KAPALI Peugeot 308 & Mazda3 Hangisi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rexia

Elit Apaçi
16 Kas 2017
95
30
970
Herkese Merhaba,

Şu an da kullanmakta olduğum araç Vw Polo 1.2 Tsi Dsg 2016 bu aracı daha geniş ve yakıt olarak daha düşük bir araçla değiştirmeyi düşünüyorum eğer maddi durumumu ayarlayabilirsem tabi almak istediğim araçlardan birincisi 2017 Mazda3, Hatchback, Power, 1.5 SKYACTIV-D 105PS AT (6 ileri otomatik) bir diğeride Peugeot 308 Hb 1.6 BlueHdi Allure Otomatik 2017 bu iki aracı da kullanmadım ama showroom da detaylı inceledim forum sitelerinde kullanıcı yorumları youtube da test videoları araştırmasını yaptım neden bu iki araç derseniz birinci sebebim tam otomatik tork konverter li olması şu an da kullandığım araç Dsg gerçek den geçişleri mükemmel iyi 1.5 seneden fazla kullanmama rağmen kullanırken haylan zevk alıyorum ama gel gelelim dur kalk trafik de 1-2 geçiş de araba ufak bir titreme yapıyor 1 vites ven 2 vitese geçip geçmeme arasında gidip geliyor buda ufakda olsa sarsıntı yapıyor bu aldığımdan beri böyle Dsg yada çift kavramaları şanzımanlar böyle herhalde bende o yüzden yoğun trafiğe girdiğimde manuel le alıp kullanıyorum birde şu ana kadar bir sorun vermedi ama her an nerede bozulacak telaşı ile dikkatli kullanmaya çalışıyorum, C segment almaya karar vermem de ki sebep de kullanmak da olduğum aracın ufak olması o normal diyeceksiniz B segment araç sonuç da zamanında alırken de bütçem B segment alabilecek derecede olduğundan tercihim polo oldu, Şimdi aşağıda Mazda ve Peugeot bana göre hoşuma giden noktalarını ve kafama takılan soruları konuları yazacam sizlerden de fikirlerinizi almak istiyorum varsa yanlışlarım düzeltmenizi eksik bilgilerimi tamamlarsanız çok makbule geçer :))

Mazda 3 bana göre güzel yanları;
-İç ve dış görünüşü güzel görünüyor
-Piyasada çok fazla görmediğim yollarda görünce göze daha güzel geliyor benim için herkes de az şey daha kıymetlidir
-Tam otomatik olması
-Mazdanın Sağlam olması ve kazalarda güvenilir olması

Mazda 3 ilgili kafamdaki sorular;
-Yedek parçası ve servisi pahalı mıdır ?
-Yakıt piyasada ki diğer dizel otomobiller kadar ekonomik midir ?
-Ülkemizde ikinci el piyasası pek olmayan ve aldığın fiyatın altına satabildiğin bu araç alınır mı ?
-Ürettiği tork beygir çekişle ilgili sorun yaşatır mı

Peugeot 308 bana göre güzel yanları;
-Direksiyonu showroom da incelemem de çok hoşuma gitti sanki yarış otomobillerinde ki gibi bir hava yaratıyor
-Yakıt ekonomisi yaptığım araştırmalara göre çok iyi
-Bagaj C segment bi araca göre yeterince geniş ( tabi bunda arka koltuk diz mesafesinin diğer c segmentlere göre ufak olmasının da payı var )
- Cam tavandan dolayı içi gayet ferah
-Tam otomatik olması ve piyasada ki en iyi tork konverter Eat6 olması
-İkinci el piyasası mazda ya göre daha iyi olması
-Yüksek Tork ve beygir gücü

Peugeot 308 ilgili kafamdaki sorular;
-
Mazdada ki gibi parça ve servis üçretleri durumu nasıl ?
-Zamanın da peugeot mazeme kalitesizliği ve sonradan tirim sesleri varmı dır bu aracda yoksa peugeot aştımı bu işleri ?
-Arka koltukların C segment göre dar olması arkada yolculuk yapanlara uzun yolda rahatsızlık verir mi ?
- Makyajlı Kasayı bekleyip 1.5 dizel motor lu aracın Türkiye'ye gelmesini beklemek daha mı mantık lı olur

Şimdiden yorum yazan bilgi veren herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bu arada Makyajlı Peugeot 308 fiyatları sitesinde yayınlanmış;
Benzin
Yeni 308 ACTIVE 1.2 PureTech 110 hp S&S 91.600 TL
Yeni 308 ACTIVE 1.2 PureTech 130 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 113.100 TL
Yeni 308 ALLURE 1.2 PureTech 130 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 118.700 TL
Yeni 308 GT-Line 1.2 PureTech 130 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 124.300 TL
Dizel
Yeni 308 ACCESS 1.6 BlueHDi 100 hp S&S 106.600 TL
Yeni 308 ACTIVE 1.6 BlueHDi 100 hp S&S 113.600 TL
Yeni 308 ACTIVE 1.6 BlueHDi 120 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 124.300 TL
Yeni 308 ALLURE 1.6 BlueHDi 120 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 140.700 TL
Yeni 308 GT-Line 1.6 BlueHDi 120 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 148.900 TL

Töbe yarabbim :)

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Arkadaşlar şu ana kadar ki yazılanlara bakarsak biraz fikirlerim değişti gibi peugeot haylan aklımın bir kenarında tam çıkarmadım diyebilirim ama Mazda yı benzinli olarak testtini yapacam performans ve yakıttına göre düşünecem, çünkü fiyat olarak dizelle arasında baya fark var ama performans ve yakıt olarak beni tatmin edecegini sanmıyorum şu an da kullandıgım polo 1.2tsi den performansı kötü olacagını tahmin ediyorum çünkü polo 160 tork var bundan 150 tork var.

Her şey performanstan ibaret değil. B segment bir otomobil ; performansı C segment bir otomobilden üstün diye ondan daha iyi bir araç olduğu anlamına gelmez. Mazda 3 muadillerine göre performansı daha düşük bir otomobil ancak üstün olduğu da bir çok nokta var bunları göz ardı etmemek gerekir..Şehir içinde sürekli 0-100 kovalamıyorsanız veya her gün top speed yapmıyorsanız bir otomobilde en son düşünülecek şey performans

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu arada Makyajlı Peugeot 308 fiyatları sitesinde yayınlanmış;
Benzin
Yeni 308 ACTIVE 1.2 PureTech 110 hp S&S 91.600 TL
Yeni 308 ACTIVE 1.2 PureTech 130 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 113.100 TL
Yeni 308 ALLURE 1.2 PureTech 130 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 118.700 TL
Yeni 308 GT-Line 1.2 PureTech 130 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 124.300 TL
Dizel
Yeni 308 ACCESS 1.6 BlueHDi 100 hp S&S 106.600 TL
Yeni 308 ACTIVE 1.6 BlueHDi 100 hp S&S 113.600 TL
Yeni 308 ACTIVE 1.6 BlueHDi 120 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 124.300 TL
Yeni 308 ALLURE 1.6 BlueHDi 120 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 140.700 TL
Yeni 308 GT-Line 1.6 BlueHDi 120 hp EAT6 Tam Otomatik S&S 148.900 TL
Bu fiyatlarla size verebileceğim tek tavsiye temiz ikinci el bulmanız yönünde. Bu fiyatlara c sıfır araba alınmaz. Zaten az km yapıyormuşsunuz ne bileyim bmw 1 serisi falan bakın, mercedes a serisi bakın, volvo v40 bakın.. Bu bütçeye temiz bir sürü güzel araba çıkar. Yazıktır paranıza.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Üstat bir karışıklık oldu sanırım...

Arkadaşın Polo su 1.2 TSI DSG ... 0-100 hızlanamların da bile 1 sn fark var...
kaldıki TSI ın max tork değerleride 1.5 Sky active den daha düşük devirlerde alınır ve haliyle daha da esneklik verir TSI lehine...

Performans beklentisi varsa özellikle günlük şehir içi trafikte TSI-DSG ikilisinden sonra biraz ağırkanlı gelecektir diye düşünüyorum.
http://www.automobile-catalog.com/curve/2016/2085785/mazda_2_1_5_skyactiv-g_115_i-eloop.html
Attigim mazda 2 olmasina ragmen degerleri burada hocam. 14 e 1 oran f1 motorlarindan alinma ve bu bir ilk kucumsenmemesi gerek :) bu arada hafiflik ,dsg atikliginden bahsetmiyorum bile tum bu artilara ragmen polo 1 sn fark atiyorsa kesinlikle mazda diyorum.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bu fiyatlarla size verebileceğim tek tavsiye temiz ikinci el bulmanız yönünde. Bu fiyatlara c sıfır araba alınmaz. Zaten az km yapıyormuşsunuz ne bileyim bmw 1 serisi falan bakın, mercedes a serisi bakın, volvo v40 bakın.. Bu bütçeye temiz bir sürü güzel araba çıkar. Yazıktır paranıza.
Reno motorlu mercedes almam muhtemelen 1 serisini bir sevemedim gitti volvo ama su an kampanyadaymis 120 civarlarina veriliyor kesinlikle alinir. ( bu sabah s60 da 150 milyardi )

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
1 saniye fark varmis aralarinda biri turbo b segmenti hafif biri sadece atmosferik ve c segmenti. Yakitlarina da bakmak lazim ama tabiki alinir yani :)
Olay 1 sn değil ki. Olay gücü ne zaman verdiği biri 3000 devirde verdiği gücü değeri 6000 civarında veriyor bu da şehir için kolaylık sağlıyor. 1.2 tsi polo man 6.7 filan yakıyordu.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Olay 1 sn değil ki. Olay gücü ne zaman verdiği biri 3000 devirde verdiği gücü değeri 6000 civarında veriyor bu da şehir için kolaylık sağlıyor. 1.2 tsi polo man 6.7 filan yakıyordu.
Bildigim kadariyla mazda ise 6 yakiyordu. Daha altini goren var ama oda muhip vol 2 yani . Normal biri 6 7 arasi gezinir . (Ben viraj kasip yuklendigimde 10 gordum )
Turbonun bittigi ara hizlanmalarda tabiki atmosferik
Turbosu bitti turbo bakimi vs yok bana gore mazda tabiki daha mantikli

Rexia

Elit Apaçi
16 Kas 2017
95
30
970
Her şey performanstan ibaret değil. B segment bir otomobil ; performansı C segment bir otomobilden üstün diye ondan daha iyi bir araç olduğu anlamına gelmez. Mazda 3 muadillerine göre performansı daha düşük bir otomobil ancak üstün olduğu da bir çok nokta var bunları göz ardı etmemek gerekir..Şehir içinde sürekli 0-100 kovalamıyorsanız veya her gün top speed yapmıyorsanız bir otomobilde en son düşünülecek şey performans
Tabi ki dediğiniz doğru araçdaki herşey performans degil, konfor, yalıtım, mazeme kalitesi, sorunsuzluk vs bunlar daha önce geliyor, aslında benim anlatmak istediğim arabada 4 yada 5kişi olduğunu varsayalım şehirler içi gezerken rampalarda araba bayılmasın hani ucsunda istemiyorum da sadece rahatlık la araba bayılmadan cıksın yani bana çok zorlanıyor hissini vermesin performans dan kastım bu aslında yoksa 0-100 oranı çok önemli değil bunun içinde dizel düşünmüştüm ama onunda benzinli ile arasında fark çok.

Rexia

Elit Apaçi
16 Kas 2017
95
30
970

Belki eski kasada kampanya yaparlar yıl sonunda değerinin altında alabilirim diye düşündüm, yeni kasa fiyatları gerçekten yüksek mazda yı şimdi her türlü peugeot karşı tercih edebilirim.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Tabi ki dediğiniz doğru araçdaki herşey performans degil, konfor, yalıtım, mazeme kalitesi, sorunsuzluk vs bunlar daha önce geliyor, aslında benim anlatmak istediğim arabada 4 yada 5kişi olduğunu varsayalım şehirler içi gezerken rampalarda araba bayılmasın hani ucsunda istemiyorum da sadece rahatlık la araba bayılmadan cıksın yani bana çok zorlanıyor hissini vermesin performans dan kastım bu aslında yoksa 0-100 oranı çok önemli değil bunun içinde dizel düşünmüştüm ama onunda benzinli ile arasında fark çok.
Hocam bayilmasinin imkani yok mazdanin oyle diyim her turlu 7 senedir test ediyorum :) yeni motorda yaklasik 200 km falan yapmisimdir ondada olacagini sanmiyorum.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Evet 1.5 atmosferik sen atmışsın zaten
Attigim degerler mazda 2 icindi. Mazda 3 icin degerleri veriyorum

Benzinli icin 6.000 devirde 120 PS ve 4.000 devirde 150 Nm tork üretiyor

Dizel icin 4.000 devirde 105 PS değerinde azami güç ve 1.600 ile 2.500 devir arasında 270 Nm değerinde azami tork üretiyor

Cevabim hala ayni mazda candir ve evet alinir her turlu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım