KAPALI Yanlış Duymadınız "İbiza/Leon/Superb" Hangisi? (0 km)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Arkadaşlar merhaba.Geçen gün kardeşim Pejo 208'le trafik kazası yaptı arabası pert oldu.Ona yeni bir araba almak gerekti,ben de otomatik vitesli bir araba istiyordum hem kendim için hem de eşim arabayı sürmeyi öğrensin diye çünkü manueli hiç öğrenmeyecek,vazgeçtik yani otomatik vites ehliyeti alacaz.Zaten bir arada forumda B sınıfı araç sormuştum 2. el fiyatları 0km fiyatlarına yakın olduğu için almaktan vazgeçmiştik daha doğrusu 0 km almak daha mantıklı gelmişti ama bütçemizi bir hayli aşıyordu 0km araç.

Şimdi...Bende 2015 Mondeo var onu kardeşime satacam 95 bin TL'ye.Eşimle birlikte ortak kullanabileceğimiz 0km bir araç bakıyoruz.Aklımda şunlar var:

Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL)
Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL) + 7.000 TL opsiyon (Çok dolu oluyor)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL) + 15.000 TL opsiyon (Gırtlak dolu oluyor)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL) + Geri G. Kamerası.,Keyless,E. Bagaj Kapağı

Aklımdaki deli sorular:
-İbiza motor,kalite,güvenlik konusunda üzer mi?
-Leona gerek var mı,o parayı hakediyor mu,gırtlak donanım ve indirimlerle 115'e geliyor bu kadar opsiyona ne mi gerek var,FR mı Xcellence mı,Ibiza neyimize mi yetmiyor?
-Superb'le araba kullanmayı öğrenmek çok mu zor olur,almışken geniş konforlu bir aile arabası mı alsak uzun bir süre 2. bir araba alamama ihtimalimizin yüksek olduğunu da düşünerek,
"Geri G. Kamerası-Keyless-E. Bagaj Kapağı" bu opsiyonlar için 3 ay beklemeye değer mi?
-Başka bir araba,ya da donanım öneriniz olur mu?

Kardeşim arabamı alırsa 3 ay sonra alabilir bu süre zarfında kayınbabasının arabasını sürecek.Yani opsiyonlu bir araba siparişi verebilirim zamanım var.Ayrıca fazla yol yapmama rağmen saydığım arabaların 8 litre benzin yakmasını göze almış durumdayım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Alacağınız arabayı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız tork konvertörlü veya cvt şanzımanlı araçlara bakmanızı öneririm. Ancak yokuşu ve yoğun trafiği pek olmayan bir şehirdeyseniz çift kavramalı şanzımanları düşünün derim.
Listelediğiniz arabalar arasında ise Superb'e kadar çıkabiliyorsanız onu tercih edin derim. Hiç araba kullanmayı bilmeyen biri, her ebattaki arabayı kullanmayı öğrenebilir. Hepsi insan kullansın diye yapılmış sonuçta :) Hatta şahsi görüşüm, Superb'de öğrenirse daha da iyi olur.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Forumun geneli bilir Mondeo'ya karşı ayrı bir ilgim olduğunu. Hatta siz de Mondeo'yu alırken yorumlaşmıştık bayağı. Bu ilgimden bağımsız olarak söylüyorum ki d segment araçtan sonra yeni ibiza veya leon'a geçerseniz emin olun otomobil kullanma zevkiniz de şevkiniz de biter gider. Belki eşiniz daha rahat eder, öğrenir ama siz otomobil kullanmaktan soğursunuz diye düşünüyorum.

Bu seçenekler arasında, mondeo'yu kardeşinize verecekseniz, kesinlikle superb almaya çalışın. Büyük araba olması eşinizi ilk başta belki zorlar ama alışır zamanla emin olun. Biraz pratikle ve çalışmayla üstesinden gelinir.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bu 3 ü arasında kesinlikle superb. Ama mondeo nun konforunu ve yalıtımını vermez şimdiden söyleyeyim. Belki eşiniz zorlanabilir diyorsanız ve peugeot 208 den memnunsanız 308 e de bakabilirsiniz arka yaşam alana c sınıfı için dardır ama onun dışında gerçekten kaliteli bir araba.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Esasında kardeşime de 0 araba alabiliriz ama araba beğenmiyor,ben de güvenlikli bir araba olsun diye kendi arabamı bayağı uygun bir şekilde kardeşime verecem.Geçen 10 günlük tatilden döndük arkadaşımla birlikte 3500 km yaptık,dün yine bizdeydi eniştesinin passatıyla 400 km yapmış tatilden sonra,benim arabayı öve öve bitiremedi.Ben çok memnunum arabamdan heralde sınıfında lider konfor konusunda.2 gün önce Superb 1.6 TDI Prestige Superb test ettim,konfor konusunda benim araba daha iyiydi ayrıca malzeme kalitesine gelince de çok daha iyiydi.Ama işte Superb'in hacmi ve opsiyonları benim arabayı ezip geçti,DSG çok güzel çalışıyordu.

Bizim er geç 2 arabamız olacak ve biri D biri B veya C sınıfı olacak.Ya benim geniş "baba" arabasını önce alacaz ya da 2. araba olarak hb "bayan" arabasını önce alacaz,ikisini aynı anda alamayız şu an para yok :)Sorun hangisini önce alacağımıza karar verememiş olmamız.Ayrıca güzel bir 0 km C sınıfı alırsak 10 yıl bineriz gibi düşünüyorum.O yüzden biraz da sağlam bir araba olursa iyi olur,DSG korkutuyor.Opel astra mı alsak diye düşündüm şimdi?

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Pejo bayine gittik bu expert işleri için,308 ve 3008'i biraz inceledik.Kardeşimle ben bir daha pejonun kapısının önünden bile geçmemeye karar verdik.İlgi alaka da yok,sanki çok satan bir arabaymış gibi,gerizekalı bir hasar danışmanı vardı apaçi gibi bir şey "o zaman kasko yaptırmasaydınız" diye dik dik konuştu kardeşimle birbirimize baktık dövsek mi diye,o derece yani.Pejo diye bir şey yok artık bizim için.

Onur

Profesör
8 Eyl 2016
535
911
1,770
Bence d segment kullandiktan sonra daha alt segment araclara gecmeyin bu 3 unun arasindan superB derim ama bence mondeouyu satip 30k daha ekleyip superB alacaginiza 30 35 e b segment otomatik vitesli 2. Arac dusunebilirsiniz esinizin kullanimi icin.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Pejo bayine gittik bu expert işleri için,308 ve 3008'i biraz inceledik.Kardeşimle ben bir daha pejonun kapısının önünden bile geçmemeye karar verdik.İlgi alaka da yok,sanki çok satan bir arabaymış gibi,gerizekalı bir hasar danışmanı vardı apaçi gibi bir şey "o zaman kasko yaptırmasaydınız" diye dik dik konuştu kardeşimle birbirimize baktık dövsek mi diye,o derece yani.Pejo diye bir şey yok artık bizim için.
Kötü olmuş cidden. Geçen ben ve arkadaşıma da malatya opel şampiyon bayisi çok saçma davranmıştı. Direk opel Türkiye'ye şikayet ettik merkezden benim önceden yaptığım astra,insignia,mokka testlerindeki numara mı bulup arayıp özür dilediler. Arkadaşıma da mail atmışlar telefon numaranıza ulaşamadık şikayetiniz şimdilik rafa kaldırıldı eğer bize ulaşırsanız icabına bakarız gibi bir şey demişler.

Yaşadığımız olay da ben daha önce tek başıma yeni insignia kullanmıştım. Bide arkadaşla gidelim dedim. Kullanmak istedim beni de tanıdılar eğer arabayı almayacaksan kullanamazsın dedi bildiğin. Tanıdık o sırada yoktu o olsaydı bu başıma gelmezdi o ayrı konu.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Biz şu an bişey demedik işimiz görülsün diye paramızı alırsak kaskodan hiç uğraşmayız.Eğer sıkıntı olursa pejo'ya dava açacaz hava yastıkları açılmadı,araba 4 yandan hasarlı arabanın altı 50 metre sürüklenmiş,sağlam yeri yok arabanın.2. el fiyatları çok yüksek,ben en fazla 3 yaşında bir araba alırım bu saatten sonra ama onunda km ve yılını hesaba katınca 0 fiyatına yakın geliyor fiyatlar.Mondeo'dan sonra bir çok araba bana konforsuz gelecek zaten ondan eminim ama bişeylerden feragat etmemiz gerekiyor en azından bir süreliğine.Astra genç işi doğru ama bizde genciz 30 yaşındayız daha :)Ayrıca çocuk da yok şu an,astra benzeri arabalar çok büyük bir eksiklik yaratmaz bu konuda.Ayrıca dizelini alabiliyorum en donanımlısını.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Biz şu an bişey demedik işimiz görülsün diye paramızı alırsak kaskodan hiç uğraşmayız.Eğer sıkıntı olursa pejo'ya dava açacaz hava yastıkları açılmadı,araba 4 yandan hasarlı arabanın altı 50 metre sürüklenmiş,sağlam yeri yok arabanın.2. el fiyatları çok yüksek,ben en fazla 3 yaşında bir araba alırım bu saatten sonra ama onunda km ve yılını hesaba katınca 0 fiyatına yakın geliyor fiyatlar.Mondeo'dan sonra bir çok araba bana konforsuz gelecek zaten ondan eminim ama bişeylerden feragat etmemiz gerekiyor en azından bir süreliğine.Astra genç işi doğru ama bizde genciz 30 yaşındayız daha :)Ayrıca çocuk da yok şu an,astra benzeri arabalar çok büyük bir eksiklik yaratmaz bu konuda.Ayrıca dizelini alabiliyorum en donanımlısını.

Eğer hava yastıkları açılmadıysa direk dava açın derim. Astra için biraz sert gelebilir hele mondeodan sonra konforlu bulduğum insignia da sert diyorum astra da sert eğer gazlarım filan diyorsanız alın şuanda kampanya ile astra otomatik farkı da yok :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Esasında kardeşime de 0 araba alabiliriz ama araba beğenmiyor,ben de güvenlikli bir araba olsun diye kendi arabamı bayağı uygun bir şekilde kardeşime verecem.Geçen 10 günlük tatilden döndük arkadaşımla birlikte 3500 km yaptık,dün yine bizdeydi eniştesinin passatıyla 400 km yapmış tatilden sonra,benim arabayı öve öve bitiremedi.Ben çok memnunum arabamdan heralde sınıfında lider konfor konusunda.2 gün önce Superb 1.6 TDI Prestige Superb test ettim,konfor konusunda benim araba daha iyiydi ayrıca malzeme kalitesine gelince de çok daha iyiydi.Ama işte Superb'in hacmi ve opsiyonları benim arabayı ezip geçti,DSG çok güzel çalışıyordu.

Bizim er geç 2 arabamız olacak ve biri D biri B veya C sınıfı olacak.Ya benim geniş "baba" arabasını önce alacaz ya da 2. araba olarak hb "bayan" arabasını önce alacaz,ikisini aynı anda alamayız şu an para yok :)Sorun hangisini önce alacağımıza karar verememiş olmamız.Ayrıca güzel bir 0 km C sınıfı alırsak 10 yıl bineriz gibi düşünüyorum.O yüzden biraz da sağlam bir araba olursa iyi olur,DSG korkutuyor.Opel astra mı alsak diye düşündüm şimdi?
Valla en son dün ablamları telefonda Honda Jazz yerine Astra 1.4T Otm. Dynamic almaktan net şekilde vazgeçirdim ama... :) Şimdi tekrar tekrar forumda bu sebepleri sıralarsam Opel'e karşı sert duruşum tepki görebilir. :)

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
4-5 aydır yeni superb kullanıyorum. (1.4 tsi dsg, prestige) . Bagajı, arka diz mesafesi ve heybetli görüntüsü haricinde tam bir cacık. Sürüş hiç zevkli değil. Süspansiyon ilk bir kaç santim çok yumuşak ama çalışma mesafesi çok kısa. Hemen bam güm ediyor. Tümseklerden geçerken ön takımdan sesler geliyor. Araba sıkı değil. Şase burkulması çok net hissediliyor. Trimleri gıcırdatıyor. Otobanda düz giderken iyi ama hızlı virajlarda yaylanıyor ve hiç güven vermiyor. 1.4 150hp lik motor güzel canlı. Araba heybetine göre çok da ağır değil o yüzden yürüyor. Ama dönmüyor malesef. Başka merak ettiğin varsa cevaplayabilirim.

Son düzenleme:

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
4-5 aydır yeni superb kullanıyorum. (1.4 tsi dsg, prestige) . Bagajı, arka diz mesafesi ve heybetli görüntüsü haricinde tam bir cacık. Sürüş hiç zevkli değil. Süspansiyon ilk bir kaç santim çok yumuşak ama çalışma mesafesi çok kısa. Hemen bam güm ediyor. Tümseklerden geçerken ön takımdan sesler geliyor. Araba sıkı değil. Şase burkulması çok net hissediliyor. Trimleri gıcırdatıyor. Otobanda düz giderken iyi ama hızlı virajlarda yaylanıyor ve hiç güven vermiyor. 1.4 150hp lik motor güzel canlı. Araba heybetine göre çok da ağır değil o yüzden yürüyor. Ama dönmüyor malesef. Başka merak ettiğin varsa cevaplayabilirim.

Dediklerine tamamen katılıyorum,bana büyük golf gibi hissettirdi kötü mü değil ama fazlası da değil.Motor sesi düşük hızlarda bile hiç duyulmuyor ama lastik sesi benim arabadan çok gibi geldi bana daha da önemlisi özellikle 130 dan sonra o fark daha da açılacak gibi hissettirdi.Standart ses sistemi güzel ama bende ki Sony ses sisteminin yanına bile yaklaşamadı.Malzeme kalitesi güzel ama yine Mondeo önde.Aslında araba tam bir mafya arabası 5 ceset rahat sığar.Yine de bunlara rağmen benim için tercih sebebi olabilir rakipsiz hacimden ötürü.Ortalama yakıt durumu nasıl,yükle yüksüz,100-120 ve 130-150 arası çok fark var mı yakıtta?Trim sesi geliyor mu ?

Keyless kullanırken arabayı kapatırken yine elini mi sürmek gerekiyor arabadan uzaklaşınca kendisi kapatmıyor mu?

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Astra genç işi doğru ama bizde genciz 30 yaşındayız daha :)Ayrıca çocuk da yok şu an,astra benzeri arabalar çok büyük bir eksiklik yaratmaz bu konuda.Ayrıca dizelini alabiliyorum en donanımlısını.
Astra genç işi işine katılmıyorum. Evet süspansiyonları biraz sert ayarlanmış fakat düşük çaplı bir jant ile alınırsa gayet iyi bir konfor sağlanır. Aile için çok rahatsız eder kısmına da kesinlikle katılmıyorum. M3 değil bu, Astra.

Motor sesli çalışıyor, 1.6 CDTI'dan bahsediyorsak. Performansı gayet yeterli, yakıt tüketimi de gayet iyi. Tork konvertörlü şanzımanı İnsignia'daki gibi 10 yıllık bir şanzıman gibi çalışıyor, 2017 standartlarının bi'hayli gerisinde. He yaşanmaz mı? Yaşanır tabii ki.

Edit: Opel'in hala elektrik aksamıyla ilgili problemleri büyük. Herkes aynı problemleri yaşar demiyorum fakat iyice araştırın derim.

Son düzenleme:

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Dediklerine tamamen katılıyorum,bana büyük golf gibi hissettirdi kötü mü değil ama fazlası da değil.Motor sesi düşük hızlarda bile hiç duyulmuyor ama lastik sesi benim arabadan çok gibi geldi bana daha da önemlisi özellikle 130 dan sonra o fark daha da açılacak gibi hissettirdi.Standart ses sistemi güzel ama bende ki Sony ses sisteminin yanına bile yaklaşamadı.Malzeme kalitesi güzel ama yine Mondeo önde.Aslında araba tam bir mafya arabası 5 ceset rahat sığar.Yine de bunlara rağmen benim için tercih sebebi olabilir rakipsiz hacimden ötürü.Ortalama yakıt durumu nasıl,yükle yüksüz,100-120 ve 130-150 arası çok fark var mı yakıtta?Trim sesi geliyor mu ?

Keyless kullanırken arabayı kapatırken yine elini mi sürmek gerekiyor arabadan uzaklaşınca kendisi kapatmıyor mu?
Genelde tapagaz kullandığım için pek dikkat etmedim, gerçek ortalaması nedir bilmiyorum. Yarın bakayım unutmazsam.
Bir ara düz yolda giderken trim sesi geliyordu. O kesildi. Şimdi tümseklerden geçerken geliyor biraz.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Astra genç işi işine katılmıyorum. Evet süspansiyonları biraz sert ayarlanmış fakat düşük çaplı bir jant ile alınırsa gayet iyi bir konfor sağlanır. Aile için çok rahatsız eder kısmına da kesinlikle katılmıyorum. M3 değil bu, Astra.

Motor sesli çalışıyor, 1.6 CDTI'dan bahsediyorsak. Performansı gayet yeterli, yakıt tüketimi de gayet iyi. Tork konvertörlü şanzımanı İnsignia'daki gibi 10 yıllık bir şanzıman gibi çalışıyor, 2017 standartlarının bi'hayli gerisinde. He yaşanmaz mı? Yaşanır tabii ki.

Edit: Opel'in hala elektrik aksamıyla ilgili problemleri büyük. Herkes aynı problemleri yaşar demiyorum fakat iyice araştırın derim.

Elektrikle ilgili şeyleri bilmiyorum,doğrudur araştırmadım daha doğrusu eski modellerde olduğunu okuyorum ama yeni astra için de geçerli olduğunu bilmiyordum.Ee ne alalım bütün arabaları gömdük.80 bin TL'ye ibiza mı alsam küçük araba,şehir içi her yere pıt pıt girer?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım