KAPALI Beyinnn Fırtınası, yağ sıcaklığı nasıl düşürülür(pist için)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Bazılarınız bilir, yağ sıcaklığı sorunu çekiyorum :( şimdilik birkaç önlem aldım, 10 temmuzda körfezde olacağım hayırlısı ile, aklıma gelmeyen bir yöntem var mı beyin beyin fırtınası yapalım:

Antifreeze değişti, oringler değişti
%10 ethanol koycam, yola çıkmadan 5 litre koyarım, üstüne tık edene kadar fullerim, varana kadar iyice karışır
buji-bobin değişmişti, buji daha geçen ay istanbul parka gircem diye değiştim, soğuk buji taktım, bobin ngk
yazılım daha kısık
motul specific 5w40 ll04 yağ
fren hidroliği rbf660 olarak değiştim geçen ay
balatalar daha 20-25k daha var

acaba radyatör intercooler temizliği falan mı yapsam,böyle ucuz yollu, pratik ne önerirsiniz?

motul mocool alayım mı? :) popoya giren şemsiye açılmaz, 420 pist, ethaolü benzini, yağı,...

bu ay açım, az kilo veririm belki, 105 kg çok yav :(

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Sebebi de şu, mühendis adamsın abi o yüzden formülden giriyorum @stan şimdi yanma odasının verimi nasıl arttırılır, h=cp/ro, ro yu düşürürsem h artar, ro nasıl düşer, soğutarak, amk herifler tüm soğuk motor suyunu motor bloğuna iletiyor, silindiri soğutmak için, e böylece çok daha fazla güç elde edebiliyorsun, volumetric efficiency artmış oluyor, biraz abarttıkları arabada yağ soğutucu olmadığı içinde yağ ışık hızında artarak ısınıyor, çözüm, çözüm işte komple egzoz, intercooler, wmeth kit, vs, forced convection açıdan bakarsak daha güçlü su pompası, thermal conductivtysi iyi bir soğutma sıvısı bu işlerin çözümü. Belki aklıma gelmeyen çözümler vardır diye günlerdir düşünüyorum.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Sebebi de şu, mühendis adamsın abi o yüzden formülden giriyorum @stan şimdi yanma odasının verimi nasıl arttırılır, h=cp/ro, ro yu düşürürsem h artar, ro nasıl düşer, soğutarak, amk herifler tüm soğuk motor suyunu motor bloğuna iletiyor, silindiri soğutmak için, e böylece çok daha fazla güç elde edebiliyorsun, volumetric efficiency artmış oluyor, biraz abarttıkları arabada yağ soğutucu olmadığı içinde yağ ışık hızında artarak ısınıyor, çözüm, çözüm işte komple egzoz, intercooler, wmeth kit, vs, forced convection açıdan bakarsak daha güçlü su pompası, thermal conductivtysi iyi bir soğutma sıvısı bu işlerin çözümü. Belki aklıma gelmeyen çözümler vardır diye günlerdir düşünüyorum.

Ön tarafataki plastik aksamları delip içeri giren hava akışını artırmayı düşündünmü. Mesela tamponu kessen fayda edermi..

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
büyük intercooler ve e10 yakıt gayet kurtarır bence. özgür biraz evham yapıyor. her pist gününde gırtlak yüklü n13ler görüyorum ben kiminde met kit var kiminde e10 bile yok.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,719
1
6,483
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Ben kendi arabama kufrederdim, bi yag sensoru yok diye. Ama adam koymus babalar gibi sulu sogutucuyu, "gerisini dert etme" demis resmen:)

Bmw ise "aman abi dikkat et, sensorden gozunu ayirma, tatli tali kullan, basimiza cikmasin" modundaymis :)

Gercekten yazik ama yani, bu kadar guzel ve bu kadar pahali bir arabada, temel bir ihtiyactan kacinilmasi yazik yani.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Ben kendi arabama kufrederdim, bi yag sensoru yok diye. Ama adam koymus babalar gibi sulu sogutucuyu, "gerisini dert etme" demis resmen:)

Bmw ise "aman abi dikkat et, sensorden gozunu ayirma, tatli tali kullan, basimiza cikmasin" modundaymis :)

Gercekten yazik ama yani, bu kadar guzel ve bu kadar pahali bir arabada, temel bir ihtiyactan kacinilmasi yazik yani.

Ben anlamıyorum ki kaç kuruşluk parça? 118i ye koyduğun parçayı niye bize koymazsın? 116i nin stock haline bile gerekli yağ soğutucu, yaz aylarında uzun yolda 130 dereceleri görüyordum, çok net hatırlıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım