğin rampalarda kalkış yaptım. Hiç sıkıntı olmadı . Yakıt puanı notu yüksek ama bende bir tüketim artmamakta. Abartacak bir durum yok..
Sen onu bunu boşver, yerli malı petlas al. Çok kalın hamuru var. Sanırsın Runflat lastik.
Lastikler şu an 8.667 km yol yapmış...
Eski Eco contak 5 ekonomi lastikleri ile 8.413 km yolda 6,87 litre yakıt tüketimi var iken (tamamı yaz ayı)
Petlaslar ile 8.667 km yolda 7,78 litre yakıt tüketimim var .(%75 soğuk aylar)

ementess

Asfalt Kurutucu
11 Kas 2016
13
6
595
Nokian Weatherproof bulursanız bulduğunuz yeri bana da söyleyebilir misiniz? Ben Kocaeli il sınırları içerisinde bulamadım.
Hocam yanlış hatırlamıyorsam bu fiyatı Nokian'ın istanbul göztepe bayisinden almıştım telefon ile :) üzerinden baya zaman kaçtı çok net hatırlayamıyorum istersen bi ara sor. Taşkın Otm. Süleyman Taskın ve Ortagı Koll. Şti.
Aysekadın Semsettın Günaltay Caddesi No: 116 B. Blok , Kadıköy
İstanbul
Tel. 0216 380 30 20

ementess

Asfalt Kurutucu
11 Kas 2016
13
6
595
@ementess merhaba
400 lira fazla parayı alıpda çöpe atma, Pt535 çok ama çok iyi lastik. Pahalı lastik alıp boşa para verme. Vergi avantajı, yerli mal olması zaten yeterince kelepir kılıyor lastiği. Ben bu lastikle -4 derecede bile kullandım, hatta sağnak yağmurda akıl sır erdiremeyeceğin rampalarda kalkış yaptım. Hiç sıkıntı olmadı . Yakıt puanı notu yüksek ama bende bir tüketim artmamakta. Abartacak bir durum yok..
Sen onu bunu boşver, yerli malı petlas al. Çok kalın hamuru var. Sanırsın Runflat lastik.
Lastikler şu an 8.667 km yol yapmış...
Eski Eco contak 5 ekonomi lastikleri ile 8.413 km yolda 6,87 litre yakıt tüketimi var iken (tamamı yaz ayı)
Petlaslar ile 8.667 km yolda 7,78 litre yakıt tüketimim var .(%75 soğuk aylar)

Crossclimate da karar kıldım bu akşam gidip taktıracağım kısmetse. Benim aracın süspansiyonlar çok sert genel oalrak, bu lastikleri kullananlar araba yumuşadı tarzı yorumlarda bulunuyorlar. Birazda bu açıdan tercihimi michelinden yanan kullanıcam gibi

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Crossclimate da karar kıldım bu akşam gidip taktıracağım kısmetse. Benim aracın süspansiyonlar çok sert genel oalrak, bu lastikleri kullananlar araba yumuşadı tarzı yorumlarda bulunuyorlar. Birazda bu açıdan tercihimi michelinden yanan kullanıcam gibi
CrossClimate'ı yazın Qashqai'de kullanmıştım. Çok da yumuşak değil. Ama hiç kış lastiği belirtisi de yoktu, güzel lastikti. Güle güle kullanın

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Vallahi konfor arıyorsaniz Michelin ustune tanimam ama nokian ve goodyearlari goz onunde bulundurmanizi oneririm.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Lastikler 12000 km oldu. Artık iyice koy verdi. Okadar dişi var, ama patinaja düşüyor. Ben bu lastikten soğumya başladım. Arabanın elektronik istemleri olmasa ya yolda kalırıdım, yada bir yere toslardım. Sağ olsun i10 esp ebd ve anti patinaj sistemlerei iyi çalışıyor. Bu lastiklerden hiç mutlu değilim. Dün gece patinaj çeke çeke (anti patinaj sistemine rağmen) evimin yokuşunu zor çıktım. Biten ilk taksitte bunları arkaya takıp öne ecocontah takacam.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhaba
Lastikler 12000 km oldu. Artık iyice koy verdi. Okadar dişi var, ama patinaja düşüyor. Ben bu lastikten soğumya başladım. Arabanın elektronik istemleri olmasa ya yolda kalırıdım, yada bir yere toslardım. Sağ olsun i10 esp ebd ve anti patinaj sistemlerei iyi çalışıyor. Bu lastiklerden hiç mutlu değilim. Dün gece patinaj çeke çeke (anti patinaj sistemine rağmen) evimin yokuşunu zor çıktım. Biten ilk taksitte bunları arkaya takıp öne ecocontah takacam.
Ali hocam yaptığın kilometreyi düşününce arttırdığı tüketimle uygun fiyatına rağmen zarara uğrattı mı? Ben Goodyear'ın 4mevsimleri bayağı yüksek fiyata aldım ama ortalama tüketimim 0,5 lt kadar düştü.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Merhaba

lastik çok iyi muazzam harika pahalı lastik almayın diye millete laf edipte lastikler berbat demek neyin kafası :D

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ali hocam yaptığın kilometreyi düşününce arttırdığı tüketimle uygun fiyatına rağmen zarara uğrattı mı? Ben Goodyear'ın 4mevsimleri bayağı yüksek fiyata aldım ama ortalama tüketimim 0,5 lt kadar düştü.

Yakıt tüketiminin tamamı lastikten diyemiyorum. Halen soğuk havalardayız. Benim Continentallerle yaptığım yol yaz ayında ve tatil yollarında gecti. İstanbul şehir ii referans alacak bir kaydım yok. İstanbula döndüğüm ay, arabanın lastiklerini Petlasa çevirmiştim. O yuzden artan yakıt tüketimin lastiğe, soğuk havaya veya istanbul trafiğine bağlıyorum. Bunda ne kadar lastikte pay var bilmiyorum.
Ama geçen cumartesi 20 derece sıcakta gölcük otoban yolculuğumun yakıt ortalaması 6,82 litre çıktı.
Aynı koşullarda Continentaller ile yaptığım Maşukiye gezimde ise , 6,42 litre çıkmış. Neredeyse denk sürüş. 0,40 litrelik bir lpg tüketimi var.
Ben ne görüyor isem eğrisi ile doğrusu ile yazarım. 12000 km de yapan lastiklerimden artık memnun değilsem bunu sizden saklamam. Ben Türkiyede göreceğiniz "dürüst" diye tabir edilen ender insanlardanım. Burda ne yazıp ne yazmadığımı gayet iyi görüyorum. Sadete gelirsek, Pt535 bu kışı atlatmamda başarılı oldu, fakat efektik kabiliyeti giderek azaldı. 10000 km den sonra bu bariz hissediliyor. Kilometre Kilometre deneyimlerimi anlattım.

Bence yazın yaz, kışın kış lastiği kullanmalıyız. Dört mevsim lastik hikayesi bence aldatmaca. Bu kış yaşadığım deneyim, Kış vakti arabayla yola çıkmanın başlı başına bir tehlike olduğunu gösteriyor. İyi bir yaz lastiği alıp kışı garajda geçirme taraftarıyım. @berkertekin uzun lafın kısası, kışın benzine para vermek yerine evde oturup kombiyi açmak daha mantıklı. Bu Kış ayında 3200 km yol yaptım. Bunun 912 kmsi karlı istanbul yollarında yapıldı. 912 km yolu ne için yaptığımı düşündüğümde %85 oranında Pt535leri denemek için yaptığım, tembelliklerden olduğunu gördüm. Servis dururken, lastik denemek için arabayla yollara düştüm. Arabamda iyi bir yaz lastiği olsaydı, Kış vakti yola çıkamam yolda kalırım diyerek arabayı garajından çıkarmazdım. Hem 200 tl yakıt parası cebimde kalır, hem arabanın kmsi artmaz, hemde yolda türlü türlü tehlikelerle karşı karşıya kalmazdım.

Bu deneyimler, kişisel sürüş yeteneklerimi, neyin yeterli veya yetersiz olduğunu görmek için güzel bir tecrube oldu bana. Önümüzdeki yıllarda böyle şeyler yapmamam için beni yönlendirdi. Bunlar hep tecrube.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Her şeyden biraz biraz anlayan bir insan hiç bir şeyi tam yapamaz, uzmanlaşmadığımız hiç bir konuda tam performans elde edemeyiz. Her şeyi biraz yapabilen bir lastik, hiç bir şartta işini tam anlamıyla yapamaz. Sadece durumu kotarır ama kendisini de erkenden salar. Çünkü, ayrı iki farklı mevsim lastiğinin yaptığı işi tek bir lastikten beklediğimiz için lastiğin km veya yıl bazında göstereceği efektif çalışma ve dayanım özellikleri düşüş gösterecektir.

4 mevsim lastikler, yaz kış ayrı set lastik almaya gücü yetmeyen insanlar için üretilmiştir. Ne yaz lastiğinin tam performansını, ne de kış lastiğin tam performansını sağlar. Dediğim gibi sadece durumu kotarır, ama dayanımı da düşük olur. Petlas'ın da kendini salmış olmasına çok şaşırmadım, her şeyden biraz yapabilen yerine alanında uzman lastikleri seçmek gerekli mümkün olduğunca. Ben bu sayede 4 kıştır, yani 4 senedir aynı kış lastiğini kullanıyorum. Baktığında 4 sene boyunca dört mevsim lastiği kullanmak, en azından güvenli şekilde kullanabilmek pek mümkün bir şey değil. Maddi durum varsa kesinlikle mevsimine göre lastikler seçilmeli.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
...
Bence yazın yaz, kışın kış lastiği kullanmalıyız. Dört mevsim lastik hikayesi bence aldatmaca. Bu kış yaşadığım deneyim, Kış vakti arabayla yola çıkmanın başlı başına bir tehlike olduğunu gösteriyor. İyi bir yaz lastiği alıp kışı garajda geçirme taraftarıyım. @berkertekin uzun lafın kısası, kışın benzine para vermek yerine evde oturup kombiyi açmak daha mantıklı. Bu Kış ayında 3200 km yol yaptım. Bunun 912 kmsi karlı istanbul yollarında yapıldı. 912 km yolu ne için yaptığımı düşündüğümde %85 oranında Pt535leri denemek için yaptığım, tembelliklerden olduğunu gördüm. Servis dururken, lastik denemek için arabayla yollara düştüm. Arabamda iyi bir yaz lastiği olsaydı, Kış vakti yola çıkamam yolda kalırım diyerek arabayı garajından çıkarmazdım. Hem 200 tl yakıt parası cebimde kalır, hem arabanın kmsi artmaz, hemde yolda türlü türlü tehlikelerle karşı karşıya kalmazdım.
...
4mevsim lastiği aldatmaca mı değil mi, bu yazın sonunda göreceğim ben de. Şu ana kadar en kritik zamanlarda yollar karla kaplı günlerde hastaneye giderken yolda bırakmayarak benim gözümde parasını çoktan çıkardı benim lastikler. Yazın ne olacağını da paylaşacağım forumda.

Bu arada, eğer yılın 365 günü araba kapımın önünde ihtiyaç halinde harekete hazır olmayacaksa, havalar bozuk diye yatacaksa, gaz döker yakarım o arabayı. O konuda seninle tamamen ayrı düşünüyorum. Hele de senin gibi evli çoluk çocuk sahibi filan olsam, o araba 7/24 365 gün yol tepmeye hazır olması temel kriterim olur.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Her şeyden biraz biraz anlayan bir insan hiç bir şeyi tam yapamaz, uzmanlaşmadığımız hiç bir konuda tam performans elde edemeyiz. Her şeyi biraz yapabilen bir lastik, hiç bir şartta işini tam anlamıyla yapamaz. Sadece durumu kotarır ama kendisini de erkenden salar. Çünkü, ayrı iki farklı mevsim lastiğinin yaptığı işi tek bir lastikten beklediğimiz için lastiğin km veya yıl bazında göstereceği efektif çalışma ve dayanım özellikleri düşüş gösterecektir.

4 mevsim lastikler, yaz kış ayrı set lastik almaya gücü yetmeyen insanlar için üretilmiştir. Ne yaz lastiğinin tam performansını, ne de kış lastiğin tam performansını sağlar. Dediğim gibi sadece durumu kotarır, ama dayanımı da düşük olur. Petlas'ın da kendini salmış olmasına çok şaşırmadım, her şeyden biraz yapabilen yerine alanında uzman lastikleri seçmek gerekli mümkün olduğunca. Ben bu sayede 4 kıştır, yani 4 senedir aynı kış lastiğini kullanıyorum. Baktığında 4 sene boyunca dört mevsim lastiği kullanmak, en azından güvenli şekilde kullanabilmek pek mümkün bir şey değil. Maddi durum varsa kesinlikle mevsimine göre lastikler seçilmeli.
Valla abi dereyi gormeden pacayi sivamamak lazim goodyear alana salak muamelesi yapip kendi aldikladimiz kotu cikinca olmaz . Test edilir bakilir uzun donem sonra konusulur . Sen onu aldin kerizsin sen sunu aldin akillisin yapmamak lazim herkesin tuttugu kendine :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım