SkyActive-X

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
@CenkGs abi bak mazdada tork yok diyordun adamlar senin için torklu benzinli motor yapmış :D
Mazda iyi düşünmül güzel yapmış ama benim aklıma 3 soru geliyor.
1- Biz bu kadar yüksek sıkıştırma oranına ayak uyduracak benzini Tr'de nasıl bulacağız?
2- Hem bujili hem enjektörlü arabanın bakım maliyetleri ne seviyeye gelecek?
3- Turbo olmasa da gene aşırı beslemeye başvurulmuş o zaman sakin kullanım haricinde gene çok yakacak mı?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yüksek devir çevirip, hızlı sürüş yaptığın vakit buji sistemi devreye girip yakıtı arttıracaktır. Ama bir turbo beslemeli motorlar kadar uçsuz bucaksız üst limitte bir tüketimi olmayacaktır diye düşünüyorum. Tabii basıldığı vakit dizel kadar da az yakmaz. Fakat neticede ayağının altında 230 nm torklu bir benzinli ünite olacak, üstelik sakin sürüşlerde skyactive G motora göre %20-30 yakıt tüketimi tasarrufu sağlayacak. Tahminimce sakin sürüşlerde dizel tüketimi elde edilebilir. Açıkçası beğendim, en azından klasik atmosferiğe göre daha az yakacak ve ayağının altında hazırda bulunan hatırı sayılır bir güç olacak.

Alır mıyım ? Kesinlikle alırım. Fakat standart atmosferik motorlu araçları bile dizel ve turbo benzinli fiyatlarına satıyorlarken, skyactive X isimli bu yeni teknolojili motoru kaçtan satarlar orasını kestiremiyorum. Bir miktar daha pahalı olur gibi görünüyor ama şu noktadan sonra benim için alınabilir hale gelmiştir.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Aynen öyle, hele ki şu yeni nesil 7-8 ileri ve biraz daha iyi kalibre edilmiş tk şanzımanlara geçerlerse tadından yenmez. Bal damlar yani.
Tk ve atmosferiklere çok yeni yorumlar geliyor markalardan. Sürüş zevkine önem veren markalar azalmaktayken bunlara ağırlık veren markalara saygım sonsuz gerçekten

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tk ve atmosferiklere çok yeni yorumlar geliyor markalardan. Sürüş zevkine önem veren markalar azalmaktayken bunlara ağırlık veren markalara saygım sonsuz gerçekten
Kesinlikle, zaten yolda ne zaman bir mazda görsem kendi aracımdan çok daha başka bir noktaya, farklı yere koyamıyorum sürüş anlamında. Çünkü iki markanın 50 yıllık bir ortak geçmişi var. O sebeple de mazda'ya her daim bir sempatim var.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Şimdi bu videodan, Mazda'nın yeni teknolojisinin nasıl çalıştığını anlayan var mı? Özellikle yanma odasındaki homojen karışımın nasıl tutuştuğunu anlatmamış.

Yahu olay zaten nasıl tutuştuğunda, homojen olmasında değil ki. Mesut beyin videolarından gerçekten haz almıyorum, ayrıca YouTube'da takipçilerine sürekli saygısızlık ediyor. Garip...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şimdi bu videodan, Mazda'nın yeni teknolojisinin nasıl çalıştığını anlayan var mı? Özellikle yanma odasındaki homojen karışımın nasıl tutuştuğunu anlatmamış.

Yahu olay zaten nasıl tutuştuğunda, homojen olmasında değil ki. Mesut beyin videolarından gerçekten haz almıyorum, ayrıca YouTube'da takipçilerine sürekli saygısızlık ediyor. Garip...
Buyur hocam,
http://www.sekizsilindir.com/2017/08/mazda-skyactiv-x-scci-motor-teknolojisi.html

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Gelecekte dizeller bittiginde geriye muhtemel kosede kiyida mazdanin icten yanmali motorlari gerisi cogunlukla hibrit veya elektrikli ye gecisler yasanacaktir. Mazda akillica bir yatirimmi yapti yoksa bunlardan gelecek parayi mazda toyota ortakligindan dogacak elektrikli araclarina fon olarak kullanmak icinmi piyasaya surecek bilmiyorum.Ama emin oldugum sey dizeller yavastan yasaklanmaya basladi ileride mazda ya para basacak yada rx9 da uygulacagi elektrik destekli hibrit modelleri ile kiyida kosede hayatina devam etcek.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım