KAPALI Peugeot 308 & Mazda3 Hangisi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Rexia

Elit Apaçi
16 Kas 2017
95
30
970
Herkese Merhaba,

Şu an da kullanmakta olduğum araç Vw Polo 1.2 Tsi Dsg 2016 bu aracı daha geniş ve yakıt olarak daha düşük bir araçla değiştirmeyi düşünüyorum eğer maddi durumumu ayarlayabilirsem tabi almak istediğim araçlardan birincisi 2017 Mazda3, Hatchback, Power, 1.5 SKYACTIV-D 105PS AT (6 ileri otomatik) bir diğeride Peugeot 308 Hb 1.6 BlueHdi Allure Otomatik 2017 bu iki aracı da kullanmadım ama showroom da detaylı inceledim forum sitelerinde kullanıcı yorumları youtube da test videoları araştırmasını yaptım neden bu iki araç derseniz birinci sebebim tam otomatik tork konverter li olması şu an da kullandığım araç Dsg gerçek den geçişleri mükemmel iyi 1.5 seneden fazla kullanmama rağmen kullanırken haylan zevk alıyorum ama gel gelelim dur kalk trafik de 1-2 geçiş de araba ufak bir titreme yapıyor 1 vites ven 2 vitese geçip geçmeme arasında gidip geliyor buda ufakda olsa sarsıntı yapıyor bu aldığımdan beri böyle Dsg yada çift kavramaları şanzımanlar böyle herhalde bende o yüzden yoğun trafiğe girdiğimde manuel le alıp kullanıyorum birde şu ana kadar bir sorun vermedi ama her an nerede bozulacak telaşı ile dikkatli kullanmaya çalışıyorum, C segment almaya karar vermem de ki sebep de kullanmak da olduğum aracın ufak olması o normal diyeceksiniz B segment araç sonuç da zamanında alırken de bütçem B segment alabilecek derecede olduğundan tercihim polo oldu, Şimdi aşağıda Mazda ve Peugeot bana göre hoşuma giden noktalarını ve kafama takılan soruları konuları yazacam sizlerden de fikirlerinizi almak istiyorum varsa yanlışlarım düzeltmenizi eksik bilgilerimi tamamlarsanız çok makbule geçer :))

Mazda 3 bana göre güzel yanları;
-İç ve dış görünüşü güzel görünüyor
-Piyasada çok fazla görmediğim yollarda görünce göze daha güzel geliyor benim için herkes de az şey daha kıymetlidir
-Tam otomatik olması
-Mazdanın Sağlam olması ve kazalarda güvenilir olması

Mazda 3 ilgili kafamdaki sorular;
-Yedek parçası ve servisi pahalı mıdır ?
-Yakıt piyasada ki diğer dizel otomobiller kadar ekonomik midir ?
-Ülkemizde ikinci el piyasası pek olmayan ve aldığın fiyatın altına satabildiğin bu araç alınır mı ?
-Ürettiği tork beygir çekişle ilgili sorun yaşatır mı

Peugeot 308 bana göre güzel yanları;
-Direksiyonu showroom da incelemem de çok hoşuma gitti sanki yarış otomobillerinde ki gibi bir hava yaratıyor
-Yakıt ekonomisi yaptığım araştırmalara göre çok iyi
-Bagaj C segment bi araca göre yeterince geniş ( tabi bunda arka koltuk diz mesafesinin diğer c segmentlere göre ufak olmasının da payı var )
- Cam tavandan dolayı içi gayet ferah
-Tam otomatik olması ve piyasada ki en iyi tork konverter Eat6 olması
-İkinci el piyasası mazda ya göre daha iyi olması
-Yüksek Tork ve beygir gücü

Peugeot 308 ilgili kafamdaki sorular;
-
Mazdada ki gibi parça ve servis üçretleri durumu nasıl ?
-Zamanın da peugeot mazeme kalitesizliği ve sonradan tirim sesleri varmı dır bu aracda yoksa peugeot aştımı bu işleri ?
-Arka koltukların C segment göre dar olması arkada yolculuk yapanlara uzun yolda rahatsızlık verir mi ?
- Makyajlı Kasayı bekleyip 1.5 dizel motor lu aracın Türkiye'ye gelmesini beklemek daha mı mantık lı olur

Şimdiden yorum yazan bilgi veren herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
...
Bide dun bir mazda sahibi benzincide geldi yanima senin bagaj kapaginda boyle hafifmi dedi hakikaten dikkatimi cekmemis yeni kasalarda bagaj kapagi tuy gibi ( pejo 301 deki gibi ) baya guvensiz geldi nedeni vardir ama bir irkildim
Tek sebebi var: arabayı olabildiğince hafif tutmaya çalışmak. Yürüyen aksamı ağır çünkü. Neden güvensiz gelsin ki? Dünyada bagaj kapağının yolcu güvenliğine katkı sağladığı hiçbir sedan araç yok ki. Mazda 3'ün bagaj kapağı da standart sedanlara göre biraz küçük tasarlandığı için fazla hafif. Senin arabayla karşılaştırırsak: Senin arabanın da bagaj bölümü kısa ama bagaj kapağı Tempra'lar misali aşağı doğru daha fazla uzanıyor. Bu sebeple açıp kapatırken daha tok his veriyor. Olay bundan ibaret :)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Tek sebebi var: arabayı olabildiğince hafif tutmaya çalışmak. Yürüyen aksamı ağır çünkü. Neden güvensiz gelsin ki? Dünyada bagaj kapağının yolcu güvenliğine katkı sağladığı hiçbir sedan araç yok ki. Mazda 3'ün bagaj kapağı da standart sedanlara göre biraz küçük tasarlandığı için fazla hafif. Senin arabayla karşılaştırırsak: Senin arabanın da bagaj bölümü kısa ama bagaj kapağı Tempra'lar misali aşağı doğru daha fazla uzanıyor. Bu sebeple açıp kapatırken daha tok his veriyor. Olay bundan ibaret :)
Eyvallah abim bugunde aydinlandik masallah ben materyal diye dusunurken bahsettigin olay aklima gelmemisti muhtemel gelmezdide

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Fiyat farki yok hatta duyduguma gore sedanlari daha ucuza vermisler birazda onun etkisi.
Hb versiyonu bir anda juke chr vari bir arka diz mesafesi veriyor.

Bide dun bir mazda sahibi benzincide geldi yanima senin bagaj kapaginda boyle hafifmi dedi hakikaten dikkatimi cekmemis yeni kasalarda bagaj kapagi tuy gibi ( pejo 301 deki gibi ) baya guvensiz geldi nedeni vardir ama bir irkildim

images

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Beğendiğinizi söyleyerek Mazda 3 alınmasına bu kadar karşı olmanızı tam anlayabilmiş değilim hocam. :) Daha önceki bir mesajımda da söyledim, açık gri veya beyaz olduğu zaman birden Fluence imajına bürünüyor ama güzel renklerinden biri tercih edilirse ve araç temiz kullanıldıysa, 2. eli sanıldığından çok daha hareketliymiş. Ben de işin içine girince öğrendim ve bayağı şaşırdım.

@Rexia hocam 2. ele yönelecek olursanız da bulabilirseniz 2016 model makyajlılardan veya 2017 modellerinin 2. ele düşmesini bekleyip çok az km yapmışlarından alın derim. Biz de 2016 modelini henüz 6700km'de 2. el aldık. Araba 0 km gibi, tek sıkıntısı yukarıdaki mesajda yazdığım yeniliklerin olmaması.
Biraz yol yapmış ama makyajlı 2016 örnek: https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-yeni-makyajli-kasa-beyaz-deri-477765676/detay

Doğru,
Arasıra hatta her trafikte gördüğümde düşünüyorum bu aracı hatta bazen benzinli bile olsun diyorum... sonra daha bir düşünüyorum.. karşılaştırıyorum ama olaya bir "paket" olarak bakıp, motorunu, şanzımanını, servisini, parçasını vs düşününce ...ı ı .. benim aklıma yatmıyor...

Tabiki kişisel görüşümdür, konu dallanmış budaklanmış, kimsenin aklı ı karıştırmka gibi olmasınd .. benim değerlendirme kriterlerimde bu arabanın zayıf yanları malesef benim için daha önemli yerler ...

Bu laflarımı ilerde yeme durumum olmaz mı, tabiki olabilir :) dışı ve içi güzel vesselam ...

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
ikiside çok güzel araba parayı bir kenara bıraksak eksileri kafaya takılacak şeyler değil. ikinci el ve fiyat devreye girince bende 308 önce çıkıyor her ne kadar mazda 3 ün içini daha sevsemde :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım