KAPALI Beyinnn Fırtınası, yağ sıcaklığı nasıl düşürülür(pist için)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Bazılarınız bilir, yağ sıcaklığı sorunu çekiyorum :( şimdilik birkaç önlem aldım, 10 temmuzda körfezde olacağım hayırlısı ile, aklıma gelmeyen bir yöntem var mı beyin beyin fırtınası yapalım:

Antifreeze değişti, oringler değişti
%10 ethanol koycam, yola çıkmadan 5 litre koyarım, üstüne tık edene kadar fullerim, varana kadar iyice karışır
buji-bobin değişmişti, buji daha geçen ay istanbul parka gircem diye değiştim, soğuk buji taktım, bobin ngk
yazılım daha kısık
motul specific 5w40 ll04 yağ
fren hidroliği rbf660 olarak değiştim geçen ay
balatalar daha 20-25k daha var

acaba radyatör intercooler temizliği falan mı yapsam,böyle ucuz yollu, pratik ne önerirsiniz?

motul mocool alayım mı? :) popoya giren şemsiye açılmaz, 420 pist, ethaolü benzini, yağı,...

bu ay açım, az kilo veririm belki, 105 kg çok yav :(

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Merakımdan soruyorum. Motor yağı sıcaklığı 100 130 lara dayandığında , motor suyu harareti kaçlara çıkıyor. Motorun su sucaklığı 87 derecede gezerken, motor yağı sıcaklığı bağımsız artabilir mi?

Valla yağ soğumak isterse motor bloğundan geçen sıvı ile soğuyor, yağ benim 130-140 a dayandığı zaman soğtma suyu 80 dereceye düşüyor.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
İhtiyaç temel değil abi. Stok arabada gereksiz. Yazılımlı arabada da uzun süre gazlama yapmıyorsan sıkıntı çıkmıyor. Kaldı ki bu modeller piste çıkılacağı düşünülen modeller de değil. Standart hb aile arabası sonuçta. 14 model 16i'mde hiçbir sıkıntı yaşamadım ben senelerce. Zaten 213 km'de hız sınırlayıcı var, üstüne de çıkamıyorsun. Dolayısıyla yağ kritik derecelere gelmiyor. Bunu bildikleri için 18i'ye koymuşlar zaten.
Öyle diyorsun da, 120hp'lin t jet linea'da bile var bu meret.

Tamam sakin kullanımda kolay kolay ihtiyaç olmaz ama, sıcak memlekette, iki sıkma sonrasında lazım olur.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Beyler, körfez e Paşaoğlu Bekir’de geliyormuş galiba, benim cenaze namazı 10 Temmuz’da kalkar heralde :D
bffdb72ab8e779feb3f7aa24b18ac6c5-9000x9000.png

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Bazi drag arabalarının intercoolerlarının üstüne buz dolu posetler koyuyorlar yarış öncesinde ama kuru mu normal buzmu bilmiyorum
Normal buz kanka hatta drift arabalarında direk radyatörün üstüne koyuyolar eriyip soğuk su olarak radyatörü yukardan aşağı soğutuyor
edit: örn 11:30

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Normal buz kanka hatta drift arabalarında direk radyatörün üstüne koyuyolar eriyip soğuk su olarak radyatörü yukardan aşağı soğutuyor
edit: örn 11:30

Ohaaa, harbi buz koyuyor, alüminyumun erime noktası 660 dereceymiş, 0.3-0.5 civarı olsa(saf olduğunu düşünürsek), 200 derecelerden aşağıdır eminim sıcaklığı, buz koymanın hiç bi sakıncası yok. Valla güzel sistem ama buzu bulmak zor orda

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Klima ile performansa fayda dodge demon'da var.

o da şöyle oluyor, drag moduna alınca arabayı, starttan önce klimayı köklüyor ve klima kanalları motor hava girişine yönlendirilip ekstra bi soğutma sağlıyor. Gaza yüklenince de klima devreden çıkıp, ön tekerler havada gidiyor işte alet.

alet nalet spek olduğundan demon, ancak burada sohbetini yaparız, bizim 1.6'larda "klimaya kapa kapa" diye bir birimize bağırırız:)))

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
saçma değil açıyorsun 28 dereceye full'e getiriyorsun sıcaklığın bir kısmı içeri geliyor motor rahatlıyor o sırada sen ambulans çağırıyorsun

Pist de ambulans vrdır umarım :D gerçi ben biraz fazla karamsar olabilirim, öncekeye artım çok fazla bu sefer, ethanolüm var, gücüm daha az, taze ve kaliteli buji bobin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım