2016 Honda Civic Sedan Şasi İnceleme Konusu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
inşallah sadece 1 partide felan vardır bu sorun ya
Zaten Honda bu sorunu anladığı an diğer partileri durdurup yeni partilerde daha farklı bir işlem yapmıştır. Bile bile o sorunla araçları üretmeye devam etmez diye düşünüyorum. Ama tabii bunu açıklarlar mı orası muamma.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Arkadaslar, bosa tartisiyoruz, herkes teoriden oteye gidemiyor, birakin sureci izleyelim, su an hic kimse o bolgede ne sertlik deneyi yapabilir ne mukavemet hesabi yapabilir ne de kullanilan aluminyum sacin hangi seri aluminyum oldugunu bulabilir. Elinde 3000 euroluk malzeme tayini yapan olympus bilmem ne cihazi olan varsa ordan baslayabiliriz :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaslar, bosa tartisiyoruz, herkes teoriden oteye gidemiyor, birakin sureci izleyelim, su an hic kimse o bolgede ne sertlik deneyi yapabilir ne mukavemet hesabi yapabilir ne de kullanilan aluminyum sacin hangi seri aluminyum oldugunu bulabilir. Elinde 3000 euroluk malzeme tayini yapan olympus bilmem ne cihazi olan varsa ordan baslayabiliriz :D
Süreci izleyelim de, neredeyse 1 yıldır gündemde bu konu. İzledik bekledik. Bu kadar zaman sorumluları ses çıkarmadılar. Artık atış serbest.:)

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Süreci izleyelim de, neredeyse 1 yıldır gündemde bu konu. İzledik bekledik. Bu kadar zaman ses çıkarmadılar. Artık atış serbest.:)
Biz de tartışıyoruz işte öyle muhabbet olsun, vakit geçsin, konu olsun diye :D Yoksa bizim konuştuğumuz her şey hep tahmin ve farazi üzerine zaten.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Benim okuduğum yazılardan ve izlediğim videolardan aklımda kalanlar.

- İlk önce suç Kobe Çeliğe atıldı. Sonra Honda Türkiye, Gebzeye çeliğin Japonya' dan değil Avrupa' dan geldiğini açıkladı.
- Gebze' de üretilen araçlar Avrupa' ya da ihraç ediliyor, aynı sorun orada da var. Yani bant farkı yok.
- Bunun dışında Amerika' da ki Civicler' de de aynı sorun var ve yanlışlık yoksa eğer onlar Kanada' da üretiliyormuş.
- Ve en önemli detay bu sorun bir tek sedan kasada var. Kullanılan malzeme hb ile aynıdır büyük ihtimalle, ne kadar değişebilir ki zaten ?

Sonuç olarak olayın malzemeyle de üretim bandıyla da alakası yok bunlara göre. Sorun direk olarak şasi tasarımında veya şaside kullanılan malzemede sanırım.
Nasıl olur da böyle bir hata yapılır anlamıyorum. Hani buzdolabı falan değil bu ürettikleri, bildiğimiz araba. Baksan milyon liralık ar-ge vardır fakat bu kadar ciddi bir şey nasıl atlanır, çok saçma. Hiç mi teste tabi tutulmamış bu araçlar? Bizim Honda Türkiye' nin barzoluğu değil bu olay, bildiğiniz tüm dünyada var.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Muhtemelen konu oradaki çeliğin kalitesinden ziyada tasarım ile alakalı ..
Tekrarlamayacak şekilde düzeltim maliyetide büyük ihtimalle oldukça yüksek ki Honda bu konuya bir çözüm getiremiyor..

Bu arada algıda seçicilik olsa gerek, gamzeli olmayan Civic ler de var etrafta.. belki çok yeniler, belkide üretim bandında birşeyler değiştirildi, artık sorun olmuyor.

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
590 MPa'lık dayanım gücüne sahip mavi renkli alanda çökme meydana geliyor. Eğer bu alanda kullanılan malzemenin kusursuz üretimine rağmen dayanım gücünün yetersizliğinden kaynaklı bir göçme yaşanıyor olsa, hemen arkasında yer alan gri renkli 290 MPa'lık değer ile en düşük dayanım gücüne sahip olan materyalin de eğilmesi ya da göçmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Kullanılan malzemelerin dayanım güçlerine dair yanlış hesaplama yapmalarından ziyade, mavi renkle işaretlenen ve göçmenin yaşandığı alaşımın hazırlanışı sırasında malzemenin yapısını bozacak bir takım kusurlu yahut eksik karışım kullanıldığı kanaatindeyim. Belki bu sebeple 590 MPa'lık dayanım gücü çok daha aşağı seviyelere iniyor olabilir ya da daha önce söylediğim gibi karışımda kullanılan hatalı kimyasalın direkt olarak maddenin şeklini ve yapısını bozma gibi bir durumu olabilir.

Burada yanlış bir algı var. 590 MPa'lık dayanım gücüne sahip çelik ezilip çökmüyor.

honda-g%C3%B6%C3%A7%C3%BCk-problemi-2-jpg.10828

Mavi ile kırmızı dayanım gücüne sahip iki çeliğin birleştirildiği noktada bu tip göçükler oluşuyor. Bu da her iki metalin farklı esneme katsayılarına sahip olmasından dolayı olabilir. Mavi ve gri ile gösterilen alaşımlar tekerleklerden gelen darbelerle ve yolun eğimi ile esnerken kırmızı ile gösterilen alaşım esnemediği için tam birleşim yerindeki sac üzerinde stres yaratıyor. Bu esnemeler şasi üzerinde herhangi bir sorun oluşturmazken üzerine kaplanan sac şasi gibi esneyip eski şekline gelemediği için dalgalanma ve gamzelenme ve göçük oluşabiliyor.

Aslına bakarsanız şasi üzerinde farklı çeliklerin birleşim noktalarındaki göçükler çok daha hafif olmakla birlikte bir çok marka ve modelde görülüyor. Ancak onlarda çok daha küçük olduğu için dikkat çekmiyor. Ancak aracın arkasına geçip çok iyi incelendiğinde görülebiliyor.

Göçüklerin güvenlik ile en ufak bir bağlantısı yok. Çarpışma anında tüm enerjiyi aracın şasisi emer. C sütunu ya da aracın tavanındaki sacın güvenliğe en ufak bir katkısı yok. Göçük oluşan araçlar 5 yıl sonra da aynı test sokulsa bu araçlar aynı notu alacaktır.

Son düzenleme:

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Bilindiği üzere bu sorun sadece Türkiye'de değil Dünyanın her tarafında var. Honda firması abdde yaşanan daha ilk olaydan sonra bir ekip kurup çoktan sorunun kaynağını tespit etmiştir. En son kompozit bir madde ile C sütunu ile sacın arasını dolduracakları söyleniyordu. Muhtemelen bu müdahale kesin çözüm olacaktır. Yine takip ettiğimiz kadarıyla o bölgede kullanılan sacın kalınlığının artırıldığı filan söyleniyor ama ne derece doğrudur bilemiyorum.

Facebook gruplarında yeni üretilen ve eski üretilen araçların C sütunlarına elle tık tık vurduklarında yeni üretilenlerin içinin sanki dolu gibi ses çıkardığını ve elle bastırsalar bile esnemediğini söylüyorlar. Muhtemelen üretimde bir müdahale yapılmış.

Zaten bir şekilde bu durum çözülür ama firmanın müşterilerine karşı tutumu ve hiçbir açıklama yapmaması durumu bu noktaya getirdi.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bildiğin köpük sıkarlar içine şişip esnemesini engellesin diye. Her ne yaptılarsa tam bir komedi. Toz kondurmamakta fanatiklikten öte değildir bence. Yıllardır toyota ve honda bomboş güvenliksiz donanımsız araçları sattı bu ülkede. Sevenleride çok oldu sorun çıkartmıyorlar diye. Oysaki atladıkları şey arabalarda sorun çıkartacak donanımın olmayışıydı. Neden eski reno9 lar halen daha deli paralara alıcı buluyor? Sebebi sorun çıkarmamaları. Çünkü sorun çıkaracak bişey yok. Ben oldum olası tasarımdan tutunda boş teneke gibi gelmelerine varana kadar japon araçlarını sevemedim bir türlü. Sevdiğim modeller var yok değil ama oda tasarımdan vs sebep.

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Sanırım karıştırdınız Toyota'nın güvenlik silici oldukça kötüdür ama Honda Civic son 3 kasadır girdiği bütün testlerden 5 yıldız alıyor.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Sanırım karıştırdınız Toyota'nın güvenlik silici oldukça kötüdür ama Honda Civic son 3 kasadır girdiği bütün testlerden 5 yıldız alıyor.
Hocam bahsettiğim efsane olan toyota honda modelleri 90 lar ve 2000 li yılların başındaki modeller. Şimdilerde kötü araba pek yok zaten dünya donanım var teknoloji gelişti. Ayrıca ne acıdır değil mi son 3 kasadır 5 yıldız alabilmesi. Plastik çamurluklu bazı marka ve modeller yıllardır B segment araçlarında dahi 5 yıldıza ambargo koymuşken. Otomobil dünyası nereye gidiyor takip edemiyorum artık. Bunda vergilerinde payı büyük. Teknolojiyi 15 yıl geriden takip etmek zorunda kalıyoruz oda b segmentten :(

Son düzenleme:

ulas79

Profesör
8 Eyl 2016
433
724
1,695
45
Aydın /Kuşadası
malesef 1. parti 3. parti değil bu güne kadar üretilen araçların hepside var ,facebook da mağdurlar grubuna üyeyim adam 2 aylık aracımda var diyor,birde bu soft malzeme olayı çok doğru çünkü son zamanlarda kazaya karışan ve arkadan darbe almış hondalarda arkadan çarpan araçlar bagajın içine girmiş vaziyette duruyor.

5_arac_birbirine_girdi_8_yarali_h49581_9cc7c.jpg

Son düzenleme:

Stargazer

Profesör
10 Eyl 2016
109
101
1,085
Istanbul
Japonlar bir kaç senedir kendi bacaklarına sıkıyor. Sadece otomotiv de değil, bugüne kadar çok sıkı üretilmiş marine makinelerin de 2012 sonrası kronik arızalarla dolu. Soğutma suyunu yağa karıştıranı var ya hu, 5 senedir çözdük çözüyoruz ayakları :confused:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
malesef 1. parti 3. parti değil bu güne kadar üretilen araçların hepside var ,facebook da mağdurlar grubuna üyeyim adam 2 aylık aracımda var diyor,birde bu soft malzeme olayı çok doğru çünkü son zamanlarda kazaya karışan ve arkadan darbe almış hondalarda arkadan çarpan araçlar bagajın içine girmiş vaziyette duruyor.

Teknik olarak genelde arkadan vuran araçlar daha fazla hasar alır diye biliyorum ama bu görüntü tüm ezberimi bozdu. Vuran araç 96-99 arası üretilen megane 1. Yani 22 sene evvelki teknoloji.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

Teknik olarak genelde arkadan vuran araçlar daha fazla hasar alır diye biliyorum ama bu görüntü tüm ezberimi bozdu. Vuran araç 96-99 arası üretilen megane 1. Yani 22 sene evvelki teknoloji.
Dediğiniz gibi araçların arka bölümleri ve arka tamponları, güvenlik kaygıları nedeniyle öne göre çok daha dayanıklı olurlar Çünkü darbeyi emmekten ziyade yolcu kabinini korumak gibi bir görevleri oluyor. Tamam, sedan araçların arkası biraz daha dayanıksız olur ama bu kadar da değil. Yeni Civic'te son kale arka koltuk sırtlıkları kalmış.
Şu resimdeki kazanın hemen hemen aynısını 90'lı yıllarda Şahin'imizle yaşadık. Arkamızdaki arabaya kamyon çarpmıştı. Bizim Şahin'in durumunun resimdeki Civic'ten hiçbir farkı yoktu.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Allah korusun saklasın herkesi. Vade gelmişse hepsi bahane ama bile bile de bu saatten sonra ben gidip civic almam. Zaten durumumda düşüncemde yoktu ama buda imzalı mühürlü sebep oldu :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
iyide bu araba bir çok çarpışma testinden tam puan almadı mı ?
Tam puan aldıysa biz fotoğrafı yanlış yorumluyoruz.
veya tam puan alan araç farklı, bu araç farklı ... bu tabiki dehşet verici bir durum olur ki olma ihtimali yok derecede düşük bence..

Muhtemelen fotoğraf yanlış yorumlanıyor..

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Çarpışma testlerinin bir moka yaramadığını da görüyoruz burdan.
Honda büyük ihtimal bir şeyi gözden kaçırmadı, tamamen kasıtlı bir durum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım