vw arteon'un yol tutamaması ve esp sorunu 2.0 4wd

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
vw arteon gibi sportif (kısmen spor diyebileceğimiz bir) arabanın hem de 4 wd olan bir arabanın moose testte fazlaca arkadan kayması ile dubaları ezip yoldan çıkması normal mi! ya esp problemi var yada 4wd sıkıntısı var. şubat ayında araba aldık yeni 5008, kafamda son 2 araç vardı biri arteon ve 5008 di. ama allahtan şu videoyu görmüşüm de almamışım arteon
lastiğe laf edecek biri çıkmaz herhalde p-zero lar var,daha ne olsun:D

Son düzenleme:

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Pheaton denen araç ciddi sağlam bir modeldi. Arteon onun yanında C segment falan kalır kimse kusura bakmasın. Yanlışım yoksa zamanında F segment kalitesinde bir altyapı kullanılıyordu o araçta. Keza Toureg'de şuan mlb platformunda üretiliyor. Yani anlayacağınız iyi para dökersen iyi altyapı kullanırsın. Ne kadar iyisini kullanırsan o kadar premium'a yaklaşırsın. Durum budur.
Phaeton, Flying Spur ile aynı altyapıya sahip 6.0 W12 motor kullanan ve dönemin A8'inden daha başarılı olmayı başarmış bir araç.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bu sebeple sürekli belirtmeye çalışıyorum; geyik testleri, bizim diğer test videolarında gördüğümüz yol tutuş ve viraj limiti testlerine göre çok daha komplike, çok daha fazla değişkene sahip. En ufak bir farklılık bile otomobilin vereceği tepkiyi değiştiriyor. Viraj limiti, yani yol tutuş testi yaparken 1-2 kmh hızın pek bir anlamı yoktur. Ama geyik testinde öyle değil. 1 kmh hızda bile her şey tamamen değişebiliyor. Çok değişkeni var yani.

Yahu otomobil bir tane kuka yıkıyor auuvvv
Zaten kukaların arası kaç metre ? 5 metre boyundaki araba nasıl bir direksiyon tepkisiyle önce kafayı ardından gövdesini içeri soksun, nasıl bir çeviklik bekleniyor anlamıyorum ki ?
Kaldı ki ESP sisteminin mantığı her otomobil üreticisinde farklı. Bazısı kontrollü kaymaya bir miktar izin veriyor, bazısı diyor ki araba kontrolü kaybetmeye başlayınca direk dursun..Yani dediğin gibi bir sürü değişken var hangi birini neyle kıyaslayacaksın ?
Peugeot'un ESP'si Arteon'dan iyi çalışıyor. Ama teste bakıyorsun araba testin sonunda neredeyse durmuş pozisyonda hareket etmiyor. Arteon'da o şekilde değil, araba yürümeye devam ediyor. Yani belli ki kalibrasyonu yapılırken bile çok farklı değişkenler göz önünde bulundurulmuş. 5008 düşük hızlarda Arteon'a göre iyi tepki veriyor da bu yüksek hızlara çıktığında ne olacak ?

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Hocam hayırlı olsun güle güle kullanın.
Ama geyik testi tek başına kıstas olamaz.
Dizelini vs bilmiyorum ama 1.5 tsi arteonu 219'a bırakıyorlar diyen bir arkadaş vardı. O fiyatlardan bu piyasada arteon alınası bence.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,282
45,923
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Phaeton, Flying Spur ile aynı altyapıya sahip 6.0 W12 motor kullanan ve dönemin A8'inden daha başarılı olmayı başarmış bir araç.
Benim için efsane bir modeldir. Zonguldak'ta W12 yazılı bir tanesine denk gelince yarım saat etrafından ayrılamamıştım. Çok kaliteli bir otomobildi. Vw onu üretirken neyin kafasını yaşadı hiç bilmiyorum :D

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Benim için efsane bir modeldir. Zonguldak'ta W12 yazılı bir tanesine denk gelince yarım saat etrafından ayrılamamıştım. Çok kaliteli bir otomobildi. Vw onu üretirken neyin kafasını yaşadı hiç bilmiyorum :D
Kendini kanıtladı valla :D tek amaç oydu.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,282
45,923
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yahu otomobil bir tane kuka yıkıyor auuvvv
Zaten kukaların arası kaç metre ? 5 metre boyundaki araba nasıl bir direksiyon tepkisiyle önce kafayı ardından gövdesini içeri soksun, nasıl bir çeviklik bekleniyor anlamıyorum ki ?
Kaldı ki ESP sisteminin mantığı her otomobil üreticisinde farklı. Bazısı kontrollü kaymaya bir miktar izin veriyor, bazısı diyor ki araba kontrolü kaybetmeye başlayınca direk dursun..Yani dediğin gibi bir sürü değişken var hangi birini neyle kıyaslayacaksın ?
Peugeot'un ESP'si Arteon'dan iyi çalışıyor. Ama teste bakıyorsun araba testin sonunda neredeyse durmuş pozisyonda hareket etmiyor. Arteon'da o şekilde değil, araba yürümeye devam ediyor. Yani belli ki kalibrasyonu yapılırken bile çok farklı değişkenler göz önünde bulundurulmuş. 5008 düşük hızlarda Arteon'a göre iyi tepki veriyor da bu yüksek hızlara çıktığında ne olacak ?
Bu testte boyut ve ağırlık zaten hayati konumda. O sebeple baktığınızda B segment otomobillerin hemen hemen hepsi tüm araçlardan iyi sonuçlar alabiliyor. Dediğimiz gibi değişken çok. Bizim burada yorumlayamayacağımız başka değişkenler bile etki ediyor olabilir. Yüksek hızlarda ani manevra ise pek tahmin edebileceğimiz bir şey değil. Denemek lazım. Ama fizik kuralları gereği yerden yükseklik ve bu minvalde de hız arttıkça daha büyük dezavantaj getirir. Kafadan ağırlık merkezi yukarıda kalıyor yapacak bir şey yok.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,063
7
51,438
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

E coupe'ye bak 77 km/h ile testi tamamlayamıyor..Bir de 5 serisi ve E class'a bak, Peugeot hepsinden iyi dönüyor. Öyleyse Peugeot 5008 çok daha iyi yol tutan çok daha iyi bir araba..Herkes çöp üretirken Peugeot otomobil üretmiş
Aga çok net şekilde üçü de başarılı bitiriyor testi. Sonuçta aşağıdaki mesajında dediğin gibi S sınıfı da bunlar da gemi gibi arabalar. SW araçların zaten bu testten kuka düşürmeden yüksek hız değerleriyle bitirmesini beklemek haksızlık. Ama özellikle BMW'de küçücük bir kontra hareketiyle araba çat diye çizgisine oturuyor hiç sıkıntısız. O araba o kontrol yeteneğini sunabiliyorsa zaten yeterli.
vw arteon gibi sportif (kısmen spor diyebileceğimiz bir) arabanın hem de 4 wd olan bir arabanın moose testte fazlaca arkadan kayması ile dubaları ezip yoldan çıkması normal mi! ya esp problemi var yada 4wd sıkıntısı var. şubat ayında araba aldık yeni 5008, kafamda son 2 araç vardı biri arteon ve 5008 di. ama allahtan şu videoyu görmüşüm de almamışım arteon

Arteon'da şöyle bir gözlemim oldu: Sportif imajını desteklesin diye arabanın direksiyon tepkilerini Alfa'lar gibi net, kafasını çevik yapacağız demişler de şasi dengesi de süspansiyon dengesi de buna uygun gelmemiş çok belli. Kafayı hedefledikleri gibi net şekilde içeriye sokması hakikaten çok başarılı ona ok, ama arabanın devamı o çevikliğe ayak uyduramıyor işte. Bunun tartışılacak bir yanı yok. Bu ani hareketlerde kendini biraz daha salabilse belki bu kadar dağılmayacak. Belli ki arabanın altyapısı bu tarz davranmaya uygun değil, niye zorlayıp arabayı Ibiza'ya çeviriyorsun ki...

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Aga çok net şekilde üçü de başarılı bitiriyor testi. Sonuçta aşağıdaki mesajında dediğin gibi S sınıfı da bunlar da gemi gibi arabalar. SW araçların zaten bu testten kuka düşürmeden yüksek hız değerleriyle bitirmesini beklemek haksızlık. Ama özellikle BMW'de küçücük bir kontra hareketiyle araba çat diye çizgisine oturuyor hiç sıkıntısız. O araba o kontrol yeteneğini sunabiliyorsa zaten yeterli.

Aga bunu Arteon'u savunmak için yazmadım. Çıktığından beri gereksiz bir otomobil olduğunu savunurum, fikrim halen de değişmedi. Şu aracın yerine Passat'ı tercih ederim. Orada bir iki tane kuka yıkınca auvv kötü araç, yol tutmayan araç imajına giriliyor ona ithafen paylaştım bu videoları.
Peugeot'un ESP sistemi gerçekten çok güzel çalışıyor, araba belli bir hıza kadar güzel tepkiler de veriyor. Ama bu iyi yol tutar anlamına gelmiyor. 160 km/h ile 4 motion Arteon'la girdiğin bir viraja önden çekiş 5008 ile gir bak ne oluyor

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,063
7
51,438
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Aga bunu Arteon'u savunmak için yazmadım. Çıktığından beri gereksiz bir otomobil olduğunu savunurum, fikrim halen de değişmedi. Şu aracın yerine Passat'ı tercih ederim. Orada bir iki tane kuka yıkınca auvv kötü araç, yol tutmayan araç imajına giriliyor ona ithafen paylaştım bu videoları.
Peugeot'un ESP sistemi gerçekten çok güzel çalışıyor, araba belli bir hıza kadar güzel tepkiler de veriyor. Ama bu iyi yol tutar anlamına gelmiyor. 160 km/h ile 4 motion Arteon'la girdiğin bir viraja önden çekiş 5008 ile gir bak ne oluyor
5008 ile değil de 3008 ile girdim, ne olduğunu söyleyeyim: Araba daha virajı gördüğünde dönmeye başlamadan kendini kasmaya başlıyor. :D Dönerken takır tukur esp çalışıyor, araç bu duruma isyan ediyor, sonunda gazlamaya devam ediyor olsan bile hızın en az %30 kadar düşüyor öyle çıkıyorsun virajdan. Ama girdiğin şeritte tertemiz çıkıyorsun. Keyif veriyor mu? Kesinlikle hayır, iğrenç bir his. Ama tamamen güvenli. Böyle dağılmasına en baştan engel oluyor.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
5008 ile değil de 3008 ile girdim, ne olduğunu söyleyeyim: Araba daha virajı gördüğünde dönmeye başlamadan kendini kasmaya başlıyor. :D Dönerken takır tukur esp çalışıyor, araç bu duruma isyan ediyor, sonunda gazlamaya devam ediyor olsan bile hızın en az %30 kadar düşüyor öyle çıkıyorsun virajdan. Ama girdiğin şeritte tertemiz çıkıyorsun. Keyif veriyor mu? Kesinlikle hayır, iğrenç bir his. Ama tamamen güvenli. Böyle dağılmasına en baştan engel oluyor.

3008 kullandım, normal bir arabayla 60-70'le savrulmadan girdiğim virajda bununla 55'i geçtiğimde ESP devreye giriyordu. Dediğin gibi güvenli otomobil ama o güvenliği de o süper çalışan ESP'ye borçlu. 50'yi geçince ESP'sini kapatamıyorsun zaten.

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26

MQB :D der susarım

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,470
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
Pheaton denen araç ciddi sağlam bir modeldi. Arteon onun yanında C segment falan kalır kimse kusura bakmasın. Yanlışım yoksa zamanında F segment kalitesinde bir altyapı kullanılıyordu o araçta. Keza Toureg'de şuan mlb platformunda üretiliyor. Yani anlayacağınız iyi para dökersen iyi altyapı kullanırsın. Ne kadar iyisini kullanırsan o kadar premium'a yaklaşırsın. Durum budur.
evet kesinlikle vw nin şimdiye kadar ürettiği en iyi otomobil pheaton diyebilirim, mercedes in cl leri ile aynı durumda ,hem lüks hem heybetli ,yeri geldiğinde ise performanslı bir durumu var

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Bir arabanın arkasının kayması kötü yol tuttuğu anlamına gelmez, arkasını kontrollü kaydırabilen bir şasi çok özeldir ve arteon bu şasiye sahip arabalardan birisi. Süspansiyon sistemi nuh nebiden kalma at arabası mantığı ile çalışan arabaları, salıncak kollarına kadar alüminyum olan arabalarla kıyaslayıp kötülemek etik değil :)

goktug.alp

Profesör
Destekçi
16 Nis 2018
574
495
1,470
ZONGULDAK-KKTC
Marka
Jeep
Ya Türkiye'de yaşıyorsunuz önünüze geyik mi çıkıyor allasen
valla bulunduğum şehirde 1 yıl önce bi adam geyiğe çarptı ve araç perte çıktı ,üstüne üslük birde orman genel müdürlüğü geyiği öldürdü diye 70.000 tl para cezası verdi.mersoya mı yanayım yoksa geyik öldü mü ona mı yanayım adama kolaylık versin allah :D:D:D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım