KAPALI Beyinnn Fırtınası, yağ sıcaklığı nasıl düşürülür(pist için)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Bazılarınız bilir, yağ sıcaklığı sorunu çekiyorum :( şimdilik birkaç önlem aldım, 10 temmuzda körfezde olacağım hayırlısı ile, aklıma gelmeyen bir yöntem var mı beyin beyin fırtınası yapalım:

Antifreeze değişti, oringler değişti
%10 ethanol koycam, yola çıkmadan 5 litre koyarım, üstüne tık edene kadar fullerim, varana kadar iyice karışır
buji-bobin değişmişti, buji daha geçen ay istanbul parka gircem diye değiştim, soğuk buji taktım, bobin ngk
yazılım daha kısık
motul specific 5w40 ll04 yağ
fren hidroliği rbf660 olarak değiştim geçen ay
balatalar daha 20-25k daha var

acaba radyatör intercooler temizliği falan mı yapsam,böyle ucuz yollu, pratik ne önerirsiniz?

motul mocool alayım mı? :) popoya giren şemsiye açılmaz, 420 pist, ethaolü benzini, yağı,...

bu ay açım, az kilo veririm belki, 105 kg çok yav :(

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bazılarınız bilir, yağ sıcaklığı sorunu çekiyorum :( şimdilik birkaç önlem aldım, 10 temmuzda körfezde olacağım hayırlısı ile, aklıma gelmeyen bir yöntem var mı beyin beyin fırtınası yapalım:

%10 ethanol koycam, yola çıkmadan 5 litre koyarım, üstüne tık edene kadar fullerim, varana kadar iyice karışır
buji-bobin değişmişti, buji daha geçen ay istanbul parka gircem diye değiştim, soğuk buji taktım, bobin ngk
yazılım daha kısık

acaba radyatör intercooler temizliği falan mı yapsam,böyle ucuz yollu, pratik ne önerirsiniz?

motul mocool alayım mı? :) popoya giren şemsiye açılmaz, 420 pist, ethaolü benzini, yağı,...

Yağ soğutucusu takamıyormusun filtrenin ordan.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Yine Motor, Tahrik uyarısı diyorum ben, yok mu arttıran? :D

Hayra aç ağzını :D

@İstanbullu abi o işe sonra girişeceğim

Yağ işine karar veremiyorum bir türlü, motul specific LL04 5w40 mı yoksa motul xclean+ 5w30

Bmw orj yağ:
http://www.widik.se/pdf/product-sheet/Se/1120.pdf

5w40:
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/.../199/Specific_LL-04_5W-40_(GB).pdf?1503893519

5w30:
https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/...5/8100_X-clean__5W-30__28GB_29.pdf?1492016013

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti

yazılım daha kısık

İntercooler büyütelim ve downpipe son susturuculu diorm bn de

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Demin bi ölçüm yaptık, kadran verisi de var gps de, benim araba gps 100-200 21 saniye, stock 118i 25 saniye, civic 200 ü gps de göremiyor :( ama görse 26-27 saniye falan

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Ben götü bayra açsam da o ısınma sorunu ile insanın aklına başka bir şey gelmiyor.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Bence bu çözümler ısınmanın değilde gazdan ayağını çektiğinde daha hızlı soğutma için Özgür. Bi de F20 140 yağ sıcaklığında kendini korumaya alıyor diye hatırlıyorum kolay gelsin şimdiden :D

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
hem ayranım dökülmesin hem şey olmasın....
pist ücreti ne kadar ya
etkinliğin günü ve katılımcı sayısına göre 350 - 800 tl arasında değişiyor. Bu etkinliğin ücretini buraya direkt yazmayalım, organizatörlere ayıp olmasın. ama pazartesi günü olduğundan, bu etkinlik ucuz tarafta.

CaliKaan

Panpa
Stage 2
31 Ara 2017
606
1,465
2,520
30
Riverside, California
Marka
BMW
Direkt olarak yag sogutucusu isine girmenizi tavsiye ederim. Motul’un mocool’u ben test ettim malum California sicak memleket yazlari faydasini gormustum fazlasi ile. Pistte yag sicakligini kontrol altinda tutmak gercekten cok onemli hepimizin bildigi gibi, onun disinda motul yag kullanicaksan eger 300V kullanmalisin kesinlikle.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Direkt olarak yag sogutucusu isine girmenizi tavsiye ederim. Motul’un mocool’u ben test ettim malum California sicak memleket yazlari faydasini gormustum fazlasi ile. Pistte yag sicakligini kontrol altinda tutmak gercekten cok onemli hepimizin bildigi gibi, onun disinda motul yag kullanicaksan eger 300V kullanmalisin kesinlikle.

İnternette denk gelmişsindir, piotr test diye bi kanal var, motul öyle ahım şahım bir sonuç vermiyor, bmw nin orijinal yağı olan shell ortalamanın çok üstünde sonuç veriyor, anlamadım gitti, shell koycam yağ olarak büyük ihtimal bir de motul mocool, yağ soğutucu şimdilik zor gibi.

sinan

Yönetici
Yönetici
Admin
8 Eyl 2016
417
4,117
4,095
37
İstanbul
İnternette denk gelmişsindir, piotr test diye bi kanal var, motul öyle ahım şahım bir sonuç vermiyor, bmw nin orijinal yağı olan shell ortalamanın çok üstünde sonuç veriyor, anlamadım gitti, shell koycam yağ olarak büyük ihtimal bir de motul mocool, yağ soğutucu şimdilik zor gibi.

yağ soğutucusuz o iş olmaz :)

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,128
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Yağ soğutucusu dramatik olarak düşürür. Fakat kullanmadan pratik yol, Düşük yanma sıcaklığı = düşük yağ sıcaklığı. (yağ soğutucusunun vereceği verimi beklemeyin)

Water injection azaltır. Hatta çok amatörce ama, suyu intercooler'ın içine değil üstüne bile sıkabilirsiniz atomize ederek. Yazılım da gerektirmez ama efektif olmaz :) Yazılımdan hafif zengine çekilerek de düşürülür. Motor karteri eğer ön tamponun epey gerisinde kalıyorsa karter koruma plastiği de sökülebilir. Eğer önde kalıyorsa, akış aracın altından dönüp de kartere gelmez, boşuna şeetmeyin :)

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Yağ soğutucusu dramatik olarak düşürür. Fakat kullanmadan pratik yol, Düşük yanma sıcaklığı = düşük yağ sıcaklığı. (yağ soğutucusunun vereceği verimi beklemeyin)

Water injection azaltır. Hatta çok amatörce ama, suyu intercooler'ın içine değil üstüne bile sıkabilirsiniz atomize ederek. Yazılım da gerektirmez ama efektif olmaz :) Yazılımdan hafif zengine çekilerek de düşürülür. Motor karteri eğer ön tamponun epey gerisinde kalıyorsa karter koruma plastiği de sökülebilir. Eğer önde kalıyorsa, akış aracın altından dönüp de kartere gelmez, boşuna şeetmeyin :)

Öneriler için teşekkür ederim, dikkate alacağım :) benim yazılım zaten stage 1 idi, çok ısınıyor diye zengine çektik arabayı, yine ısınıyor, anlamadım ben bu işi :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım