1.4 95bg EGEA test ettim...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaşlar uzun zamandır araba almak için uğraşıyorum ve bugün son olarak bir Egea ya baktım. Baktığım araç 2016 model ve 10 bin km de 1.4 benzinli 95bg Urban donanımlı Egea idi. Aracı biliyorum, babam uzun zamandır 1.6 Multijet DCT Lounge olanını kullanıyor. Araçla ilgili bir tereddütüm bu sebepten yoktu fakat motoru tanımıyordum. Bugün test etme şansım oldu ve üzülerek söylüyorum ki FACİA. Evet çok performanslı olmadığını biliyordum fakat beklentimden çok kötü çıktı. Eğer şehir içi trafiğinde kullanırım, uzun yolda da 90-100'e sabitler sağdan sağdan giderim diyorsanız alın. Fakat bir kere bile 1.3 multijet motorlu linea kullanma şansınız olduysa, emin olun lineayı arayabilirsiniz. Evet tork değerleri ortada, turbonun sunduğu 200 torkluk bir dizelle atmosferik bir benzinli elbette karşılaştırılamaz fakat 3. viteste 4000 devirde dip gaz bastığın halde bir araba hızlanmaz mı arkadaş? Sollama için çıktım ve neredeyse kaza yapıcaktım. Eğer aranızda 1.4 egea sahibi varsa onlarında fikrini almak isterim fakat ben gerçekten üzüldüm. Deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Eğer illaki almak isteyenleriniz de varsa mutlaka test sürüşü yapın ve size uygun olup olmadığına karar verin...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
çalışma arkadaşım 62000tl'ye 4 ileri otomatik 1.4 100hp kia rio hb alıyor. şehiriçi fabrika tüketim verisi 8.5lt! 0 100 13.9 sn. son süray 166km. 4 ileri otomatik. yıl 2017?!?! o fiyata 1 yaşında ton ile tertemiz araba ve 0km olarak turbo motorlu çok daha az yakan arabalar var... alma dedim bozuldu,sinirlendi.benden yararlanacağına bana kızıyor alacağı mala alma dedim diye. gerekçelerimi söyledim hala kredi işlemlerine devam ediyor. daha da tek kelime etmem bir insan o arabaya 62k veriyor ise ona herşey müstehaktır. sonuçta herkes hakettiği gibi yaşıyor.

sözün özü: egea en azından geniş kio rio alanlar var:D
Birisi benden tavsiye veya fikir aldığında sözleşme imzalatır gibi baştan söz verdiriyorum; herhangi bir şekilde sorumluluk ve suçluluk kabul etmeyeceğime dair. Onun haricinde seçtiği mal hakkında benden yorum isteyenlere ise seçmişsin artık hayırlı uğurlu olsun diyorum. İlla ısrar ederse de dürüst davrandığımda köpürmeyeceğine dair söz alıyorum. Bu işler o kadar aptal saptal hale geliyor ki karşındaki direkt seni suçluyor. Bir laf ediyorsun bin laf yiyorsun sanki kötülüğünü istiyormuşuz gibi. İnsanlar tercihlerinin eleştirilmesine hiç katlanamıyor. O yüzden ya hiç karışmayacaksın ya da baştan şartları konuşacaksın :D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
çalışma arkadaşım 62000tl'ye 4 ileri otomatik 1.4 100hp kia rio hb alıyor. şehiriçi fabrika tüketim verisi 8.5lt! 0 100 13.9 sn. son süray 166km. 4 ileri otomatik. yıl 2017?!?! o fiyata 1 yaşında ton ile tertemiz araba ve 0km olarak turbo motorlu çok daha az yakan arabalar var... alma dedim bozuldu,sinirlendi.benden yararlanacağına bana kızıyor alacağı mala alma dedim diye. gerekçelerimi söyledim hala kredi işlemlerine devam ediyor. daha da tek kelime etmem bir insan o arabaya 62k veriyor ise ona herşey müstehaktır. sonuçta herkes hakettiği gibi yaşıyor.

sözün özü: egea en azından geniş kio rio alanlar var:D

İlerleyen zamanda tüp taktırır herhalde. B sınıfı 1.4 ama rahat 9-9.5 yakar o araba.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Keşke insanlara alacakları arabaların bir yılda ne kadar masraf acıcağını anlatan bir site veya oluşum olsa :)
Findeks gibi kredi notu veren bir oluşum.
o kadar uzaklarda aramasına gerek yok ben varım burada ama işte anlatamadım. başarılar diledim kendisine ancak içimden:D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Keşke insanlara alacakları arabaların bir yılda ne kadar masraf acıcağını anlatan bir site veya oluşum olsa :)

Ona da gerek yok ki. İsteyen herkes üç aşağı beş yukarı bir şeyler bulabilir.
MTV+trafik sigortası+kasko+bakım gideri+(tahmini yapılacak yolxkm başına tüketim değeri)=x

Üstteki örnekten gidersek -zannetmiyorum ama- en iyi ihtimalle 8,5lt yakacak 100km'de. Kmde 0,085lt. 10 bin km yapsa 850lt benzin tüketecek. Şuanki lt fiyatı 5,18'den 4.403TL benzine verecek. + 1.4 MTV'si yılda 1.035TL + sürücüye göre çıkacak trafik sigortası ve kasko + yıllık bakım ücreti.
Arabanın yıpranan parçalarını, lastikleri, muayeneyi her yıl olmadığı için katmadım tabi.

Şu kadar benzin aldım vs. şeklinde fişlerle yapılan takip kadar olmasa da bir fikir verir en azından.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Findeks gibi kredi notu veren bir oluşum.

Alacağı arabaya sahip olduğunda elde edeceği edinimler ile katlanmak zorunda olduğu maliyetleri tablo halinde aktaran ve sonunda araç alımına/değişimine bütçe kısıtını da hesaba katarak puan veren bir site hit yağmuru alırdı.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ona da gerek yok ki. İsteyen herkes üç aşağı beş yukarı bir şeyler bulabilir.
MTV+trafik sigortası+kasko+bakım gideri+(tahmini yapılacak yolxkm başına tüketim değeri)=x

Üstteki örnekten gidersek -zannetmiyorum ama- en iyi ihtimalle 8,5lt yakacak 100km'de. Kmde 0,085lt. 10 bin km yapsa 850lt benzin tüketecek. Şuanki lt fiyatı 5,18'den 4.403TL benzine verecek. + 1.4 MTV'si yılda 1.035TL + sürücüye göre çıkacak trafik sigortası ve kasko + yıllık bakım ücreti.
Arabanın yıpranan parçalarını, lastikleri, muayeneyi her yıl olmadığı için katmadım tabi.

Şu kadar benzin aldım vs. şeklinde fişlerle yapılan takip kadar olmasa da bir fikir verir en azından.

Sadece onlar değil. Kişinin 12 aylık butce gelir gideride hesaplamalı bişey düşünmüştüm..

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
4 ileri şanzıman mı kaldı abi 96 model volvo aracımda en sonra 4 ileri kullandım. manueli ile en az 1.5 lt oynar arada
2010 yılına hatta bir iki yıl ilerisine kadar karşılaşılabiliyordu hâlâ (Japon ve Fransızlarda) ama artık Hyundai-Kia dışında kalmadı sanırım.
Ağır çalışması falan bir yana normal sürüşte gazlamadıkça beni rahatsız etmiyordu ama tüketim üzüyordu.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Mesela, örnek vereceğim..

Siteye giren müşteri. bir alanı dolduracak. 25000 tl param var diyecek.
Sonra aylık eline gecen net gelirini, aylık evine harcadığı net giderini yazacak.
Site adamın gelirini giderini, araba alırsa giderine eklenecek ek maliyeti hesaplıyacak.
Fakat hayla maaşından artan varsa kredi tavsiyesi yaparak 25000 yerine 35000 tllik arabalar önerebilcek bir yapay zeka düşünmüştüm.

Adamın parasını, giderini, arabanın giderini, kredinin faizini, yılık km hesabı, ortalama yakıt fiyatları ile hesaplayan fazla karmaşık olmayan bir yapay zekadan bahsediyorum.

Mesela benim kendi hesaplarımı yaptığım 20 sheetten oluşan bir exel tablom varki, 1,5 yıllık evlilik hayatımı çok iyi şekilde organize etmemi sağlıyor. Önümü görüyorum.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
2010 yılına hatta bir iki yıl ilerisine kadar karşılaşılabiliyordu hâlâ (Japon ve Fransızlarda) ama artık Hyundai-Kia dışında kalmadı sanırım.
Ağır çalışması falan bir yana normal sürüşte gazlamadıkça beni rahatsız etmiyordu ama tüketim üzüyordu.
Ne vurdular yahu 4 ileriye. Sikintisi fazla yakmasi. Ne bozulur ne birsey olur ne titrer ne sicaklik alarmi verir anlamadim gitti

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Ne vurdular yahu 4 ileriye. Sikintisi fazla yakmasi. Ne bozulur ne birsey olur ne titrer ne sicaklik alarmi verir anlamadim gitti
Dediğim gibi benim sıkıntım yakıtıydı. Manuelinden 1lt fazla yakıyordu gerçi, manueli olsa yine fazla gelecekti bana. Şanzımandan çok araba kaynaklı bir durum benimki. Onda dikkat ederek elde ettiğim değerler şuankinde dikkat etmeden elde ettiğimden 3-3.5 lt fazlaydı. Gerçi araç ağırlığı, gücü (beygir ve tork farkı çok ama hızlanmalarında bir fark yok) vs. bir sürü fark var ama olsun ne yapalım. :D Bazı şeylerden vazgeçmek gerekiyor bazen.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Mesela, örnek vereceğim..

Siteye giren müşteri. bir alanı dolduracak. 25000 tl param var diyecek.
Sonra aylık eline gecen net gelirini, aylık evine harcadığı net giderini yazacak.
Site adamın gelirini giderini, araba alırsa giderine eklenecek ek maliyeti hesaplıyacak.
Fakat hayla maaşından artan varsa kredi tavsiyesi yaparak 25000 yerine 35000 tllik arabalar önerebilcek bir yapay zeka düşünmüştüm.

Adamın parasını, giderini, arabanın giderini, kredinin faizini, yılık km hesabı, ortalama yakıt fiyatları ile hesaplayan fazla karmaşık olmayan bir yapay zekadan bahsediyorum.

Mesela benim kendi hesaplarımı yaptığım 20 sheetten oluşan bir exel tablom varki, 1,5 yıllık evlilik hayatımı çok iyi şekilde organize etmemi sağlıyor. Önümü görüyorum.

Özel verilerinizi editledikten sonra bizler ile paylaşma imkanınız olur mu?

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
araba şehir içinde kullanılacak ve az yaksın diye alınıyor. hesapta ekonomik olmalı. sırf şanzıman kaynaklı fabrika verisinde bile var 1.5 2lt ise buna vurulur yani :)
vurulmaz degıl ama ne alırken ne verdıgınıze bakmak lazım. dsg den tutun cvt ye hepsının artısı eksısı var yanı bıraz zevk meselesı ama en kotusu denemez asla :)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Dediğim gibi benim sıkıntım yakıtıydı. Manuelinden 1lt fazla yakıyordu gerçi, manueli olsa yine fazla gelecekti bana. Şanzımandan çok araba kaynaklı bir durum benimki. Onda dikkat ederek elde ettiğim değerler şuankinde dikkat etmeden elde ettiğimden 3-3.5 lt fazlaydı. Gerçi araç ağırlığı, gücü (beygir ve tork farkı çok ama hızlanmalarında bir fark yok) vs. bir sürü fark var ama olsun ne yapalım. :D Bazı şeylerden vazgeçmek gerekiyor bazen.
oyle tabı az yakacak dıye alınıp sıcaklık uyarısı kenara cekın dıyende gordu bu gozler o yuzden hayatta herseyde oldugu gıbı kazanc kayıp meselesı her bır turun farklı getırısı goturusu var :D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
oyle tabı az yakacak dıye alınıp sıcaklık uyarısı kenara cekın dıyende gordu bu gozler o yuzden hayatta herseyde oldugu gıbı kazanc kayıp meselesı her bır turun farklı getırısı goturusu var :D

Yaşamadığım için bir şey diyemem. Cvt ile sessiz sessiz, gazlayınca ise elektrikli süpürge gibi dolaşıyorum. :D

Ama hızlanması 120bg 160nm torkluk 308 otomatik kadar var belki daha iyi.

Düzenleme: Torku 150 yazmıştım 160'mış.

Son düzenleme:

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
1.4 95 beygirlik arabadan çok şey beklememek lazım. Fiat en azından turbo 1.2 motor yapabilirdi. Bu motor bu arabaya yetersiz gelir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım