Bir garip kavrama hikayesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
İyi yapmışsın arabayı bırakmakla. Boş yere 250 tetkik bedeli verip çıkmak daha çok koyar insana. İmkanın varsa her bakımda kavrama değiştir diyesim geliyor, o derece sabıkalı bu dq200'ler :) Mekatronik arızası çıkarmazsa şanzıman seni uzun süre götürecektir. Güle güle bin.
Ya ben arabayı cortlamadan bıraktım ona hayıflanıyorum. gül gibi biniyordum sıkıntım da yok. bahsettiğim sıkıntılar garanti hakkım bitmeden değişsin diye uydurduğum şeylerdi:D he sorun var mıydı? vardı. ama henüz değişecek kadar değildi. ekonomik olarak şu sıra cebimden yüklü meblağ çıkması benim açımdan mantıksız oldu. bakalım ne kadar fatura çıkacak.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Ford forumunda, 2012 model powershift 2,0 tdci Kuganın hikayesini okumuştum. Adam dsg şanzımanı durduk yere bozulmuş, 15000 tl masraf çıkartmışlar :( İyi niyet felan hak getire. Araba 77000 km de üstelik Adana arabası, Trafik felan yok. Bu durumlara düşmeyelim diye korkumdan Çift kavrama out benim için.
powershift demek istedin sanırımo_O

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bende 10 yıl olarak duymuştum iyi niyet garantisini... tabiki araba aşırı yüksek km ve bitkin değilse diye eklemişti duyduğum kaynak ... 10 yılı başka yerler de de okumuştum ...
Benimde bu konu özelinde paylaşmak istediğim, çıkan maliyetlerin servisler arasında farklar içerdiği... aynı arıa farklı serviste başka fiyata çıkabiliyor.. eğer arabanın durumu kötü değilse, yürür durumdaysa farklı serviste de sormakta yarar var..

DQ200 ile ilgili olaraksa 2015 ve sonrasında sanırım yazılım ile alakalı bir güncelleme aldı ve azalmış olan, arıza oranlarını biraz daha düşürdü diye duydum... şu anda çıkması olası (manyak gibi vites arttırıp, yavaş ama akıcı trafite 2nci vitesde yarım debriyaj gittiği için) kavramanın fiziksel olarak bitmesi problem potansiyeli olarak gözüküyor. Ben bu oranı düşürmek için bu durumu yaşayacağım hızlarda manuel e geçiyorum.

Bu arada konu artık özel servisler de de çözülebilir hale geldi...

Geçen gün bir arkadaşımla konuşuyorken kendisi aracının şanzıman beyninde sorun çıktığını söyledi. Hemen söyliyim aracı 2012 Chevrolet cruze. Tam otomatik şanzımanın beyni değişmiş ve onların iyi niyet ve indirimleriyle 4.5k fatura çıkmış.. Tam otomatikte kurşun geçirmez değil miş, onuda gördüm yakinen dedim kendi kendime :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bu arada yine dq200 üzerinde sentetik yağ yerine, mineral yağ kullanılmaya başlandığı, bununda özellikle sıcak, nemli ve ılıman iklimlerdeki DSG arızalarını azalttığı bilgiside var.. yağ ile ilgili bu değişkliğin tarih ini bilemiyorum ...

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
arabayı dün teslim aldım. kavrama değişmedi. iyi niyet garantisi olmadan kdvli dahil 4800tl civarı fatura çıktı. 100tl tetkik parası verdim çıktım. yani arkadaşlar servis iyi niyet garantisi ve herhangi bir iskontol olmadan kılçıksız 4800tl ye kavramanızı değiştiriyor. iyi niyet kişiye göre değişen birşey. bunun hakkında oran verilemiyor. o oran ancak iyi niyet garantisi onayı olduğunda size telefonda bildiriliyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
arabayı dün teslim aldım. kavrama değişmedi. iyi niyet garantisi olmadan kdvli dahil 4800tl civarı fatura çıktı. 100tl tetkik parası verdim çıktım. yani arkadaşlar servis iyi niyet garantisi ve herhangi bir iskontol olmadan kılçıksız 4800tl ye kavramanızı değiştiriyor. iyi niyet kişiye göre değişen birşey. bunun hakkında oran verilemiyor. o oran ancak iyi niyet garantisi onayı olduğunda size telefonda bildiriliyor.
Hocam senin aracın kavramasının değişmesinin şu aşamada gerekli görülmemesinden dolayı mı iyi niyet garantisine sokmadılar ?

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Hocam senin aracın kavramasının değişmesinin şu aşamada gerekli görülmemesinden dolayı mı iyi niyet garantisine sokmadılar ?
hayır arabamdaki "spor yay"lardan dolayı iyi niyet garanti talebim reddedildi :) :) :)
ben de haliyle beni böylesine acele ettirip punduna getirdiğiniz için, daha önce yüzlerce belki binlerce arabayı iyi niyet garantisine göndermenize rağmen bana "arabada extra aksesuar var mı?" diye soru sormayıp arabamı 650tl'lik yay için fişlettirdiğiniz için size ve sizi arkadaşım olarak gördüğüm için güvendiğim için de bana yazıklar olsun deyip çıktım.

yay ile şanzıman bağdaştırıp garanti vermeyen sistemin eleştirisine falan hiç girmiyorum o zaten tam bir trajedi. yetkili servis dönemi benim için kapanmıştır. umrumda da değil. ancak umrunda olabilecek arkadaşları uyarmak için yazıyorum:
siz siz olun arabanızı iyi niyet garantisine başvuru için gönderdiğinizde üzerinde cam filmi hariç hiçbir extra olmasın. teyp bile!

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
hayır arabamdaki "spor yay"lardan dolayı iyi niyet garanti talebim reddedildi :) :) :)
ben de haliyle beni böylesine acele ettirip punduna getirdiğiniz için, daha önce yüzlerce belki binlerce arabayı iyi niyet garantisine göndermenize rağmen bana "arabada extra aksesuar var mı?" diye soru sormayıp arabamı 650tl'lik yay için fişlettirdiğiniz için size ve sizi arkadaşım olarak gördüğüm için güvendiğim için de bana yazıklar olsun deyip çıktım.

yay ile şanzıman bağdaştırıp garanti vermeyen sistemin eleştirisine falan hiç girmiyorum o zaten tam bir trajedi. yetkili servis dönemi benim için kapanmıştır. umrumda da değil. ancak umrunda olabilecek arkadaşları uyarmak için yazıyorum:
siz siz arabanızı iyi niyet garantisine başvuru için gönderdiğiniz üzerinde cam filmi hariç hiçbir extra olmasın. teyp bile!
Kusura bakmayın ama ben böyle bir saçmalık görmedim. Diyecek tek kelime bulamıyorum. Hem iyi niyet garantisi adı altında insanları fahiş fiyatlardan yıllarca yetkili servislere mahkum etsinler hem de şanzımanla hiç alakası olmayan bir aksesuarı bahane edip iyi niyet garantisi dışında bıraksınlar. Ciddi anlamda ahlaksızlık. Başka bir şey diyemiyorum, inşaallah aracını uzun yıllar sıkıntısız, sorunsuz kullanırsın hocam.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Kusura bakmayın ama ben böyle bir saçmalık görmedim. Diyecek tek kelime bulamıyorum. Hem iyi niyet garantisi adı altında insanları fahiş fiyatlardan yıllarca yetkili servislere mahkum etsinler hem de şanzımanla hiç alakası olmayan bir aksesuarı bahane edip iyi niyet garantisi dışında bıraksınlar. Ciddi anlamda ahlaksızlık. Başka bir şey diyemiyorum, inşaallah aracını uzun yıllar sıkıntısız, sorunsuz kullanırsın hocam.
ben araba alacağım. parasını ben vereceğim. ona bir insan gibi bakacağım. aman herşeyi tıkırında olsun beni geçin bir dahaki sahibi de sorunsuz binsin diye arabayı yetkliiye götüreceğim sırf iyi niyet garantisi bozulmasın diye sonra biri bana gelip yay taktınız diye garanti veremiyoruz diyecek. istersem bırakın yayı üstüne ekstra bagaj koyup gezerim. ben verdim lan parasını sanane? sen iyi niyet vermeyeceksin diye ben arabama nokta modifiye yapamayacak mıyım? keyfimin kahyası mısın? DSG'nin kavrama değişim garantisi tüm avrupada 7 yıl. istisnasız.. buna yaymış kılmış yünmüş bahaneler üretmeye gerek yok. ben arabaya nokta modifiye yapmasam da o kavrama bitecekti. bunu bile bile kulp bulmak ahlaksızlıktır. bunlar bana iyi niyet garantisi vermeyerek bana düpedüz dolandırıcı demek istiyor. sen arabaya yay taktın kötü niyetli bir insansın dolayısıyla sana iyi niyet garantisi yok denmek isteniyor. başlarım onların niyetine de garantisine de. arabamı nasıl kullanacağıma sadece ben karar veririm. müşteri hizmetleri aradı 17dk konuştuk. bırakın bunları söylemeyi daha neler saydırıp kapattım. içim boşalttım bana yeter :)

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ben araba alacağım. parasını ben vereceğim. ona bir insan gibi bakacağım. aman herşeyi tıkırında olsun beni geçin bir dahaki sahibi de sorunsuz binsin diye arabayı yetkliiye götüreceğim sırf iyi niyet garantisi bozulmasın diye sonra biri bana gelip yay taktınız diye garanti veremiyoruz diyecek. istersem bırakın yayı üstüne ekstra bagaj koyup gezerim. ben verdim lan parasını sanane? sen iyi niyet vermeyeceksin diye ben arabama nokta modifiye yapamayacak mıyım? keyfimin kahyası mısın? DSG'nin kavrama değişim garantisi tüm avrupada 7 yıl. istisnasız.. buna yaymış kılmış yünmüş bahaneler üretmeye gerek yok. ben arabaya nokta modifiye yapmasam da o kavrama bitecekti. bunu bile bile kulp bulmak ahlaksızlıktır. bunlar bana iyi niyet garantisi vermeyerek bana düpedüz dolandırıcı demek istiyor. sen arabaya yay taktın kötü niyetli bir insansın dolayısıyla sana iyi niyet garantisi yok denmek isteniyor. başlarım onların niyetine de garantisine de. arabamı nasıl kullanacağıma sadece ben karar veririm. müşteri hizmetleri aradı 17dk konuştuk. bırakın bunları söylemeyi daha neler saydırıp kapattım. içim boşalttım bana yeter :)
Cok haklisin hocam. Aracimi takas usulu satmak istedigimde vurulmamis on kapiya vurulmus diyerek beni de onca musteri onunde yalanci, dolandirici konumuna dusurmuslerdi. Tek bir cumle edip ayrilmistim. Icindekileri soyleyebilmissin en azindan ama Allah bu ulkede yetkili servislerin eline, bu duzenin eline kimseyi dusurmesin. Avrupa'da yapilan uygulamalari gordukce bize burada yapilan su muameleler kanima dokunuyor. Hepsinin kursagina dizilir insaallah bu haksiz kazanclari.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok

siz siz olun arabanızı iyi niyet garantisine başvuru için gönderdiğinizde üzerinde cam filmi hariç hiçbir extra olmasın. teyp bile!

Hakkaten yuh o servise...

Tavsiyem başka bir serviste daha deneyin şansınızı... belki aklı, mantığı, ufku açık bir servis yetkilisine denk gelirsiniz. olmadı sanayi de ustaları var artık ... konu sadece kavramaysa makul rakamlara değişiyormuş

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Geçen gün bir arkadaşımla konuşuyorken kendisi aracının şanzıman beyninde sorun çıktığını söyledi. Hemen söyliyim aracı 2012 Chevrolet cruze. Tam otomatik şanzımanın beyni değişmiş ve onların iyi niyet ve indirimleriyle 4.5k fatura çıkmış.. Tam otomatikte kurşun geçirmez değil miş, onuda gördüm yakinen dedim kendi kendime :)

Tam otomatiklerde şanzıman beynini etkileyen en büyük etken şanzıman yağı, yağ eksik konulmuş ya da bir şekilde dışarı sızmışsa içeride oksitlenme oluyor bu da şanzımanı beynini etkiliyor. Bu eksiklik fabrikadan çıkışta bile olabilir kullanıcının yapacağı pek bir şey yok maalesef geçmiş olsun. Zaten tam otomatiklerdeki çıkabilecek en büyük sorun bu.

İyi niyet garantisi konusuna gelirsek. Yay ile yapılan ilişki cidden saçma belki servisle alakalı bir durumdur. Bence başka bir servise sorun eğer orası tamam derse en azından garantiniz devam eder.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
eğer o güne kadar araba değişimine gitmezsem 2018 aralıkta muayene var. muayene giderken zaten kat'ı geri taktıracaktım. oraya girmişken yayı da originale çevirirm öyle denerim. olursa olur olmaz ise olmaz. bu saatten sonra zaten ben sanayide yaptırmayı göze aldım. orada da bu işlem original parçalar ile mümkün. çok sorun yok. zaten şuan kavramamda büyük sorunlar yok. sürüşü tehlikeye atan,akıcılığı bozan,bayırda geri kaydıran,zangır zangır titreyen bir durum söz konusu bile değil. kavrama beni değiştir ne olur diye yalvarana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum.

Son düzenleme:

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Yılların VAG ustası Şener abim, ben Honda aldım diye gidip arkadaşında sübap ayarı yapmayı öğrenecek. Dizelimin enjektörleri error verip ödeme durumum olmadığında kendi cebinden yaptırıp beni kendine borçlandıracak.
Ben de bu adi şerefsiz kan emicilere para kaptıracağım! Her yerinden öpüyorum Şener usta.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Valla servisin tutumuna maalesef şaşırmadım.

Hani araçta yazılım var tork arttırılmış, o sebeple kavrama garanti dışı deseler yine bir mantık çerçevesinde eyvallah der insan.

Ama yayın bahane edilmesi, ancak Türkiye'de olacak bir iş. Dediğim gibi, şaşırmadım.

Çok şükür babam tamirci de, baya bir dertten kurtuluyorum...

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Valla servisin tutumuna maalesef şaşırmadım.

Hani araçta yazılım var tork arttırılmış, o sebeple kavrama garanti dışı deseler yine bir mantık çerçevesinde eyvallah der insan.

Ama yayın bahane edilmesi, ancak Türkiye'de olacak bir iş. Dediğim gibi, şaşırmadım.

Çok şükür babam tamirci de, baya bir dertten kurtuluyorum...
onu anlayacak zeka ve tecrübe bence onlarda mevcut değil zaten onu söyleseler ben sinirlenir miyim? konu yay olunca alın garantinizi münasip bir yerinize monte edin diyorsunuz. Ben şahsi olarak üzülmedim bu ahlaksızlık karşısında sinirlendim, doğal olarak ortaya bir tepki yokdum. Bir kayıp da yaşamadım çünkü zaten DSG'li bir araba aldığımdan beri her şeyin bilincinde her ihtimali göze almış biriyim. 4000tl ödemeye de razıydım 800-1600 tl arası para verip garantiden yaptırmaya da razıydım. Burada adım adım paylaştım çünkü eminim bu platformda ilgili işlemleri merak eden, nasıl bir yol izleniyor bilmek isteyen kişiler vardır. Onlara faydalı bilgiler verebildiysem bu benim için yeterli.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım