Motor Yağları Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,605
18,393
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Tdi motorda önerilen yağ Castrol Edge Professional Long Life III 5w-30 olarak geçiyor.38800 kmdir bu yağın dışına çıkmadık.Peki 0w-30 kullansak ne fark olur.Bi de şuanki kullandığımız yağ nasıl acaba sürtünme vs olarak @yaso sende vardır bilgiler :D
Edit:Servis litresini 55-57 tl arası fiyata satıyor sadece yağ 250 tl yi geçiyor bakımda.

Son düzenleme:

mecagil

Profesör
9 Eki 2016
670
1,139
2,320
Ankara
Marka
Ford
http://www.yagcarsisi.com/index.php?route=product/product&path=333_363_336&product_id=656

Ekim başındaki pist gününe katılma niyetim var. Girmeden degistircem yağı umarım. Serviste ısrarla Castrol mu koyacaksınız soruma evet diye cevap verdikleri halde fmy koydular. Ondan sonra bi kıllandım. Bir de motorun çalışmasında bi tuhaflık seziyorum. Once benzinden falan mi acaba dedim. Bi kac kere depo bitir doldur geçti, hala tuhaflık devam ediyor. Ya psikolojik, yada koydukları yag harbiden rezil
Psikolojik bile olsa en azından guvenecegim bi yağ olsun diye düşünüyorum

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Tdi motorda önerilen yağ Castrol Edge Professional Long Life III 5w-30 olarak geçiyor.38800 kmdir bu yağın dışına çıkmadık.Peki 0w-30 kullansak ne fark olur.Bi de şuanki kullandığımız yağ nasıl acaba sürtünme vs olarak @yaso sende vardır bilgiler :D
Edit:Servis litresini 55-57 tl arası fiyata satıyor sadece yağ 250 tl yi geçiyor bakımda.
Önemli olan yağın spesifikleri ondan sonra marka panpa. 0w30'a pek gerek yok doğu illerinde hadi neyse de İstanbul için 5w30 ideal. Marka olarak Liqui Moly, Motul, Mobil ve Valvoline öneririm bu markaları Türkiyede kolayca bulabilirsin.
Mesela sizin araca özel yağ direk bu
302717700_tn50_0.jpg

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,605
18,393
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Önemli olan yağın spesifikleri ondan sonra marka panpa. 0w30'a pek gerek yok doğu illerinde hadi neyse de İstanbul için 5w30 ideal. Marka olarak Liqui Moly, Motul, Mobil ve Valvoline öneririm bu markaları Türkiyede kolayca bulabilirsin.
Mesela sizin araca özel yağ direk bu
302717700_tn50_0.jpg

Bunu biliyorum zaten bizim arabanın kodu 507 00.Castrol de bunu karşılıyor ve servis koyuyor bilemedim.Kullandığımız Castrol de iyiye benziyor zaten bakımları serviste yapılıyor arabanın.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Bunu biliyorum zaten bizim arabanın kodu 507 00.Castrol de bunu karşılıyor ve servis koyuyor bilemedim.Kullandığımız Castrol de iyiye benziyor zaten bakımları serviste yapılıyor arabanın.
Castrol kötü bir yağ değil iyi zaten ama bu işi daha iyi yapan firmalar var. Ayrıca gereksiz pahalı hiç olmazsa dışardan getirmenize izin veriyorlarsa daha uyguna temin edin.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
@DuzboruDownpipe
Bak mesela bu hava şartlarındaki sıcaklıkta yani ilk marşta olan deformasyon
Bu da motor 100C sıcaklıktaki deformasyonu yani aşağı yukarı motor ısınınca oluşan deformasyon
Yani ben bu performansları gördükten sonra asla almam bahsettiğin yağı.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,605
18,393
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
@DuzboruDownpipe
Bak mesela bu hava şartlarındaki sıcaklıkta yani ilk marşta olan deformasyon
Bu da motor 100C sıcaklıktaki deformasyonu yani aşağı yukarı motor ısınınca oluşan deformasyon
Yani ben bu performansları gördükten sonra asla almam bahsettiğin yağı.
Dışardan yağ kabulü yok abi maalesef koydukları yağ da bu yapacak bir şeyimiz yok.Bi de litresine 55 küsür tl alırlar.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Dışardan yağ kabulü yok abi maalesef koydukları yağ da bu yapacak bir şeyimiz yok.Bi de litresine 55 küsür tl alırlar.
Boşver Allah göstermesin yarın bi gün bişey olur iyi niyet garantisi önemli. Zaten bu testlerdeki yük kadar yük binmez parçalar arası ama yine de yağların kalitesi konusunda fikir sahibi olmamızı bazı şeyleri görmemizi sağlıyor.
Ayrıca opellere yetkili servisler yıllarca petrol ofisi koydu sizinki castrol koyuyo diye dua etmeniz lazım :D

Son düzenleme:

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
hocam hayat yediğimiz kazıkların bileşkesidir lafı varya. bu yağ konusunda yaşadığım kötü tecrübemi anlatmıştım.
bu sefer bakıma gittiğimde kendi yağımı kendi filitrelerimi kendim aldım. aynı gittiğim yere geçen sene onlardan herşey dahil 700 tl istemişti benden. bu sefer sanayideki ustaya verdiğim para kendi aldığım ürünler toplamda 272 tl ye gelmiş oldu. usta sadece 50 tl istedi bakıma. öncelikle bence böyle yapmak gerekiyor.
sizin bahsettiğinize şunu söylemek isterim 5w-30 daki 5 sayısını sadece sıcaklık olarak düşünmeyin. 0w belkide tdi aracınızda olması gerekenden daha akışkan olacaktır ve segmanların arasında yeterli kalınlığı sağlayamacağı için daha çok sürtünme olacaktır. buda daha çok aşınma demek.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,605
18,393
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
hocam hayat yediğimiz kazıkların bileşkesidir lafı varya. bu yağ konusunda yaşadığım kötü tecrübemi anlatmıştım.
bu sefer bakıma gittiğimde kendi yağımı kendi filitrelerimi kendim aldım. aynı gittiğim yere geçen sene onlardan herşey dahil 700 tl istemişti benden. bu sefer sanayideki ustaya verdiğim para kendi aldığım ürünler toplamda 272 tl ye gelmiş oldu. usta sadece 50 tl istedi bakıma. öncelikle bence böyle yapmak gerekiyor.
sizin bahsettiğinize şunu söylemek isterim 5w-30 daki 5 sayısını sadece sıcaklık olarak düşünmeyin. 0w belkide tdi aracınızda olması gerekenden daha akışkan olacaktır ve segmanların arasında yeterli kalınlığı sağlayamacağı için daha çok sürtünme olacaktır. buda daha çok aşınma demek.
Manuel olsa zaten alırım motul specific orj yağ hava polen filtresi dışarda yaptırırdık ama dsg var :D Yoksa her yetkili servis ittiriyor :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,605
18,393
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
@DuzboruDownpipe dsg ile ne ilgisi var hocam anlamadım :)
yetkili serviste dsg kontrolü mü yaptırıyorsunuz.
yoksa yağlı dsglerdenmi sizinki
benimde tdi dsg leon.
Kuru dsg dq200 kodlu.Eğer araba full servis bakımlı olursa dsg arızasında baya ciddi indirimler oluyor.Belki duymuşsunuzdur iyi niyet garantisi olarak geçmekte.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
hm tamam evet. doğru sizin serviste halletmeniz lazım
ben geçen seneki o talihsiz olayda bile bu sene yağ değişimine kadar aralıklarla kontrol ettim. hiç bir şekilde yağ eksiltme olmadı. doldurduğım gibi boşalttım.
bunda arabayı genelde tek başıma ve çok performanslı kullanmamamın 1. derece etkili olduğunu düşünüyorum. tabiykide arabayı kapatmadan önce beklemek ve soğukken gazı koklayarak sürmek :D

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Peugeot - Citröen - Mini Thp motor grubunda 5-30 yağ dan başka motor yağı kullanmayın. Yağ öneri olarak da her ne kadar fransızlar kendi bünyelerindeki Total ve Elf'i önerseler bile Mobil1 5-30 yada Motul 5-30 diğerlerine bulaşmayın.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Beyler petronas yağını kullanan eden, öneren var mı aranızda? mercedes benz - amg serisinin kullandığı bir yağ olarak duydum ve aracın yağ bakım zamanı yaklaşıyor. Değişik alternatifler peşindeyim. Kullanan tedarikçisiyle birlikte bilgi verirse makbule geçer

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Beyler petronas yağını kullanan eden, öneren var mı aranızda? mercedes benz - amg serisinin kullandığı bir yağ olarak duydum ve aracın yağ bakım zamanı yaklaşıyor. Değişik alternatifler peşindeyim. Kullanan tedarikçisiyle birlikte bilgi verirse makbule geçer
şuan aracımda petronas var ben pek memnun değilim petronas yyerine motul yada gulf tercih ederim

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
şuan benim araçta da motul var fakat eco nergy serisi var, genelde xclean öneriyorlar. Fakat aynı zamanda motulün piyasada çakması da çok fazla. o yüzden mobil1 esp alıcam gibi gözüküyor...
Liqui moly deneyin Almayada üretiliyor. Piyasada çok olan yağlar Türkiye üretimi olduğu için tam sentetik dense bile tam sentetik değiller. Avrupada bu işler çok sıkı yürütülüyor standartlar çok yüksek aynı yağın aynı modelinde bile yurtdışıyla tr üretimi arasında fark var.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım