Bir garip kavrama hikayesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Bu post'umu sizlere yol gösterici bir bilgi olması açısından paylaşıyorum. Neticede şu forumda bile yüzlerce DQ200 DSG'li araç kullanan kişi var. Mutlaka birilerinin işine yarayacaktır

2013 Kasım trafik çıkışlı 0km olarak aldığım DQ200 7 ileri DSG' şanzımanlı araç sahibiyim. Aracım şuan 576** km'de. Cumartesi günü 4.periyodik bakımına girdi. Allah'a şükür bugüne kadar klima borularından birindeki kılcal bir çatlağın sebep olduğu gaz kaçırma sorunu hariç beni peridoyik bakımlar harici servis yoluna düşürmedi. Maşallah diyelim. Neyse.. Cumartesi günü aracım bakımdan çıktı, ödemeden önce servis danışmanı ile laflıyorduk. Abi dedi arabanın silecek suyu deposunda zannediyoruz üst kısımlarda çünkü full su doldurduğumuzda farkettik ufak bir kaçak var. Koyduğumuz suyun bir kısmını yere saldı. Allah allah dedim ilk kez sizden duyuyorum falan ee dedim ne yapalım? dilersen iyi niyet garanti kapsamında baktıralım çıkarsa değişiriz çıkmazsa kararı sana bırakırız çünkü parça 230tl ama işçilik uzun sürüyor total 550'ye yakın tutar. İyi dedim tamam. aklıma geldi bu iyi niyet garantisinin bir süresi var mı? 2+3 yıl dedi. Eee o zaman dedim kavramayı da değiştirelim mi? sorun mu var titriyor mu dedi? valla dedim titremiyor da son 10000km'dir artık yavaş yavaş 1,2,3'cü viteslerde hafif kararsızlık bazen bayır yukarı çıkarken D konumda vites atarken yarım debriyajda tutar gibi bir bayılma sesi falan böyle ufak ufak sorunlar var. ama daha götürür dedim 15k falan (bu benim tahminim) oo dedi abi senin iyi niyet garantin bitiyor bak 2018'de sorun olabilir arabayı bence sen yıl bitmeden getir. iyi dedim tamam zaten nasılsa elbet birgün değişecek.

Bugüne randevulaştık, arabayı bırakmaya gittim. konuştuğum çocuk kolunu kırmış işe gitmemiş. ama cumartesi günü orada olmayan asıl benim oradaki adamım ali rıza orada. hoş beş sohbet niye geldin dedi. dedim böyle böyle. iyi de abi senin iyi niyet yönetmelik değişti 7+2 yıl oldu daha çok süren var. haydaaa. lan dedim taklaya geldik Ali. napıcaksın dedi. okey dedim buraya kadar geldik bırakalım. şuan araba serviste bakacaklar. haftasonuna kadar biter dediler.

2015 yılında arkadaşım izmir vosmer'de iyi niyetten kavramasını 3500tl(işçilik dahil) civarındaki faturanın 660tl'lik kısmını ödeyerek değiştirmişti. peki sizce şuan ne kadar? sadece kavrama ücreti 6000tl!!

bana ne fatura çıkacak belli değil. afaki olarak 800 ile 1600tl arasında bekleyebilirsin ama belki daha da düşük çıkar belli olmaz dediler. cayarsam dedim? tetkik bedeli öder çıkarsın (250tl)

aaaah ah. yine yanlış yönlendirme kurbanı olduk. kavrama kim bilir daha kaç bin km gidecekti adamlar beni yanlış bilgi ile galeyana getirdiler apar topar kendi kendine kol gibi soktum.. :) belki 1 sene belki 2 sene belki hiç ödemeyeceğim bir parayı yanlış yönlendirme ile kendi kendime erkenden fatura etmiş oldum. neyse ne yapalım. en azından değişti falan deriz satarken :D değişince de 2 sene parça garantisi ekstra veriyorlar.

iyi niyet 7+2 yıl olmuş yani. bilginize!! (Sebep;artan parça parası maliyeti ve istanbul trafiğinde çok fazla DSG cortlamasından kaynaklı şikayetler üzerine Doğuş oto ynetim kurulu kararı)

Son düzenleme:

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
bu kıyağımı da unutmayın:D

upload_2017-12-12_11-27-5.png

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Her işte bir hayır vardır hocam. Kavramayı değiştirmesen belki daha kısa zamanda bitecekti veya yolda belki sıkıntı çıkaracaktı beklemediğin anda. Yalnız kavrama fiyatının 2 sene içinde neredeyse 2 katı zam yemesi de ayrı bir olay. Allah beterinden korusun ne diyelim hocam.

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Gecmis olsun mu diyeyim hayırlı olsun mu diyeyim bilemedim. 7+2 güzel olmuş aslında. Balatadaki o fiyat yükselmesi de öh yani. Neyse artık girmiş bi kere araba servise. Yaptır gitsin. Belki hic bi sey yokken 3 gün sonra cortlayacaktı :D hayırlısı olsun

tersiyer

Profesör
8 Eyl 2016
583
477
1,570
İstanbul
Büyük ihtimalle DSG veya S-Tronic alacak biri olarak soruyorum, bunların bildiğim kadarıyla mekatronik ve kavrama sorunları var, bunlardan başka sorunları var mı? Hadi kavrama bitiyor değişmesi gerekiyor da mekatronik neden bozuluyor? Mekatronik bozulursa garantisi devam eden araçta ne kadara değişiyor ortalama olarak? Bir de kullanımdan kullanıma değişir tabi ama kavrama ortalama olarak kaç binde bitiyor?

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Büyük ihtimalle DSG veya S-Tronic alacak biri olarak soruyorum, bunların bildiğim kadarıyla mekatronik ve kavrama sorunları var, bunlardan başka sorunları var mı? Hadi kavrama bitiyor değişmesi gerekiyor da mekatronik neden bozuluyor? Mekatronik bozulursa garantisi devam eden araçta ne kadara değişiyor ortalama olarak? Bir de kullanımdan kullanıma değişir tabi ama kavrama ortalama olarak kaç binde bitiyor?
mekatronik sorunu bildiğim kadarıyla 2013 ve sonrası modellerde azaldı. DQ200'ün kronik iki arızası makatronik ve kavrama bunun haricinde harici bir arıza ben duymadım. varsa da servisler bilir. kavramanın belli bir ömrü yok. benim kavramanın hakikate daha değişmesine gerek yoktu ama ben erkenden servise vermiş oldum belki de değişmesi için gerekli emaraler yok size öyle gelmiş diyecekler. dsg kavraması da arabanın fren balatası gibi birşey. kullanın sitiline göre çok erken de bitebilir uzun süre de gidebilir. kavramanın bittiğini genelde arabanın ilk kalkışlarda zangır zangır titremesinden anlıyorsunuz. mesela o bende yoktu.. sadece ilk 45000km de yaşamadığım belli belirsiz kararsızlıklar yapmaya başladı(güvenliği ya da sürüş akıcılığını bozacak derecede değil) bu sebeple bıraktım. acele ettiğimi bırakırken öğrendim.. bakalım cuma'ya kdar herhalde burada bir güncelleme paylaşırım.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Gecmis olsun mu diyeyim hayırlı olsun mu diyeyim bilemedim. 7+2 güzel olmuş aslında. Balatadaki o fiyat yükselmesi de öh yani. Neyse artık girmiş bi kere araba servise. Yaptır gitsin. Belki hic bi sey yokken 3 gün sonra cortlayacaktı :D hayırlısı olsun
euro aldı başını gitti herşey %25 ile %100 arası zam yedi yahu. kavrama 2 senede %100'den bile fazla zamlanmış.. hayır mı şer mi bilmem ama teşekkürler :)

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Geçmiş olsun...
Günün anlamı: Bu ülkenin insanları ikinci el arabalara layık :D Sıfır alınmaz, ikinci ek çok pahalı, MTV-Sigorta-Kasko can alıyor, yakıt fiyatları uçmuş, Servis ücretleri fahiş durumda...

tersiyer

Profesör
8 Eyl 2016
583
477
1,570
İstanbul
mekatronik sorunu bildiğim kadarıyla 2013 ve sonrası modellerde azaldı. DQ200'ün kronik iki arızası makatronik ve kavrama bunun haricinde harici bir arıza ben duymadım. varsa da servisler bilir. kavramanın belli bir ömrü yok. benim kavramanın hakikate daha değişmesine gerek yoktu ama ben erkenden servise vermiş oldum belki de değişmesi için gerekli emaraler yok size öyle gelmiş diyecekler. dsg kavraması da arabanın fren balatası gibi birşey. kullanın sitiline göre çok erken de bitebilir uzun süre de gidebilir. kavramanın bittiğini genelde arabanın ilk kalkışlarda zangır zangır titremesinden anlıyorsunuz. mesela o bende yoktu.. sadece ilk 45000km de yaşamadığım belli belirsiz kararsızlıklar yapmaya başladı(güvenliği ya da sürüş akıcılığını bozacak derecede değil) bu sebeple bıraktım. acele ettiğimi bırakırken öğrendim.. bakalım cuma'ya kdar herhalde burada bir güncelleme paylaşırım.
Garanti bitmemiş ise Doğuş tamamını karşılıyor mu mekatronik ve kavrama arızasının?

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bu ülkede optimist olmak lazım ( benim gibi) Sonra polyanna gibi koltuk deyneği ile mutlu olup, psikolojimizi bozuyoruz. Allah'tan şu an için hayla iyi durumdayım :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
@Renard değiştiği iyi olmuş kafanızda soru işareti kalmamış oldu en azından, geçmiş olsun bir de ''eski'' kavrama değişimi ücretleri çok pahalı değilmiş,7+2 den kasıt nasıl oluyor şu an 2018 de olduğumuzu varsayarsak 2009-2011'den beri servise giden iyi niyetli aracın kavraması ucuza değişebilir mi, şimdi.Soruyorum çünkü DSG'li eski araçların fiyatları çook düşük belki bir çıkar yolu olur ortadirekliğimize.o_O

Mesela yani:(7+2 ise garantiden düşmemiş VW DSG ler 40-45 e kadar var.o_O)
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...odel-polo-63.000-km-cok-temiz-508125225/detay

Son düzenleme:

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
@Renard değiştiği iyi olmuş kafanızda soru işareti kalmamış oldu en azından, geçmiş olsun bir de ''eski'' kavrama değişimi ücretleri çok pahalı değilmiş,7+2 den kasıt nasıl oluyor şu an 2018 de olduğumuzu varsayarsak 2009-2011'den beri servise giden iyi niyetli aracın kavraması ucuza değişebilir mi, şimdi.Soruyorum çünkü DSG'li eski araçların fiyatları çook düşük belki bir çıkar yolu olur ortadirekliğimize.o_O
7+2 7 yıl iyi niyet garantisi 2 yıl da değiştirdikleri parçanın garantisi .. mesela arabayı ben 2013'de aldım. 2020 yılı bitene kadar sürekli yetkili servise gittiğim müddetçe iyi niyet garanti hakkım var. 2 yıl da değiştirdikleri parçanın garantisi var.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İyi yapmışsın arabayı bırakmakla. Boş yere 250 tetkik bedeli verip çıkmak daha çok koyar insana. İmkanın varsa her bakımda kavrama değiştir diyesim geliyor, o derece sabıkalı bu dq200'ler :) Mekatronik arızası çıkarmazsa şanzıman seni uzun süre götürecektir. Güle güle bin.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ford forumunda, 2012 model powershift 2,0 tdci Kuganın hikayesini okumuştum. Adam dsg şanzımanı durduk yere bozulmuş, 15000 tl masraf çıkartmışlar :( İyi niyet felan hak getire. Araba 77000 km de üstelik Adana arabası, Trafik felan yok. Bu durumlara düşmeyelim diye korkumdan Çift kavrama out benim için.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım