KAPALI Turbo Sizlere Ömür

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Evet, şanımı ikiye katlıyorum arkadaşlar ama bu seferki daha bi cünupluk içeriyor. Dün @stan yani Rahmi abi ile körfez pistine girdik, gerçekten çok eğlendim, organizasyon için track turk e teşekkür ederim. Pist organizasyonu dediğin böyle olmalı. Hayatımın en güzel günlerinden biri idi. Zehrimi akıttım. Kazalar oldu, motor kıran oldu ve ben şaşkın bir şekilde çıktım nasıl benim arabama bir şey olmadı diye, derken yola çıkınca turbodan garip bi ses duydum, daha önceden kask olduğu için duymamışım tabi, neyse Ankara’ya gidince bakarım dedim. Demin indim aşağı, hava filtresi ile turbo arasındaki bağlantı hortumunu söktüm ve sorunun sebebini çözdüm ve resimler:

Resim 1. Paller size ömür
705853DE-7CD9-4D37-809C-5B66CAC442C9.jpeg

Resim 2. Önceki sahibi tamir ettirmiş bu hortumu
ED3EF395-39E4-4632-8E97-5E58F60EF376.jpeg

Resim 3. Kopan parça
604ABE03-8198-4337-A135-7B843B1667F1.jpeg

Böyle bir olay olabileceği hiç aklıma gelmemişti, şimdi anlıyorum insanların bu hortumu neden metal tercih ettiği, örnek:

E1046BF9-4F1C-472D-A6EE-697B657B23C0.jpeg

Bu tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim, benim kiada da aynı hortumu değiştirmiştim, kauçuk parça, ömrü belli, ömrünü tamamlayıp da parça koparsa sonucu benimkisi gibi acı olabilir. Benimkini çok ısınan turbo iyice tetikledi elbette. Şimdi birkaç arkadaşımla konuştum, sağlam öneriler aldım, bu 1-2 ay minimum maliyet ilerlemeliyim, o yüzden şimdilik İstanbul Fe-Ka turboda turbom hibritlenecek, kısmet olursa Eylül ayı ile de arabaya yavaş yavaş girişeceğiz. Canımı hiç sıkmıyorum sadece tatil öncesi böyle bir ekstra maliyetin çıkması kötü oldu, neyse olacağı varmış.

tuneman

Elit Apaçi
23 Şub 2018
168
128
785
Marka
BMW
Teşekkür ederim :) hızlı, spor bir araba şart gerçekten.
Şansa senin araba sıkıntılı çıkmış olabilir normal kullanımda bişey olmazdı belki pistlerde zorladığın için,denk geldi,yağ soğutucununda okadar etkisi olduğunu sanmıyorum normal sürüşte ama pist kullanımında gereklidir,pistte standart m5 bile kullansan sıkıntı çıkar tabi And ın m5 i bile pistte baya zorlanmıştı,pist gazlamasıyla normal gazlama bambaşka bierşey tabiki.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Şimdi haber geldi Fe&Ka dan, ne yazık ki milde gitmiş, biraz indirim yaptı, 1800 e anlaştık, bugün yapıp kargoya veririm dedi, yarında öğlen elimizde olursa akşama yeiden yağını suyunu hazırlamış olup yürür hale getirmiş oluruz :) Bu arada, B 180 yerine Polo GTI alsam saçmalamış mı olurum? Bizimkiler belki dizelin kıymetini anlar dedim ama umurlarında değilmiş, sevmediler arabayı, bende hem cepte para kalmış olsun hem de istediğim gibi zorlayabileceğim bir araba alayım diye düşünmeye başladım, örnek(not:eek:tomatik olması şart, bizimkilerle ortak kullanıyorum):

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...oltuk-isitma_yarim-deri-dogus-585884761/detay

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,069
6,951
5,020
github.com
Marka
BMW
Şimdi haber geldi Fe&Ka dan, ne yazık ki milde gitmiş, biraz indirim yaptı, 1800 e anlaştık, bugün yapıp kargoya veririm dedi, yarında öğlen elimizde olursa akşama yeiden yağını suyunu hazırlamış olup yürür hale getirmiş oluruz :) Bu arada, B 180 yerine Polo GTI alsam saçmalamış mı olurum? Bizimkiler belki dizelin kıymetini anlar dedim ama umurlarında değilmiş, sevmediler arabayı, bende hem cepte para kalmış olsun hem de istediğim gibi zorlayabileceğim bir araba alayım diye düşünmeye başladım, örnek(not:eek:tomatik olması şart, bizimkilerle ortak kullanıyorum):

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...oltuk-isitma_yarim-deri-dogus-585884761/detay
Bu otomobil seni ne derece tatmin eder bilemiyorum. Kağıt üstündeki veriler kadar iyi gitmiyor diyen çok. Bu fiyat aralığında otomatik gazlanacak pek fazla alternatif de yok açıkçası

tuneman

Elit Apaçi
23 Şub 2018
168
128
785
Marka
BMW

valla bende cooper s clubman varken 175 hp lik seat cupralarla mutlu mesut gazlarken,bir gün ışıklarda polo gti fark atmıştı bana yazılımlıydı kesin ama baya yemişti hatta daha sonrada moral bozukluğu arabayı satmıştım,ilandaki araba km sine göre temizse o parayai yi gibi..yazılım bu araba ya iyi yarıyor demek

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Countryman baktım, belki o da listeye dahil olabilir, Körfez'deki Countryman manyak(JCW idi galiba) yürüyodu, elbette stock değildir, virajıda iyiydi valla. bi bakalım. Aslında bu N13-N18 motorlardan uzaklaşmak istiyorum :)

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Sen bu şanslantsi motorda piston kırarsın Özgür :)

Eğer ki araç kesin değişecekse, bence mini bak. Sonuçta özel bir araç ve bizim gibi her sürücünün ömrünün bir noktasında denemesi gerektiği bir araba olarak görüyorum.

Bi mini de bakayım diyeceğim ama countryman çok iyi yürümüyodu arkadaşta vardı, tek kapı almam da mümkün değil.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan

Seni guzel bir dsg paklar bence :p

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,061
7
51,435
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Öncelikle geçmiş olsun Özgür kardeş. Sıkma canını, şanın yürüyor :)

Turbo mu daha masraflı DSG mi onu bir araştır, ona göre Polo GTI bak. Şimdiye kadar hep turbo patlattın. bildiğim kadarıyla şanzıman yemedin henüz. Polo ile onun siftahı gerçekleşebilir. Ona göre düşün derim. Otm bakacaksanız tork konvertörlü bak. Pistlerde ve roll gecelerinde zorlayan adamsın, e elindeki bütçeyle pistlere layık çift kavrama bir şanzıman da alamazsın malum. O yüzden tork konvertörlü otm. şanzıman seçeneklerine bak derim.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,719
1
6,483
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo

Turbo mu daha masraflı DSG mi onu bir araştır, ona göre Polo GTI bak. Şimdiye kadar hep turbo patlattın. bildiğim kadarıyla şanzıman yemedin henüz. Polo ile onun siftahı gerçekleşebilir. Ona göre düşün derim. Otm bakacaksanız tork konvertörlü bak. Pistlerde ve roll gecelerinde zorlayan adamsın, e elindeki bütçeyle pistlere layık çift kavrama bir şanzıman da alamazsın malum. O yüzden tork konvertörlü otm. şanzıman seçeneklerine bak derim.
Valla çok güzel nokta.

Ki, o gün pistte de şahit oldum, bmw nin şanzıman efsane güzel çalışıyor ve sorunsuz olması da cabası.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok

Bundan alcaktım, motoru çok sıkıntılı yeni jenerasyonda, piston kıranlar çok fazla benzinlide. Şimdi kafa rahatlığım şurdan olcak polo da, yetkili servis bakımlı alıp yetkili servise devam edicem, daha önce golf tsi ım vardı, valla taş gibi motordu, ne kadar zorlarsam zorlim 120 yi geçmedi yağ, o yüzden dsg de bana sorun olmaz yetkili bakımlı olacağı için, işte bi bakalım, Eylül ayında en erken değişebilirim araba ya da babamın emekli olma durumu var, onlara f10 520i falan alırım, kendime de b hot hatch bakarım manuel olmazsa, süreç uzayabilir yani.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW

Gti ve Cupra'ların DSG'si farklı mı emin değilim, kodu aynı gözüküyor ama bozulanı hiç duymadım ben. Bir tek kavraması zamanı gelince değişiyor, o da robotizelerde normal zaten.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul

sadece turbo olsa öpsün başına koysun :D CTH motorlar devirdaim ( manyetik debriyaj ) çok fazla bozuyor neredeyse bir DSG masrafı kadar masraf çıkıyor.. buna birde dsg eklersen :( + turbo da olduğu için masraf x3 olacak... neyse ya ne biliyoruz ki turizm mezunu olup burada bilmişlik yapmayalım :d

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
sadece turbo olsa öpsün başına koysun :D CTH motorlar devirdaim ( manyetik debriyaj ) çok fazla bozuyor neredeyse bir DSG masrafı kadar masraf çıkıyor.. buna birde dsg eklersen :( + turbo da olduğu için masraf x3 olacak... neyse ya ne biliyoruz ki turizm mezunu olup burada bilmişlik yapmayalım :d
Çatal sağa mı konulur sola mı offf kafamda deli sorularrr:d

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım