Goodyear EGP vs Conti PC5 hangisi ?

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız günlerde kullanın inşaallah. Şuan için egp'dan alıp pc5'e katmak istediğim tek özellik yuvarlanma direncinin düşüklüğü olurdu sanırım. Dizel bir araç kullandığım için yakıt tüketimine dair etkisi pek mühim değil ama ilk kalkış ve ara hızlanmalarda yuvarlanma direncinin farkını insan hissedebiliyor. Tabii iki lastiği de kullanmış birisi bu farkı hisseder, yoksa pc5'in yuvarlanma direnci gayet iyi gelir.

Sizin conti'lerde hayırlı olsun hocam, Conti pc5'te her görevi yerine getirebilen nadir lastiklerden. Ben ultragrip 9'ları söküp EGP'leri taktım öyle aman aman yumuşama hissetmedim ama UG9'larda kışlık olmasına rağmen acayip yumuşak ve konforlu bi lastik. Hani araç sertleşti diyemem ama yumuşama varsada çok çok hafif seviyede. Benim aracım Astra H . Direksiyon tam elektrikli değil. Servo direksiyonu var ve diğer araçların direksiyonuna göre sert bir direksiyon.. Sert hamurlu lastikler takınca direksiyon daha da sertleşiyor. Ben aracımda 18 jantta kullandım 16 jantta kullandım. Direksiyonda en hafif hissettiren EGP ve UG9 oldu. Geçen yaz aracımda 225 40 18 Kumho KU 31 lastikler takılıydı bazen alçak bir kaldırıma çıkıp parketmem gerekebiliyor, Kumholarla kaldırıma çıkıp parkederken araç sanki duvara çarpmış gibi oluyordu, UG9 ve EGP'lerle tam tersi yumaşacık bir his ve çıktığını anlamıyorsun :) Tabi yoldaki diğer çukur ve tümsekleride en az şekilde hissettiriyor.

Onun dışında kuzenimin aracı C4 B7. Biraz sert bir araç. EGP'leri takınca o aracı çok zorladığını söyledi, yol tutuşun iyi olduğunu ve sert olan aracının yumuşadığından bahsetti. Umarız balon vs. gibi sorunlarda olmaz. Alacak arkadaşlara EGP öneririm.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sizin conti'lerde hayırlı olsun hocam, Conti pc5'te her görevi yerine getirebilen nadir lastiklerden. Ben ultragrip 9'ları söküp EGP'leri taktım öyle aman aman yumuşama hissetmedim ama UG9'larda kışlık olmasına rağmen acayip yumuşak ve konforlu bi lastik. Hani araç sertleşti diyemem ama yumuşama varsada çok çok hafif seviyede. Benim aracım Astra H . Direksiyon tam elektrikli değil. Servo direksiyonu var ve diğer araçların direksiyonuna göre sert bir direksiyon.. Sert hamurlu lastikler takınca direksiyon daha da sertleşiyor. Ben aracımda 18 jantta kullandım 16 jantta kullandım. Direksiyonda en hafif hissettiren EGP ve UG9 oldu. Geçen yaz aracımda 225 40 18 Kumho KU 31 lastikler takılıydı bazen alçak bir kaldırıma çıkıp parketmem gerekebiliyor, Kumholarla kaldırıma çıkıp parkederken araç sanki duvara çarpmış gibi oluyordu, UG9 ve EGP'lerle tam tersi yumaşacık bir his ve çıktığını anlamıyorsun :) Tabi yoldaki diğer çukur ve tümsekleride en az şekilde hissettiriyor.

Onun dışında kuzenimin aracı C4 B7. Biraz sert bir araç. EGP'leri takınca o aracı çok zorladığını söyledi, yol tutuşun iyi olduğunu ve sert olan aracının yumuşadığından bahsetti. Umarız balon vs. gibi sorunlarda olmaz. Alacak arkadaşlara EGP öneririm.
Ben de egp'ları 2012 model c4'de kullanmıştım. Hayatımda deneyimlediğim en berbat araba diyebilirim sürüş anlamında, direksiyon güncel rakiplerinden ağır ve ciddi hissiz, arkadaki torsiyon zaten evlere şenlik ve virajlarda yana yatma oldukça fazla. Egp'ları o araca takınca arabaya değil ama lastiklere güvenip gözümü karartıp virajlara girebiliyordum. Lastikler güzel yol tutuyordu, yuvarlanma direnci zaten iyiydi ve ses seviyesiyle beraber konforu da güzel seviyedeydi. Arka kısmın pat küt etmeleri hiç bitmezdi ama en azından lastik sayesinde biraz daha rahat nefes alırdı araç çukurlarda.
Pc5'leri şimdi focus'ta kullanıyorum, henüz daha 3 gün falan oldu takalı. İlk bakışta egp'dan direkt olarak farklı olan noktaları kuruda biraz daha iyi tutuyor, kuruda fren mesafesi biraz daha iyi, yuvarlanma direnci konusunda egp'dan biraz daha geride. Konfor konusunda iki lastikte benzer seviyede, aralarında bariz bir fark göremedim. Islak zeminde henüz deneyemedim, malum egp'ın ıslak zemin iddiası vardır. Yağmur yağdığı bir ara iki lastiği ıslak zemindeki performansı açısından da karşılaştıracağım.

Onur

Profesör
8 Eyl 2016
535
911
1,770
Bir şey sorayım hazır bilgili abiler burdayken. 205 55 16 ile 215 55 16 arasında niye fazla fiyat farkı var?? 205 tabanlı olan 250 lira 215 tabanlı olan 445 lira.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Peki biz 215 yerine 205 taksak bi sıkıntı olur mu arabanın orjinal boyutu 215.

https://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25

Bu siteye göre lastik yanağınız %1.71 daralacak, +-3 normaldir, alabilirsiniz, konfor olarak kayıp yaşarsınız biraz, yol tutuşunuz artabilir, direksiyon hafif sertleşebilir, lastik tabanınız daralacağı için biraz içerde kalabilir, görüntü dışında sıkıntı çıkmaz. Yakıt düşebilir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Eyvallah kardeşim, internetten arasam tabii ki bulabilirdim. Hatta çok kafaya taksam biraz şehir dışına çıkarak direkt bayiden de alabilirdim egp lastiğini. Her ne kadar egp'dan çok memnun olsam da benim birazda pc5 deneyimleme merakım ağır bastı açıkçası. Daha önce kısa kısa kullandığım oldu ama kendi arabamda kendi kullanım şartlarımla hiç deneyimleyememiştim. Egp'ın ( Avrupa üretim olanın ) kalitesini ben zaten kendim biliyorum ileride içim rahat ede ede satın alabilirim ama conti'ler ne alemde, lastikleri ne kadar dayanıklı, 2.senesinde ne yapacak gibi soruların merakı bende ağır bastığı için tercihimi böyle kullandım. Zaten 1-2 temel farklılık dışında iki lastik de birbirine benzer seviyelerde.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Biz 2 hafta önce 2 takım EGP 4 kanal aldık. Kuzenimin ve benim araca. Eskişehirde yaşıyoruz. Baya yer gezdik bulamadık, en son Eskişehirde resmi goodyear bayiilerinden birini aradık . 4 kanallı 2017 üretim egp istediğimizi söyledik. Var dediler. Ertesi sabah 2 araç dükkana gittik. Lastikler sökülmeye başlandı, EGP'ler aracın yanına getirildi. Baktık yine 3 kanal faciası. Dedik biz 4 kanal için konuştuk bunu istemiyoruz. Tamam bakalım dediler, 4 kanallı getirdiler bu seferde üretim tarihi 2015 çıktı. İçimden 2015 üretim lastiğe neden 1000 liranın üstünde para bayılayım ki dedim. Ve 2017 varsa takalım yoksa benım lastikleri geri takın almayacağım dedim. Dükkan sahibi konuşmaya başladı işte bunlar patates mi domates mi de bozulacak, 2015 olsa nolur vs diye :D. Fazla aldırış etmeden dükkandan ayrıldık. Zaten sattığın lastik internette 190 tl ve bana 3 kanallı modeli 250 den kakalamaya çalışıyosun. Hepsini geçtim 2017 yılında sıfır lastik alıyorum 2015 lastiği önüme getiriyor. Bizde yakın olan Bursa bayiilerinden birini aradık. 'ÇETİN OTOMOTİV GOODYEAR' . Bu dükkanı aradık, 2017 egp 4 kanal lastik aradığımızı söyledik. Eskişehirde bulamadık dedik. Bize ellerinde olduğunu ve tanesini 250den verebileceklerini söylediler. Eskişehirde nasıl olmaz bi lastik için vs buraya kadar gelmeyin deselerde biz gittik ve lastikleri aldık. İlgi alaka çok iyidi. Bursada 4 kanal egp arayanlara Çetin Otomotivi önerebilirim. Sahtekar esnafların aksine gerçekten güleryüzlü ve doğru iş yapıyolar. Onun dışında tek araç gittik bize fazla maliyeti olmadı , İnegöl'de arkadaşlarla buluştuk köfte yedik, lastik işi günlük turistik faaliyete dönüşmüş oldu. EGP 4 kanallar nasıl diyecek olursanız, fazla zorlamadım ama yol tutuşu iyi , yuvarlanma direnci düşük ve yumuşak bir lastik. İlk izlenimler bu yönde.
Malesef şuan sıkıntı var hiç bi yerde yok

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
bende bişey soracam. hep iyi denen goodyear efficient grip lastiği olduğu söyleniyor burada. sitesine bakınca efficient grip performance, efficient grip birde efficient grip compact var. sizin bahsettiğiniz hangisi oluyor. sadece efficient grip ise sitelerde bakıyorum en ucuzuda o.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
bende bişey soracam. hep iyi denen goodyear efficient grip lastiği olduğu söyleniyor burada. sitesine bakınca efficient grip performance, efficient grip birde efficient grip compact var. sizin bahsettiğiniz hangisi oluyor. sadece efficient grip ise sitelerde bakıyorum en ucuzuda o.
Efficient grip performance şuan 275-285 tl arasında 205/55/16 boyutunda

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
4 kanallı 3 kanallı acısını zaten yaşadık :)
eyvallh @CenkGs
205-55-16 ölçülerinde lastik almak isteyenlere direkt önerebilirim. Conti pc5 ile arasında kalmıştım. Belli süredir de conti kullanıyorum ve egp'ın daha iyi bir lastik olduğuna kanaat getirdim. İki lastiğin artı ve eksilerini sıraladığında egp daha ağır basıyor. Pc6'nın 16 inç ebatı çıkmazsa, bundan sonra alacağım lastik pc5 değil, egp olacak.

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Benim Peugeot 308 son kasa üzerinde EGP ile geldi, 225/45/17 ebatlarında.

Yuvarlanma direnci çok iyi, zaten 120'lik dizelden 0-100 verisini 10sn altına indirmede katkısı büyük. 17' lastik pek konforlu olmuyor ama güzel asfaltta lastikler çok sessiz, yol tutuşu çok iyi lastiklerin. Islakta ise hiç sıkıntı yaşamadım.

Kışlık/yazlık bunaldığımdan bir 10km sonra muhtemelen 4 mevsim lastiğe geçeceğim Crosclimate yada Vector 4 season gibi, ama 17' lastik bakanlara direk tavsiye ederim EGP

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
205-55-16 ölçülerinde lastik almak isteyenlere direkt önerebilirim. Conti pc5 ile arasında kalmıştım. Belli süredir de conti kullanıyorum ve egp'ın daha iyi bir lastik olduğuna kanaat getirdim. İki lastiğin artı ve eksilerini sıraladığında egp daha ağır basıyor. Pc6'nın 16 inç ebatı çıkmazsa, bundan sonra alacağım lastik pc5 değil, egp olacak.
Aynen bende öyle yapmak durumundayım...hatta en geç Ağustos gibi alıcam lastik gibi görünüyor... bu gidişle ya EGP veya bir çılgınlık edip CrossClimate yapıcam..

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım