KAPALI Turbo Sizlere Ömür

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Evet, şanımı ikiye katlıyorum arkadaşlar ama bu seferki daha bi cünupluk içeriyor. Dün @stan yani Rahmi abi ile körfez pistine girdik, gerçekten çok eğlendim, organizasyon için track turk e teşekkür ederim. Pist organizasyonu dediğin böyle olmalı. Hayatımın en güzel günlerinden biri idi. Zehrimi akıttım. Kazalar oldu, motor kıran oldu ve ben şaşkın bir şekilde çıktım nasıl benim arabama bir şey olmadı diye, derken yola çıkınca turbodan garip bi ses duydum, daha önceden kask olduğu için duymamışım tabi, neyse Ankara’ya gidince bakarım dedim. Demin indim aşağı, hava filtresi ile turbo arasındaki bağlantı hortumunu söktüm ve sorunun sebebini çözdüm ve resimler:

Resim 1. Paller size ömür
705853DE-7CD9-4D37-809C-5B66CAC442C9.jpeg

Resim 2. Önceki sahibi tamir ettirmiş bu hortumu
ED3EF395-39E4-4632-8E97-5E58F60EF376.jpeg

Resim 3. Kopan parça
604ABE03-8198-4337-A135-7B843B1667F1.jpeg

Böyle bir olay olabileceği hiç aklıma gelmemişti, şimdi anlıyorum insanların bu hortumu neden metal tercih ettiği, örnek:

E1046BF9-4F1C-472D-A6EE-697B657B23C0.jpeg

Bu tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim, benim kiada da aynı hortumu değiştirmiştim, kauçuk parça, ömrü belli, ömrünü tamamlayıp da parça koparsa sonucu benimkisi gibi acı olabilir. Benimkini çok ısınan turbo iyice tetikledi elbette. Şimdi birkaç arkadaşımla konuştum, sağlam öneriler aldım, bu 1-2 ay minimum maliyet ilerlemeliyim, o yüzden şimdilik İstanbul Fe-Ka turboda turbom hibritlenecek, kısmet olursa Eylül ayı ile de arabaya yavaş yavaş girişeceğiz. Canımı hiç sıkmıyorum sadece tatil öncesi böyle bir ekstra maliyetin çıkması kötü oldu, neyse olacağı varmış.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
agaaaaaa fabrikanın standart değerlerde ürettiği motorlara bu kadar yüklenmeyin, yüklenmek için başka araç alın hakkıyla yüklenin
yazılım kalır sakin sakin sürersin okey sorun olmazda gerçekten arabanı ARABA gibi bir yere seyahat etmek için kullanırken bir sıkıntı açarsa? bu işler bu araçlarla olmaz maalesef yüklenmek için çok güzel arabalar var onu alın ayı gibi yükleyin bozulsa da koymaz
Evet çünkü gırla paramız var, hem daily hem pist spec araçlarımız olabiliyor o yüzden ayrı ayrı.

Biz de biliyoruz yav onu. Yazılımı yaptıran da açacağı dertleri göze alıp yaptırıyor zaten. Sal o yüzden artık nolur. Bak yine sana gelip yaptırıyorlar zaten, kazanan sen oluyorsun sonunda.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Evet çünkü gırla paramız var, hem daily hem pist spec araçlarımız olabiliyor o yüzden ayrı ayrı.

Biz de biliyoruz yav onu. Yazılımı yaptıran da açacağı dertleri göze alıp yaptırıyor zaten. Sal o yüzden artık nolur. Bak yine sana gelip yaptırıyorlar zaten, kazanan sen oluyorsun sonunda.
sen nasıl bir zihniyette bir varlıksın be kardeşim 150 bin liralık araba alıp modifiye etmeyi düşünüp açacağı arızaları göze alan birisi hem ihtiyacını görecek hem de bu işleri yapacak bir araç alabilir heee sizin zihniyetinizde otomobil esasında kartvizit ise bilemem...

tuneman

Elit Apaçi
23 Şub 2018
168
128
785
Marka
BMW
Valla bu olay yazılımla ilgili değil, şans, olacağı varmış oldu, şu an arabayı komple orijinale döndürmeyi planlıyorum açıkçası, sonra da B nin yerine 320i ed alayım stok stok binerim diyorum.
Stok 320ied kesmiycwk,yanından yazılımlı bir 116i veya 316i gelip geçecek seni,sinir olcaksın,bu sefer 320 ye yazılım atacaksın:D

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
sen nasıl bir zihniyette bir varlıksın be kardeşim 150 bin liralık araba alıp modifiye etmeyi düşünüp açacağı arızaları göze alan birisi hem ihtiyacını görecek hem de bu işleri yapacak bir araç alabilir heee sizin zihniyetinizde otomobil esasında kartvizit ise bilemem...
Ahahaha güzel yargı dostum, böyle devam et. Aklını kullansaydın nedenini anlardın. Yine de açıklayayım. Konfor+teknoloji+şasisi benim gündelik yaşantımdaki isteklerimi karşılarken dandik vergi sistemi yüzünden alamadığım 2 litrelik güçlü versiyonuna kendi çabamla yaklaşmaya çalışıyorum. Bunu yapmak suç mu, mantıksız mı? Bu kadar insanın yurtiçi yurtdışı fark etmeksizin yaptığı şeye her karşına çıktığında bok atma çaban neden? Gocunduğun şey ne? Aklınca da laf mı sokuyorsun, üstelik beni tanımadan, etmeden?

Bir de noktalama işaretlerini kullanmayı öğren lütfen. Ne yazdığını anlamak için 3 kere okuyorum.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,651
1
5,172
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Iat 102 derece :D ıntercoolerın içi dolmuş xd ona rağmen turbo sağlam. Beğenmeyin siz Hyundai’yi
vPXnnv.jpg

Stock 2012 Ford Fiesta 1.4 TDCI. Psa grubundan alınma 1.4 Hdi motor var 69 hp 160 nm lik.

Motorda fabrikasyon olarak intercooler yok. Intercooler olmadan bu iat ile basınç ve yakıt açsan kim bilir neler olacak içeride. Buradan fransız mühendislerine ve ölücülükte tanımadıkları sınırlarına selam söylüyorum. :) Sattım kurtuldum.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
vPXnnv.jpg

Stock 2012 Ford Fiesta 1.4 TDCI. Psa grubundan alınma 1.4 Hdi motor var 69 hp 160 nm lik.

Motorda fabrikasyon olarak intercooler yok. Intercooler olmadan bu iat ile basınç ve yakıt açsan kim bilir neler olacak içeride. Buradan fransız mühendislerine ve ölücülükte tanımadıkları sınırlarına selam söylüyorum. :) Sattım kurtuldum.
keşke sorun olmayacağını bilsem de full dip gaz gitsem :D iat ne kadar yükselirse yakıtı ona göre kısıyor ecu :( ben de geceleri çıkıp gazlıyorum, hava serinleyince artık :D Kısaca gecenin yargıcı diyebilirsiniz...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
vPXnnv.jpg

Engine oil temp kutuplarda yaşıyor galiba :D

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,651
1
5,172
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
keşke sorun olmayacağını bilsem de full dip gaz gitsem :D iat ne kadar yükselirse yakıtı ona göre kısıyor ecu :( ben de geceleri çıkıp gazlıyorum, hava serinleyince artık :D Kısaca gecenin yargıcı diyebilirsiniz...
Valla satıp atmosferik benzinli aldım. Iat gibi bir derdim şu an için yok :) 30 hp daha güçlü, lpg taktım daha az yakıyor. Rampalarda dizel araçtan daha rahat tırmanıyor :) 160 nm torklu turbo dizel mi olur yahu, hele 69 hp ye hiç gelmeyelim bile.

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
ECU nun bazı durumlarda performansı etkileyecek tedbirler uyguladığını biliyordum,ama iat nin yüksekliğiyle yakıtı kıstığını şuan sizden öğreniyorum.Kendi arabamda aynı günde farklı zaman dilimlerinde çok aşırı olmasa bile hissedebildiğim ufak ( sanki 5 beygir az gibi yürüyor) bir güç kısıklığı hissinin nedeni sanırım buymuş,herkes illaki yaşamıştır bu durumu bence. Bu olay fakir karışım diye adlandırılan olay mıdır?

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
ECU nun bazı durumlarda performansı etkileyecek tedbirler uyguladığını biliyordum,ama iat nin yüksekliğiyle yakıtı kıstığını şuan sizden öğreniyorum.Kendi arabamda aynı günde farklı zaman dilimlerinde çok aşırı olmasa bile hissedebildiğim ufak ( sanki 5 beygir az gibi yürüyor) bir güç kısıklığı hissinin nedeni sanırım buymuş,herkes illaki yaşamıştır bu durumu bence. Bu olay fakir karışım diye adlandırılan olay mıdır?
Aynen öyle fakir karışım oluyor :D hatta şöyle diyelim. Orijinalinde 42mg yakıt veren ecu şu an 82mg veriyor. Iat yükselince duman bile atmıyor :D Ecu'yu yanıltmak çok kolay fakat bu seferde pistonları eritirim diye korkuyorum :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım