KAPALI Yanlış Duymadınız "İbiza/Leon/Superb" Hangisi? (0 km)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Arkadaşlar merhaba.Geçen gün kardeşim Pejo 208'le trafik kazası yaptı arabası pert oldu.Ona yeni bir araba almak gerekti,ben de otomatik vitesli bir araba istiyordum hem kendim için hem de eşim arabayı sürmeyi öğrensin diye çünkü manueli hiç öğrenmeyecek,vazgeçtik yani otomatik vites ehliyeti alacaz.Zaten bir arada forumda B sınıfı araç sormuştum 2. el fiyatları 0km fiyatlarına yakın olduğu için almaktan vazgeçmiştik daha doğrusu 0 km almak daha mantıklı gelmişti ama bütçemizi bir hayli aşıyordu 0km araç.

Şimdi...Bende 2015 Mondeo var onu kardeşime satacam 95 bin TL'ye.Eşimle birlikte ortak kullanabileceğimiz 0km bir araç bakıyoruz.Aklımda şunlar var:

Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL)
Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL) + 7.000 TL opsiyon (Çok dolu oluyor)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL) + 15.000 TL opsiyon (Gırtlak dolu oluyor)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL) + Geri G. Kamerası.,Keyless,E. Bagaj Kapağı

Aklımdaki deli sorular:
-İbiza motor,kalite,güvenlik konusunda üzer mi?
-Leona gerek var mı,o parayı hakediyor mu,gırtlak donanım ve indirimlerle 115'e geliyor bu kadar opsiyona ne mi gerek var,FR mı Xcellence mı,Ibiza neyimize mi yetmiyor?
-Superb'le araba kullanmayı öğrenmek çok mu zor olur,almışken geniş konforlu bir aile arabası mı alsak uzun bir süre 2. bir araba alamama ihtimalimizin yüksek olduğunu da düşünerek,
"Geri G. Kamerası-Keyless-E. Bagaj Kapağı" bu opsiyonlar için 3 ay beklemeye değer mi?
-Başka bir araba,ya da donanım öneriniz olur mu?

Kardeşim arabamı alırsa 3 ay sonra alabilir bu süre zarfında kayınbabasının arabasını sürecek.Yani opsiyonlu bir araba siparişi verebilirim zamanım var.Ayrıca fazla yol yapmama rağmen saydığım arabaların 8 litre benzin yakmasını göze almış durumdayım.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Yeniden ben arkadaşlar.Geçen ağustosta arabamı satmaya karar vermiştim 100 bin nakite hayır demiştim.Leon Excellence 1.4 TSI DSG 103 bin TL'ydi.Şimdi arabayı yeniden ilana koydum ama aynı Leon'un liste fiyatı 120 bin TL civarı.Aklımamı söveyim,Seat'amı söveyim,sistememi söveyim bilemedim.Herkesten davacıyım :)

0 araç almak hayal oldu.Şu an eski kasa İnsignia Cosmo dizel otomatik araçlara bakıyorum 2016 model.Ne dersiniz alınır mı?

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Yeniden ben arkadaşlar.Geçen ağustosta arabamı satmaya karar vermiştim 100 bin nakite hayır demiştim.Leon Excellence 1.4 TSI DSG 103 bin TL'ydi.Şimdi arabayı yeniden ilana koydum ama aynı Leon'un liste fiyatı 120 bin TL civarı.Aklımamı söveyim,Seat'amı söveyim,sistememi söveyim bilemedim.Herkesten davacıyım :)

0 araç almak hayal oldu.Şu an eski kasa İnsignia Cosmo dizel otomatik araçlara bakıyorum 2016 model.Ne dersiniz alınır mı?

Mondeo dan sonra biraz daha sert ve gürültülü gelecektir. Yakıt olarak da karma 7.5 lt ile gezersiniz. Bide mondeo nun diz-baş mesafesi çok daha iyi insignia da arkada 185 limit.
Benzinlisi yakında 4 yaşına dizeli de yakında 3 yaşına girecek yani 2 tane insignia sahibiyiz. Bir sorunuz olursa araba ile ilgili seve seve anlatabilirim.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
2 kişilik bir aileyiz.Ortak kullanabilmek için otomatik vitesli araba alacaz.100-110 arası bütçemiz var.Esasında clio,polo,0km ibiza da düşünüyordum da vazgeçtim.Katlanamam artık b sınıfına diye düşünüyorum.Leon da gündemimizde 2017 model makyajlı kasa dizel otomatik style+advance donanımlı arabalarda var bu fiyata.İnsignia Mondeo'yu almadan da aklımdaydı o zaman gücüm yetmedi ayrıca denk de gelmedi kısmet mondeo oldu.Her ne kadar konfor ve yalıtım olarak mondeo gibi olmasa da 80'e b sınıfı 100'e c sınıfı araç almaktan iyidir diye düşünüyorum.Mondeonun da yakıtı az değil o konuyu dert etmiyorum.Donanımlı bir araba da olsun istiyoruz,bu yüzden de insignia çok mantıklı geliyor.Cosmo donanım hakkında ne dersiniz,2015-2017 model arasında belirgin bir fark var mı,hemen hemen aynı arabalar arasında fiyat arasında uçurum var bu konuda ne düşünüyorsun?Ha tabi kronik arızası var mı tecrübe veya bilgi ışığında yanıtlayabilirsiniz?Kısaca alırken nelere dikkat etmeliyim?

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
2 kişilik bir aileyiz.Ortak kullanabilmek için otomatik vitesli araba alacaz.100-110 arası bütçemiz var.Esasında clio,polo,0km ibiza da düşünüyordum da vazgeçtim.Katlanamam artık b sınıfına diye düşünüyorum.Leon da gündemimizde 2017 model makyajlı kasa dizel otomatik style+advance donanımlı arabalarda var bu fiyata.İnsignia Mondeo'yu almadan da aklımdaydı o zaman gücüm yetmedi ayrıca denk de gelmedi kısmet mondeo oldu.Her ne kadar konfor ve yalıtım olarak mondeo gibi olmasa da 80'e b sınıfı 100'e c sınıfı araç almaktan iyidir diye düşünüyorum.Mondeonun da yakıtı az değil o konuyu dert etmiyorum.Donanımlı bir araba da olsun istiyoruz,bu yüzden de insignia çok mantıklı geliyor.Cosmo donanım hakkında ne dersiniz,2015-2017 model arasında belirgin bir fark var mı,hemen hemen aynı arabalar arasında fiyat arasında uçurum var bu konuda ne düşünüyorsun?Ha tabi kronik arızası var mı tecrübe veya bilgi ışığında yanıtlayabilirsiniz?Kısaca alırken nelere dikkat etmeliyim?

Cosmo donanımda 2015 ile 2017 ler arasında hiç fark yok. Opel 2015 de dizel otomatiğin gelişiyle donanım paketlerini güncelledi zaten. Fiyat uçurum farkına açıkcası anlam veremedim çünkü bu araba stok bitirmek için bir ara liste fiyatı 120 gösterirken bayiler 100-105 civarına bırakıyordu. Hatta ötv güncellemesi gelince insignia nın fiyatı ilginç bir şekilde düşmüştü. Yani araya ciddi fiyat farkı koyanlar arabadan kazanç sağlamak isteyen çakallar diyebiliriz. Tabii indirimsiz fiyatına da alan vardır günahına girmeyelim.
Soruna gelirsek bu arabaya geri görüş kamerası şart ayrıca opel in halojen farları 2000 model vectra ile yarışır düzeyde berbat bu yüzden cosmo donanım bakın ikisi de gideriyor.
Sorun olarak beni tek rahatsız eden şey gazlarken kemer yükseklik ayarından gelen trim sesi özellikle 170 üstü hızlarda viraja girince tik tik tik tik tik başlıyor o da biraz benim dikkat etmemden kaynaklı da olabilir bilmiyorum. Araba ile ilgili sorun diyebileceğim tek şey bu.
Alırken de ilk bence bir direksiyona dikkat edin çünkü kolay kolay parlama olmuyor. Eğer parlama varsa biraz hor kullanılmış demektir. Bide araba bridgestone potenza lastikler var onlar çok kötü alırken lastikleri güzel bir lastikle değişmiş olursa iyi. Biz lastiği 40000 km de bitirdik o civarlarda değişmiştir zaten.

Edit: Lastik neden özellikle bahsettim derseniz. Lastik ebadı (mondeo bilmiyorum) ama passat superb in 18 lerine göre çok daha büyük. Lastik büyüyünce fiyatta arıyor. Daha geçen hafta continental premium contact 6 2800 tl para verdik.

Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
Mondeo dan sonra biraz daha sert ve gürültülü gelecektir. Yakıt olarak da karma 7.5 lt ile gezersiniz. Bide mondeo nun diz-baş mesafesi çok daha iyi insignia da arkada 185 limit.
Benzinlisi yakında 4 yaşına dizeli de yakında 3 yaşına girecek yani 2 tane insignia sahibiyiz. Bir sorunuz olursa araba ile ilgili seve seve anlatabilirim.
Otomatiği nasıl hocam dedikleri kadar ağır mı

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770

Benzinlisini satmayı düşünmüyoruz ama dizelini düşünüyor gibiyiz. Onunda sebebi artık dizel motora ihtiyaç duyulmamasından ve segment yükseltilme isteği var. Yerine f10 5 serisi gelebilir ama bu sadece düşünce de. Şuan 2 araçtan da memnunuz.

Fiyat bazında gelirsek dizelini geçen sene 2. elden 95000 tl aldık. 2015 model Cosmo+sunroof var. Km si 50000 de. Kazası boyası yok. Tabii bir senede kur arttı araba fiyatları inanılmaz arttı bu da 2.ellere de doğal olarak vurdu. Açıkcası flexride,adaptif cc gibi ek donanımları yoksa 105000 tl geçmezdim. Alacak olsam Malatya dakini alırdım. Hocam bizde Malatya da yaşıyoruz yetkili servisi iyi buranın 2004 den beri müşterisiyiz,bakımları da oradan yapılmış zaten.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-temiz-kusursuz-insignia-539798310/detay/

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Çok makbule geçti tavsiye ve bilgilendirmeler.Son karar olarak başka araba bakma al diyor musun,ya da alternatif olarak ne önerirsin?İsteğimiz konfor,donanım,otomatik vites...Yakıt tüketimi,motor,2.el vs önemli değil,fiyat aralığı 0-110 bin...

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Çok makbule geçti tavsiye ve bilgilendirmeler.Son karar olarak başka araba bakma al diyor musun,ya da alternatif olarak ne önerirsin?İsteğimiz konfor,donanım,otomatik vites...Yakıt tüketimi,motor,2.el vs önemli değil,fiyat aralığı 0-110 bin...

Hocam şimdi direk al desem arabamı övüyorum olacak ama bununla ilgili bir şey söyleyebilirim o da aynı araban 2 tane var :)
Alternatif olarak ikinci el fiyatlarına pek hakim değillim maalesef ama olsa olsa superb olur. Akrabama şirket aracı olarak geldi. İnsignia dan bir tık daha yumuşak ama insignia göre daha kolay dipleniyor. İçi çok daha geniş,ferah,kullanışlı. Yalıtım olarak insignia nın 1 tık altında kalıyor özellikle liftback bagajdan dolayı arkadan biraz ses alıyor. Donanım olarak prestige dengi sanırım ama pek bilgim yok maalesef. Otomatik vites olarak biri bildiğiniz dsg arabayı güzel yürütüyor ama her çıkabilecek bir sorun potansiyeli de var. Tam otomatikte d tak unut derseniz ki yakıt farkı olur aralarında 0.2 litre oynuyor.

Hocam bu dizel otomatik cosmo insignia ilgili yazdığım test yazısı umarım yardımım dokunur.
http://garajtv.com/ruzgar-opel-insignia-cosmo-1-6-cdti/

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Çok teşekkür ederim zevkle okuyacağım.Superb 135-145 arası değişiyor.Şu an alamam yoksa hep aklımda.Şimdilik fazla para vermeyim,eşime araba sürmeyi öğretim biraz bununla ilerde 5 serisi veya E serisine geçecem finalimi yaparım 10 sene binerim en az.Grsrz bakıma giriyor zaten site :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Çok teşekkür ederim zevkle okuyacağım.Superb 135-145 arası değişiyor.Şu an alamam yoksa hep aklımda.Şimdilik fazla para vermeyim,eşime araba sürmeyi öğretim biraz bununla ilerde 5 serisi veya E serisine geçecem finalimi yaparım 10 sene binerim en az.Grsrz bakıma giriyor zaten site :)

Arabanın içi küçük ama dışında çıkıntıları fazla bide görüş açıları biraz zayıftır park konusunda da biraz zorlayabilir bilginize :)

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Tahmin edebiliyorum.Benim şimdiki arabada otomatik park asistanı da var,biraz eksikliğini hissedeceğimi düşünüyorum.Benim için aslında hiç sıkıntı değil.Biraz kayıplarım olacak ama kazançlarımda var şöyle ki:

- Sony ses sistemi
- Konfor,Ses yalıtımı (bu konu biraz ortada çünkü bir çok etken var deneyerek görecez)
- İç hacim
- Hayalet hız göstergesi ekranı
- Navigasyon
- Otomatik park asistanı

+ Otomatik vites
+ Bagaj Hacmi
+ AFL farlar
+ Uzun Far asistanı (belki cosmoda da vardır,bilmiyorum)
+ Hızlı orta ekran (Mondeo'nun ekranı biraz hantal)
+ Apple Car,Mirror Link
+ Hafızalı Koltuk
+ Anahtarsız Giriş
+ 136hp 320tork yani performans
+ 18 inç jant

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım