Sanziman yag degisimi ne zaman?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Arkadaşlar, ortada yanlış bilgilendirmeler var, aman diyim, benzinli araçların yakıt filtresi zırt pırt değişmez, Türkiye'de değişimi zor olduğu için hiç değiştirmiyorlar, zaten benzin konusunda sıkıntımız yok, mazotta var, mazotlu araçlarda filtre sadece 2 bakımda bir değişiyor, ben zaten ucuz olduğu için her bakımda değiştiriyorum gerçi, buji ayrıca bizim Lancer'da 80 bin km de değişiyor, ben 100 binde değiştirdim, ha diğer seat aracımızda 30 binde bir, bu tür değişim konularında net konuşmak teoriden öteye gitmez, markalar belli önerilerde periyodik bakım tablosu oluşturur, uyup uymamak iyi/kötü anlamda size düşer.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Arkadaşlar, ortada yanlış bilgilendirmeler var, aman diyim, benzinli araçların yakıt filtresi zırt pırt değişmez, Türkiye'de değişimi zor olduğu için hiç değiştirmiyorlar, zaten benzin konusunda sıkıntımız yok, mazotta var, mazotlu araçlarda filtre sadece 2 bakımda bir değişiyor, ben zaten ucuz olduğu için her bakımda değiştiriyorum gerçi, buji ayrıca bizim Lancer'da 80 bin km de değişiyor, ben 100 binde değiştirdim, ha diğer seat aracımızda 30 binde bir, bu tür değişim konularında net konuşmak teoriden öteye gitmez, markalar belli önerilerde periyodik bakım tablosu oluşturur, uyup uymamak iyi/kötü anlamda size düşer.
Özgür Bey
1) Burada bilgilendirme amaçlı yazılar bana ait. Neden bana konuşmuyorsunuz ?
2) Mesajınızda yanlış bilgilendirme var diyorsunuz, yanlış bilgilendirmeyi yapan sizsiniz ve bunu düzeltmeye çalıştım daha önceki şanzıman yağı mesajımda.
3) Net konuşmak teoriden öteye gitmez diyorsunuz kendiniz net konuşuyorsunuz mazot filtresi 2 bakımda bir değişir diyorsunuz. Çoğu firmanın yetkili servislerinde ve özel servislerde mazot filtresi her bakımda değişir. Dizel araçların şakası olmaz, bırakın bir filtresi var onu da kullanalım motoru elimize alacağımıza yılda hadi 50 lira fazladan verelim.
4) Benzin filtresi zırt pırt değişmez diyorsunuz, 2 bakım periyodu 40 bin desek 2 senede bir benzin filtresi değiştirmenin neresi zırt pırt oluyor bunu anlamadım. Zaten arabayı 10 yıl kullansanız 5 kere anca değişmiş oluyor.
Bu konular hakkında teoride ve pratikteki bilgi ve tecrübelerinizi neye dayanarak yapıyorsunuz bilmek istiyorum. Garantisi olan araçların zaten servis bakımında yapılanların dışına çıkma ihtimali çok düşük orada hem fikiriz. Çoğu yetkili servisin de nasıl dalavereler çevirdiğini az çok hepimiz biliyoruz.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Özgür Bey
1) Burada bilgilendirme amaçlı yazılar bana ait. Neden bana konuşmuyorsunuz ?
2) Mesajınızda yanlış bilgilendirme var diyorsunuz, yanlış bilgilendirmeyi yapan sizsiniz ve bunu düzeltmeye çalıştım daha önceki şanzıman yağı mesajımda.
3) Net konuşmak teoriden öteye gitmez diyorsunuz kendiniz net konuşuyorsunuz mazot filtresi 2 bakımda bir değişir diyorsunuz. Çoğu firmanın yetkili servislerinde ve özel servislerde mazot filtresi her bakımda değişir. Dizel araçların şakası olmaz, bırakın bir filtresi var onu da kullanalım motoru elimize alacağımıza yılda hadi 50 lira fazladan verelim.
4) Benzin filtresi zırt pırt değişmez diyorsunuz, 2 bakım periyodu 40 bin desek 2 senede bir benzin filtresi değiştirmenin neresi zırt pırt oluyor bunu anlamadım. Zaten arabayı 10 yıl kullansanız 5 kere anca değişmiş oluyor.
Bu konular hakkında teoride ve pratikteki bilgi ve tecrübelerinizi neye dayanarak yapıyorsunuz bilmek istiyorum. Garantisi olan araçların zaten servis bakımında yapılanların dışına çıkma ihtimali çok düşük orada hem fikiriz. Çoğu yetkili servisin de nasıl dalavereler çevirdiğini az çok hepimiz biliyoruz.

İyi/kötü tercih yaparak teori seçimi yapmak size düşmüş diyerek gerekli açıklamayı yaptım diye düşünüyorum.

Bana benzin filtresinin 2 bakımda bir değiştiği bir periyodik bakım tablosu atar mısınız?

Mazot filtreleri yetkili servislerde 150-350 lira arası değişiyor, örnek veriyorum Opel'de 325 TL, VW grubunda 200 lira civarı, her bakımda değişiyorsa bunu yetkililer bana bir çizelge atın, nasıl 500-600 liraya çıkıyorlar servisten?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@Ozgur Gunes Hocam ne yaptın? Benzinli araçların yakıt filtresi zırt pırt değişmez olur mu hiç? Normalde 15bini gördüyse her bakımda değişir. Ben son periyodik bakımımı biraz erken yaptırdığımdan 8binde olmuştu, o yüzden idare eder dediler. Ona rağmen içime sinmedi. Bujiler de çok özel üretim ekstra bir ürün değilse 2 bakımda bir değişmesi gerekir. Değişimi zor bilgisini nereden aldıysanız yanlış bir bilgi, en azından kendi arabamda gözümün önünde 3 kez değişti. Araba lifte kalktıktan sonra değişimi gayet kolay, arabanın benzin hortumu üzerinde oluyor, basit hortum kelepçeleri sökülüyor o kadar. Zaten çok bir para da değil. Neden değişilmesin ki... Örnek: http://www.onlineyedekparca.com/Opel-Corsa-C-Benzin-Filtresi-BOSCH,PR-6749.html
upload_2017-4-14_1-23-5.png

Normal kullanımda manuel şanzımanda 200.000 km'de bir şanzıman yağı değişimi demişsiniz. Valla şanzıman buna dayanırsa araba hiç zor koşul yaşamamış demektir. Her türlü Japonların elini öpmek gerekir. Otomatik şanzımanlarda km aralığının daha az olduğu söyleniyor ama kendim kullanmadığım için ezbere konuşamam o konuda. Yalnız BMW'nin şanzıman yağını kendiniz değiştirmekten mi bahsetmişsiniz yukarıda emin değilim ama ben olsam kendim girişmezdim o işe elim titrerdi, tırsardım açıkçası. Çünkü birkaç yerde BMW'nin ZF şanzımanlarının biraz karmaşık yapıda olduğu yorumlarını okumuştum.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
İyi/kötü tercih yaparak teori seçimi yapmak size düşmüş diyerek gerekli açıklamayı yaptım diye düşünüyorum.

Bana benzin filtresinin 2 bakımda bir değiştiği bir periyodik bakım tablosu atar mısınız?

Mazot filtreleri yetkili servislerde 150-350 lira arası değişiyor, örnek veriyorum Opel'de 325 TL, VW grubunda 200 lira civarı, her bakımda değişiyorsa bunu yetkililer bana bir çizelge atın, nasıl 500-600 liraya çıkıyorlar servisten?
Filtre kutusuyla beraber 300 lira olabilir :D Mesajımda yetkili servislerin yaptığının dışına çıkmak zor, ben garantisi biten araçlar için yorum yaptığımı söyledim ama yetkili servis pediyodunda da her bakımda kontrol ve değişimi var zaten. İsteğiniz üzerine paylaşayım madem
https://www.avek.com.tr/userfiles/file/skodaservis/Skoda_Periyodik_Bakim_Tablosu_2013.pdf
http://www.fiat.com.tr/hizmetler/Documents/PeriyodikBakimTablosu.pdf
https://binekarac.vw.com.tr/pdf/bakim_araliklari.pdf
bunlar vw skoda ve fiatın yetkili servis bakımları her bakımda yakıt filtresi değişiyor tesadüfe bak(!)
Özgür Bey siz 100bin kmde değiştirin zorla filtre değiştirmenin anlamı yok ya :)

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Filtre kutusuyla beraber 300 lira olabilir :D Mesajımda yetkili servislerin yaptığının dışına çıkmak zor, ben garantisi biten araçlar için yorum yaptığımı söyledim ama yetkili servis pediyodunda da her bakımda kontrol ve değişimi var zaten. İsteğiniz üzerine paylaşayım madem
https://www.avek.com.tr/userfiles/file/skodaservis/Skoda_Periyodik_Bakim_Tablosu_2013.pdf
http://www.fiat.com.tr/hizmetler/Documents/PeriyodikBakimTablosu.pdf
https://binekarac.vw.com.tr/pdf/bakim_araliklari.pdf
bunlar vw skoda ve fiatın yetkili servis bakımları her bakımda yakıt filtresi değişiyor tesadüfe bak(!)
Özgür Bey siz 100bin kmde değiştirin zorla filtre değiştirmenin anlamı yok ya :)

Kendinizde atmışsınız, yeniden inceleyin, sadece dizel motorlar için diye belirtmişler yakıt filtresini

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
@Yasin Aygun attığınız linklere bakıyorum sizle çelişiyor, vag grubu dizeller için 2 bakımda bir demiş, fiat dizeller için değişiyor demiş, zaten ilk attığım link tamamen yanlış kia ile ilgili, bakımları 10 değil 15 binde bir

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam şöyle bir link var. http://www.kia.com.tr/servis-ve-bakim/bakim-cizelgesi
O linkteki çizelgeye göre Kia bakımları biraz uzun tutmuş doğru, ama altına da önemli bir uyarı notu düşmüş. Her bakımda kontrol öneriliyor.
upload_2017-4-14_1-47-20.png

upload_2017-4-14_1-46-37.png

Opel'de her bakımda değişiyor. Dediğim gibi zaten fiyatı da uygun olan bir parça. Öyle korkulacak maliyetleri yok. Benim size tavsiyem, siz de mümkün oldukça sık değiştirin. Bilemiyorum, belki sizin arabada yapısı farklıdır, hiç duymadım ama belki bakımlarda temizlik filan da yapılıyordur. Öyleyse de temizliğini yaptırın. Sonuçta arabaya zarar vermez.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
@Yasin Aygun burada benim değiştirip değiştirmem değil önemli olan, siz neredeyse her bakımda değiştirin diyorsunuz benzinli araçlarda yakıt filtresini, ben sadece dizellerde gerekiyor diyorum, benzinli araçlarda bu filtre hakkında zorunluluk yazan bir sitede yok, markaların %90 ı dizellerde yakıt filtresini 2 bakımda bir değiştiriyor, ben kendim mazot filtresini her bakım değiştiriyorum, benim size dediğim markaların dediği.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
@berkertekin ülkemizde benzin temiz, o konuda sıkıntımız yok, eğer tüketici ekstrem derecede rezalet bir benzin almazsa gerek yok, baktığınız zaman dizelde de rezalet bir durum yok, eskindendi o yakıttaki dandiklik, her değiştiğimde filtre tertemiz çıkıyor, belki sizin aracınız eski olduğu için marka tarafından benzin filtresi her bakımda değiştirilmesi önerilmiş olabilir ama ben bugüne kadar hiç bir markanın benzin filtresini 1-2 bakımda bir değiştirin dediğini görmedim. Sadece dizel araçlarda değişim aralığı daha yakın(2-4 arası),

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
@Yasin Aygun burada benim değiştirip değiştirmem değil önemli olan, siz neredeyse her bakımda değiştirin diyorsunuz benzinli araçlarda yakıt filtresini, ben sadece dizellerde gerekiyor diyorum, benzinli araçlarda bu filtre hakkında zorunluluk yazan bir sitede yok, markaların %90 ı dizellerde yakıt filtresini 2 bakımda bir değiştiriyor, ben kendim mazot filtresini her bakım değiştiriyorum, benim size dediğim markaların dediği.
Ben her bakımda MAZOT filtresi 2 bakımda bir BENZİN filtresi değişmeli dedim. Şimdi de benim dediklerimi tekrarlıyorsunuz. Allah aşkına fiat çizelgesinde her bakımda, skoda çizelgesinde her bakımda, vw çizelgesinde 20bin kmde bir yakıt filtresi değişiyor diyor. Benim dediklerimin aynısı yanı ben de bunları söyledim aksini söylemedim siz de şimdi benim söylediklerimin aynısını söylüyosunuz hocam kafa mı buluyorsunuz anlamadım

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Ben her bakımda MAZOT filtresi 2 bakımda bir BENZİN filtresi değişmeli dedim. Şimdi de benim dediklerimi tekrarlıyorsunuz. Allah aşkına fiat çizelgesinde her bakımda, skoda çizelgesinde her bakımda, vw çizelgesinde 20bin kmde bir yakıt filtresi değişiyor diyor. Benim dediklerimin aynısı yanı ben de bunları söyledim aksini söylemedim siz de şimdi benim söylediklerimin aynısını söylüyosunuz hocam kafa mı buluyorsunuz anlamadım

Şu attığın linklere tekrar bakar mısın rica etsem?

Fiat'ta ne yazıyor:
Benzinli araçlar için buji değişimi demiş, dizel araçlar için yakıt filtresi demiş, sadece attığın linkte tablonun sağ tarafına bakarsan soluna bakmak yerine bana sinirlenirsin tabi kendine sinirleneceğin yere

Skoda'da adamlar ilgili motor seçenekleri diye belirterek gerekli açıklamayı yapmış zaten

Vw zaten kocaman yazmış, dizel araçlar için diye

Ben daha bir şey diyemiyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,024
7
51,357
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Şu attığın linklere tekrar bakar mısın rica etsem?

Fiat'ta ne yazıyor:
Benzinli araçlar için buji değişimi demiş, dizel araçlar için yakıt filtresi demiş, sadece attığın linkte tablonun sağ tarafına bakarsan soluna bakmak yerine bana sinirlenirsin tabi kendine sinirleneceğin yere

Skoda'da adamlar ilgili motor seçenekleri diye belirterek gerekli açıklamayı yapmış zaten

Vw zaten kocaman yazmış, dizel araçlar için diye

Ben daha bir şey diyemiyorum.
Özgür hocam çok abarttın durumu.

Tüm iyi niyetimle sen dahil kimsenin aracına zarar gelmesin diye, emin olmak için bildiğim bilgilerin tekrar teyidini de yaparak burada paylaşıyorum. Lancer'ın bujisi hakkında atıp tutamam. Doğru veya yanlış diyemem. Çünkü yakın çevremde bu araca sahip kimse yok. Otomatik şanzımanların yağı hakkında da net bilgi veremem, çünkü kulaktan dolma bilgilerime emin olup burada kesin bilgi gibi paylaşmaktan kaçınırım. Lafıma inanıp iş yapacak insanlar mağduriyet yaşasın istemem. Ama, doğru olduğundan emin olduğum konularda üst üste yanlış bilgiler paylaştın. İyi niyetle düzeltme yapmaya çalıştığımızda üste çıkmaya çalışıyorsun. VW'i ben de baktım gördüm. Daha önce de baktığım çizelgeydi zaten. VW çizelgesinde sadece dizeller için ek açıklama konmuş. Yakıt filtre değişimi bütün motorlar için geçerli. Verdiğin linklerdeki çizelgeleri bilerek mi yanlış okuyorsun, burada mevzu mu tırmandırmak istiyorsun anlayamıyorum. Böyle bir üslup kullanmak istemezdim ama hakikaten abarttın, hiç hoş olmuyor.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
@berkertekin neyse anlaşamıcaz, salla ya, ben yatıyorum, iyi geceler :)

Ama diyeceğim şu, ben size yanlış-doğru yapıyorsunuz demiyorum, isterseniz her 100 km de bir değişin isterseniz 150000 km de, benzinli seat araca sahibiz, 4. bakımına girdi, yakıt filtresi değişmedi, demekki oradaki tablolar ilgili motor seçenekleri ile ilgili diyerek 2 bakımda bir mazot filtresini değiştiriyor, lancer 130 bin km ye dayandı, benzin filtresi değişmedi, çevremde yüzlerce insanın arabasının değişik bakımlarına şahit oldum, daha benzin filtresini değiştiren bir kişi görmedim, çok iyi çok güzel, sizler değiştirin ama markalar benzin filtresini 2 bakımda bir değiştirin falan dememiş, siz hatta böyle diyince Lancer'ın yakıt filtresini değiştiresim geldi, ama sizler tabloyu yanlış okuyorsunuz, bilin istedim, fiat yazmış sol tarafa kocaman, dizel araçlar için yakıt filtresi değişimi diye, o mesela her bakımda zorunlu tutmuş, niye, zaten 20 bin km 2 bakıma eşit gibi bir şey, bakım aralıkları 15 bin olan dizel motorlu markaların mazot filtre değişimi 2 bakımda bir periyodik tabloda, sen bana yanlışsın kendimden eminim dersen bende sana yanlış okuyorsun o tabloyu derim.

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,025
1,996
2,770
Marka
Subaru
Ben yakıt filtremi 200.000 de bir değiştiriyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım