KAPALI Turbo Sizlere Ömür

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Evet, şanımı ikiye katlıyorum arkadaşlar ama bu seferki daha bi cünupluk içeriyor. Dün @stan yani Rahmi abi ile körfez pistine girdik, gerçekten çok eğlendim, organizasyon için track turk e teşekkür ederim. Pist organizasyonu dediğin böyle olmalı. Hayatımın en güzel günlerinden biri idi. Zehrimi akıttım. Kazalar oldu, motor kıran oldu ve ben şaşkın bir şekilde çıktım nasıl benim arabama bir şey olmadı diye, derken yola çıkınca turbodan garip bi ses duydum, daha önceden kask olduğu için duymamışım tabi, neyse Ankara’ya gidince bakarım dedim. Demin indim aşağı, hava filtresi ile turbo arasındaki bağlantı hortumunu söktüm ve sorunun sebebini çözdüm ve resimler:

Resim 1. Paller size ömür
705853DE-7CD9-4D37-809C-5B66CAC442C9.jpeg

Resim 2. Önceki sahibi tamir ettirmiş bu hortumu
ED3EF395-39E4-4632-8E97-5E58F60EF376.jpeg

Resim 3. Kopan parça
604ABE03-8198-4337-A135-7B843B1667F1.jpeg

Böyle bir olay olabileceği hiç aklıma gelmemişti, şimdi anlıyorum insanların bu hortumu neden metal tercih ettiği, örnek:

E1046BF9-4F1C-472D-A6EE-697B657B23C0.jpeg

Bu tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim, benim kiada da aynı hortumu değiştirmiştim, kauçuk parça, ömrü belli, ömrünü tamamlayıp da parça koparsa sonucu benimkisi gibi acı olabilir. Benimkini çok ısınan turbo iyice tetikledi elbette. Şimdi birkaç arkadaşımla konuştum, sağlam öneriler aldım, bu 1-2 ay minimum maliyet ilerlemeliyim, o yüzden şimdilik İstanbul Fe-Ka turboda turbom hibritlenecek, kısmet olursa Eylül ayı ile de arabaya yavaş yavaş girişeceğiz. Canımı hiç sıkmıyorum sadece tatil öncesi böyle bir ekstra maliyetin çıkması kötü oldu, neyse olacağı varmış.

tuneman

Elit Apaçi
23 Şub 2018
168
128
785
Marka
BMW
Abi arabaya çile çektirmişiz ya, yazılımlı iken AFR 10 civarıydı, şu an en kötü 13.5 oluyor, arabanın bugün 34 derecede klima açık üstüne bindim, yağ sıscaklığı 126 dereceyi geçmedi, valla bu halinde gücü de tarminkar, şımarıklığın lüzumu yok. Araba gayet iyi. Yalnız bugün tam gazlarken şom beyinliliğim tuttu, yav orijinal kat takılı değil nasıl hala motor arıza lambası yanmadı dedim ve 1 haftadır yanmayan arıza lambası yandı :D
Benim yazılımlı 14,7/14,6 afr,dahayağ ısısı 120 yi geçmedim:Dyazılımı yeniden yap,superchips olsun ama.

tuneman

Elit Apaçi
23 Şub 2018
168
128
785
Marka
BMW
afr 12 civarı olunca o basınçla verilen maximum gücü alıyor yani yemeğin dibini ekmekle sıyırmak gibi düşün :D kaldı ki @Ozgur Gunes in afrsi 10'du :D ahahahah :D ideal olanı 14.7 benzinliler için
tabi rolantideki değeri 14,7 hatırladığım kadarıyla,tekrar bakıcam basınca fakir karışım oluyor araç 20 li değerler sanki,obd den bakınca.şaka biyana yazılım yokken standart takılıyordum,yazılım yaptık obd okuyucu telefonda hep açık yok boost,motor ısısı, yağ ısısı,afr bu değerlere bakıyoruz sürekli.

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
tabi rolantideki değeri 14,7 hatırladığım kadarıyla,tekrar bakıcam basınca fakir karışım oluyor araç 20 li değerler sanki,obd den bakınca.şaka biyana yazılım yokken standart takılıyordum,yazılım yaptık obd okuyucu telefonda hep açık yok boost,motor ısısı, yağ ısısı,afr bu değerlere bakıyoruz sürekli.

ben dip gazda gördüğüm değeri söylüyorum yahu :D rölantiyle yazılımcı manyak mı oynasın

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
afr 12 civarı olunca o basınçla verilen maximum gücü alıyor yani yemeğin dibini ekmekle sıyırmak gibi düşün :D kaldı ki @Ozgur Gunes in afrsi 10'du :D ahahahah :D ideal olanı 14.7 benzinliler için

ya stage 1 iken 11.5 falan oluyodu en kötü, araba ısınıyo diye zengin yürüttü, güçten kaybettik bişi değişmedi, yalnız dipgazda yakıt ekonomisi efsane değişti. Eskiden yakıt ibresinin inişini izlerdim artık oynamıyor

tuneman

Elit Apaçi
23 Şub 2018
168
128
785
Marka
BMW
Benim eski 175 lik cooper s in yazılımsız hali 316i nin yazılımlı hali gibi yakıyor aslında,giderse üst devirde yakıyorda normal,yazılım yokken scirocco yu yakalayamamıştım,ondan gaza gelip superchiplendim hemen gözü karartıp:)))

tuneman

Elit Apaçi
23 Şub 2018
168
128
785
Marka
BMW
Bu arada benim aracın basıncı bugün dash commandla bi caps aldım turbo boost max 1.5 ise kaç beygir bizim yazılım,baya dipledim gazı:)kaçla yürüyor bu araç.
2018-07-24_00-59-26.jpg

tuneman

Elit Apaçi
23 Şub 2018
168
128
785
Marka
BMW
Bişey diycem shell v-power ile fuel save benzin arasında fark varmı,katkılı filan diyorlar v-power için eski nitro olan benzinmiş,ne katkısı vardır içinde,bizim arabalara v-powermı koyuyoruz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım