Motor Yağları Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Motor yağı konusu hortlamışken ben de son deneyimlerimi paylaşayım. Özellikle Opel sahibi arkadaşlara faydası olur diye düşünüyorum. Önceki bakımlarında hep orijinal GM'nin motor yağı kullanılmıştı. Arabayı başka türlü koşulda tanımadığım için iyi bakalım deyip geçiyordum. Son bakımda Castrol alıp koydurmuştum. Motor net olarak daha kolay, daha ferah çalışır oldu. İlk başlarda supap sesleri biraz artmıştı ama sonra normale döndü. Yakıt tüketimi de biraz düştü. Tek handikap, motor ilk kez Castrol ile yağ eksiltti. Gerçi 1,5 saat uzun yolda dipgaz gitmem gibi bir mazereti vardı ama önceden de çok zorladığım olmuştur.
Her ne kadar overrated ürün ve marka satıyor yorumları yapılsa da, Castrol'ün Opel servisleri tarafından kullanılan orijinal GM yağdan bariz daha kaliteli olduğunu tercübe ettim. Castrol için bunlar söyleniyorsa GM'nin orijinal yağı hakikaten leşmiş :)
Yine de tavsiye üzerine sonraki bakımda yağı değiştireceğim. Motul yağlara baktım da biraz daha pahalı. Şu aralar bütçem uygun olsa onu alırdım. Gulf veya Mobil düşünüyorum.
Viskozite değişiminde çok eksiltir, marka değişiminde de 2. değişime kadar eksiltir abi. Mobil veya gulf katarsan ilk 10binde biraz eksiltir ama 2. bakımda eksiltmeyi keser. Hatta sen motor iç temizleyici kat yağı boşaltmadan önce öyle boşalt sonra yeni yağını koy.
GM yağları üreten Petrol Ofisiydi :D Şu an Lukoil üretiyor 2 gün önce benim parçacıya çay içmeye gittim yeni mal getirtmiş 2 hafta önce üretilmiş GM yağların arkasında LUKOIL Lubricants yazıyodu :D:D

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,660
1
64,563
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Viskozite değişiminde çok eksiltir, marka değişiminde de 2. değişime kadar eksiltir abi. Mobil veya gulf katarsan ilk 10binde biraz eksiltir ama 2. bakımda eksiltmeyi keser. Hatta sen motor iç temizleyici kat yağı boşaltmadan önce öyle boşalt sonra yeni yağını koy.
GM yağları üreten Petrol Ofisiydi :D Şu an Lukoil üretiyor 2 gün önce benim parçacıya çay içmeye gittim yeni mal getirtmiş 2 hafta önce üretilmiş GM yağların arkasında LUKOIL Lubricants yazıyodu :D:D

motul n ası kanks :p

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
motul n ası kanks :p
Valla M leri severiz abi Motul Mobil taş gibi yağlar :D Ya Exxonmobil gibi dünyanın en büyük bütçesine sahip milyar dolarlık bir madeni yağ-petrol şirket, ilk sentetik yağı icat eden mobil gibi bir yağ, çoğu yarış araçlarında kullanılan, kullandığı ester teknolojisiyle açık ara üstün koruma sağlayıp temizlik yapan motul gibi firma varken castrol falan gerek yok abi :D
Bu arada şu Shell Helix Ultra'ya taktım, iyice bir araştırmam ne olup bittiğini öğrenmem lazım. Adamlar doğal gazla yağ üretiyor, duyduğuma göre kimyasal yapısı baya sağlammış yakıt tasarrufu ve sürtünme azaltma kabiliyeti çok yüksek diyolla

Son düzenleme:

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
@Yasin Aygun ben yanlış anlamışım. eyvallah.
bence yağ konusu sürekli hotlamalı. önemli bi konu :)
hatta diğer sıvılarda konuşulmalı bence

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
şuanda hepsiburada dan mobil ve castorl 5w-30 lara bakıyorum aynı fiyatlar oluyor. castrol 5ltlik var mobil 4 lt+1 lt lik alınca kafa kafaya oluyor.
bu arada alabileceğimiz bildiğiniz site var mı uygun fiyatlı. bu sefer aracın bakımına giderken kendim önceden almak istiyorum.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
şuanda hepsiburada dan mobil ve castorl 5w-30 lara bakıyorum aynı fiyatlar oluyor. castrol 5ltlik var mobil 4 lt+1 lt lik alınca kafa kafaya oluyor.
bu arada alabileceğimiz bildiğiniz site var mı uygun fiyatlı. bu sefer aracın bakımına giderken kendim önceden almak istiyorum.
Yagcarsisi.com a bakın fiyatları uygun ben buradan alıyorum.

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
@Yasin Aygun site baya iyiymiş tam aradığım site olmuş. herşey var. motul 8100 x-clean motor temizleyicisi hediyeli olarak satılıyor.
acaba gerçekten işe yararmı bu temizleyiciler. uygulayan varmıdır_?

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
@Yasin Aygun site baya iyiymiş tam aradığım site olmuş. herşey var. motul 8100 x-clean motor temizleyicisi hediyeli olarak satılıyor.
acaba gerçekten işe yararmı bu temizleyiciler. uygulayan varmıdır_?
Aracınız dizelse tavsiye ederim. Yüksek kmde ise yine kullanabilirsiniz, değilse pek gerek yok.
Bir de yağ markasında veya viskozite değişikliğine gidecekseniz mutlaka kullanın.

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Beyler benim arabaya da kılavuz da 5w20 diyo. Servis FMY koyuyo. 5W20 de fazla seçenek yok zaten alabileceğim. Motul Specific var. Ford servis 5w30 larda castrol kullanıyor fakat 5w20 de castrol hiç gelmiyor diyolar. Bildiğim kadarıyla türkiyeye gelmiyor zaten castrol 5w20. FMY yi şu anda kim üretiyor bilmiyorum fakat hiç içime sinmiyor fmy ile kullanmak. Motul için ne dersiniz? Fark yapar mı?

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
evet 5w-30 a geçecem yada 40 a
öncekini 10w-30 koymuşlardı. ılıman yerdeyiz sıkıntı olmaz diyerek.
4 lt almışlardı. benim arabada 4.6 lt alıyor.
gittik castrol aldırdık ordayken. yetmeyince git yukarıdan doldur dediler. bende o zaman yukarıda da var zannediyorum. en son parayı öderken baktım. varilleri var oradan doldurmuşlar. 11 ay oldu araçta yağ eksiltme olmadı ama aklıma geldikçe onlara küfrediyorum :D
araç dizel @Yasin Aygun 45 binde

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
evet 5w-30 a geçecem yada 40 a
öncekini 10w-30 koymuşlardı. ılıman yerdeyiz sıkıntı olmaz diyerek.
4 lt almışlardı. benim arabada 4.6 lt alıyor.
gittik castrol aldırdık ordayken. yetmeyince git yukarıdan doldur dediler. bende o zaman yukarıda da var zannediyorum. en son parayı öderken baktım. varilleri var oradan doldurmuşlar. 11 ay oldu araçta yağ eksiltme olmadı ama aklıma geldikçe onlara küfrediyorum :D
araç dizel @Yasin Aygun 45 binde
Mobil, valvoline, liqui moly, motul hiç tereddüt etmeden alıp koyabilirsiniz. 5w30 idealdir, motor iç temizleyici koyup 10-15 dk arası çalıştırıp boşaltıp yeni aldığınız yağı koyun. Bu işlemi yaparken motorun ideal sıcaklığa ulaşmış olduğundan emin olun bu şekilde motor yağı daha etkili bir şekilde boşalacaktır.
Valla çoğu ustamız pek özenmiyor :D

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Motor yağları konusunda bir bilgim yok, burada yazılanları okuyup bilgi sahibi oldum biraz (Servise götür değiştirsinler, üretici ne yazarsa onu kullan kafasında olduğum için)
Merak ettiğim bir şey var ; sentetik, yarı sentetik, mineral olması neyi ifade ediyor ?

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Motor yağları konusunda bir bilgim yok, burada yazılanları okuyup bilgi sahibi oldum biraz (Servise götür değiştirsinler, üretici ne yazarsa onu kullan kafasında olduğum için)
Merak ettiğim bir şey var ; sentetik, yarı sentetik, mineral olması neyi ifade ediyor ? Avantajları, dezavantajları neler
Mineral yağlar ham petrolden, sentetik yağlar petrol ürünü kullanılmadan sıfırdan çeşitli kimyasallar kullanılarak oluşturulan, yarı sentetikler mineral yağların bazı kimyasal geliştirmelerle üretimidir.
Örneğin sentetik yağların motor içerisinde yanma sonucu oluşan atıkları temizleme kabiliyeti mineral yağlara göre kat kat yüksektir. Sentetik yağların akışkanlık kabiliyeti daha yüksek ve sıcaklığa dayanımı da daha fazladır.
Mineral yağa eski kırsal motorin dersek günümüzdeki nitro + eurodiesel veya ultra force diesele yarı sentetik diyelim, tam sentetik de hepsinden daha üstün olan petrolle alakası olmayan bir yakıt olsun :D

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
bende yukarıda talihsiz gıcık bir bakım serüveni yaşadığımı anlattım
demin aracıma baktım. bakımdan çıkalı 11 ay olmuş; çubuktaki yağ ilk günkü gibi duruyor :D

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
Abiler kardeşler. Malum 5w20 yağ pek kolay bulunmuyor. Ankarada motul 5w20 bulabilecegim yer var mıdır?
Edit: yagcarsisi nda çok uzun suredir yoktu fakat simdi stokta var gözüküyor

Son düzenleme:

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
0w 20 motul var ama 5w 20 ürün grubunda yok sanırsam.
http://www.yagcarsisi.com/index.php?route=product/product&path=333_363_336&product_id=656

Ekim başındaki pist gününe katılma niyetim var. Girmeden degistircem yağı umarım. Serviste ısrarla Castrol mu koyacaksınız soruma evet diye cevap verdikleri halde fmy koydular. Ondan sonra bi kıllandım. Bir de motorun çalışmasında bi tuhaflık seziyorum. Once benzinden falan mi acaba dedim. Bi kac kere depo bitir doldur geçti, hala tuhaflık devam ediyor. Ya psikolojik, yada koydukları yag harbiden rezil

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım