KAPALI Yanlış Duymadınız "İbiza/Leon/Superb" Hangisi? (0 km)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Arkadaşlar merhaba.Geçen gün kardeşim Pejo 208'le trafik kazası yaptı arabası pert oldu.Ona yeni bir araba almak gerekti,ben de otomatik vitesli bir araba istiyordum hem kendim için hem de eşim arabayı sürmeyi öğrensin diye çünkü manueli hiç öğrenmeyecek,vazgeçtik yani otomatik vites ehliyeti alacaz.Zaten bir arada forumda B sınıfı araç sormuştum 2. el fiyatları 0km fiyatlarına yakın olduğu için almaktan vazgeçmiştik daha doğrusu 0 km almak daha mantıklı gelmişti ama bütçemizi bir hayli aşıyordu 0km araç.

Şimdi...Bende 2015 Mondeo var onu kardeşime satacam 95 bin TL'ye.Eşimle birlikte ortak kullanabileceğimiz 0km bir araç bakıyoruz.Aklımda şunlar var:

Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL)
Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL) + 7.000 TL opsiyon (Çok dolu oluyor)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL) + 15.000 TL opsiyon (Gırtlak dolu oluyor)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL) + Geri G. Kamerası.,Keyless,E. Bagaj Kapağı

Aklımdaki deli sorular:
-İbiza motor,kalite,güvenlik konusunda üzer mi?
-Leona gerek var mı,o parayı hakediyor mu,gırtlak donanım ve indirimlerle 115'e geliyor bu kadar opsiyona ne mi gerek var,FR mı Xcellence mı,Ibiza neyimize mi yetmiyor?
-Superb'le araba kullanmayı öğrenmek çok mu zor olur,almışken geniş konforlu bir aile arabası mı alsak uzun bir süre 2. bir araba alamama ihtimalimizin yüksek olduğunu da düşünerek,
"Geri G. Kamerası-Keyless-E. Bagaj Kapağı" bu opsiyonlar için 3 ay beklemeye değer mi?
-Başka bir araba,ya da donanım öneriniz olur mu?

Kardeşim arabamı alırsa 3 ay sonra alabilir bu süre zarfında kayınbabasının arabasını sürecek.Yani opsiyonlu bir araba siparişi verebilirim zamanım var.Ayrıca fazla yol yapmama rağmen saydığım arabaların 8 litre benzin yakmasını göze almış durumdayım.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Elektrikle ilgili şeyleri bilmiyorum,doğrudur araştırmadım daha doğrusu eski modellerde olduğunu okuyorum ama yeni astra için de geçerli olduğunu bilmiyordum.Ee ne alalım bütün arabaları gömdük.80 bin TL'ye ibiza mı alsam küçük araba,şehir içi her yere pıt pıt girer?
İbiza'ya 80 bin TL çok geldi bana. Astra'yı çok gömmüş gibi oldum sanırım, gayet iyi bir otomobil bence.
Elektrik aksamının problemi de herkeste çıkmıyor olabilir, belki de benim tanıdığıma denk gelmiştir.
Astra gerçekten iyi donanımlı bir otomobil...

Şehir içine pıt pıt girsin istiyorsanız yeni Fiesta'yı da bekleyebilirsiniz.

Edit: Bu arada ben sizin yerinizde olsam Superb alırdım, siz elediniz diye söylemedim.

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
2012 model 180k km de zafira
2014 36k km ve 2015 model 52 km de. Sadece 2014 insignia daki usb giriş bozulmuş o da zaten aftermarket ekran var ondan dolayı :)
Opel'e karşı bir tutumum yok.
Daha bu Ocak'ta alınan Astra K'nın sensörleri, bazı kablo tertibatı değişti. En son da yurtdışından ''beyin'' getirtiyor olduklarını söylediler. Ben yaşanılmayan bir problemi sallayıp yazmadım, yakın bir arkadaşımın başına geleni yazdım. Herkese olmayabileceğini de ilettim, sadece birinin bile başına gelse bence almayı düşünen insan bunu bilmeli.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Opel'e karşı bir tutumum yok.
Daha bu Ocak'ta alınan Astra K'nın sensörleri, bazı kablo tertibatı değişti. En son da yurtdışından ''beyin'' getirtiyor olduklarını söylediler. Ben yaşanılmayan bir problemi sallayıp yazmadım, yakın bir arkadaşımın başına geleni yazdım. Herkese olmayabileceğini de ilettim, sadece birinin bile başına gelse bence almayı düşünen insan bunu bilmeli.
Tabiki de bilmeli ama sırf bir kişi yaşadı diye başkasında veya bende de kesin çıkar diyenler var ondan :) eğer öyle bir şeyi demeye çalışsam arabamın usb girişini ekran algılamıyor da demezdim zaten.
Aslında yeni çıkmış bir kasa arabayı almayı bu yüzden sevmiyorum. Çünkü arabanın hataları daha ortaya çıkmamış oluyor. Bir arabanın makyajlanmasındaki en büyük değişim aslında bu tür arızaları daha da aşağıya indirmek.
Astra sahibine geçmiş olsun bu arada. Elektronik arızalar her araba da olabiliyor biraz şans işi artık :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bagaj ve hacim ihtiyacınız önemli. Eğer çok fazla bagaj istemiyor.. makul bir iç hacim kabul diyorsanız bence Leon ile başlanır.. ama fiyat listesinede bakıp belki bu kadar dolu olanına bakmaz dım. 100 lere gelmeyin.. bence .benzinli leon için 80 ler de kalın ... 1.0 TSI ve varsa orta seviye donanım iyi olabilir...

Eğer büyükçe bir araç olsun ... bagajı hiç düşünmiyim .. içide derya deniz olsun derseniz Superb olur... ama araç büyük ... şimdi park sensörleri vs ler çok gelişti... acemilikte sizi ne kadar yorar bilemiyorum ama büyük araç her zaman her yerede sığmaz.. ..

SuperB tabiki Leon dan hem daha üst segment hemde daha kaliteli bir araç ..
Farklı bir opsiyon olarak SuperB den daha uygun, Leon dan geniş, bagaj sorunu olmayacak öneri Octavia olabilir... onunda 1.0 TSI motoru var.. performansı makul, tüketimi düşük gerek fiyatta gerekse vergi de de avantajlı olur.

150 hp lik FR lara ben olsam yaklaşmazdım ..

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Tamamdır boss.Astra'ya ne diyorsun.Sadece bunlar arasında kalmadım fikirlerine açığım,sen mevzuyu anladın mı ne önerirsin?"Boş ver arabanı satma kardeşine araç bak" mı dersin?

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
Tamamdır boss.Astra'ya ne diyorsun.Sadece bunlar arasında kalmadım fikirlerine açığım,sen mevzuyu anladın mı ne önerirsin?"Boş ver arabanı satma kardeşine araç bak" mı dersin?
fiyatlar çok uçuk dolayısıyla başka 0km bir araba önermeyi uygun bulmadım. superb gayet mantıklı bir seçenek olacaktır. Eşin muhtemelen hangi arabayı alırsan al belli bir süre adaptasyon sıkıntısı yaşayacaktır. bu normal birşey. yılların şoförleri bile yeni araba alınca bir müddet adaptasyon sorunu yaşıyor. ikinci araba alma ihtimalimiz düşük yazmışsın dolayısıyla kendinizi (özellikle senin için diyorum) ibiza leon gibi bir araca boşuna mahkum etmeyin.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
VAG alacak olsam bakacağım ilk marka Şkoda olurdu, Seatları sevemedim.
103 bine 1.0tsi dsg style paket, 107 bine 1.4tsi dsg style paket Octavia var (paket farklılıklarını bilmiyorum, üstte Leon'da style baktığınız için onu örnek olarak yazdım).
Bu üçü arasındaysa Superb'e bakardım.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Doğru diyorsunuz.Astra'dan da vazgeçtim.Çünkü astra alsam dolu alırım 120 bin TL,ilerde kendime adam akıllı bir araba alim desem 160 bin TL de o toplam 280 bin eder.Ama şimdi 125' Superb alıp ortak kullanıp bir kaç yıl sonra 2. el hb bir araba alsam 50 bine toplam 175 bin eder.Kararımı verdim ya Superb ya hiç.Konu benim için kapanmıştır yardımlarınız için teşekkür ederim.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Doğru diyorsunuz.Astra'dan da vazgeçtim.Çünkü astra alsam dolu alırım 120 bin TL,ilerde kendime adam akıllı bir araba alim desem 160 bin TL de o toplam 280 bin eder.Ama şimdi 125' Superb alıp ortak kullanıp bir kaç yıl sonra 2. el hb bir araba alsam 50 bine toplam 175 bin eder.Kararımı verdim ya Superb ya hiç.Konu benim için kapanmıştır yardımlarınız için teşekkür ederim.
Şu hesabı anlamadım astra yı bedava mı veriyorsunuz?

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Yok benim önümdeki 5 yıl içinde toplamda 2 araba almak için harcayacağım bütçeyi hesapladım.

Astra (0km,şimdi alırsam) + Superb(0km,ilerde alırsam) veya e180(2.el,ilerde alırsam)=120+160=280
Superb (0km,şimdi alırsam)+ B Sınıfı HB Otamatik(2.el,ilerde alırsam)=120+50=170

Superb'i ilerde alırsam dizel alırım,şimdi alırsam benzinli alırım,o yüzden şimdi için 120 ilersi için 160 bin TL hesapladım.Tabi ilerde Superb mi alırım orasını Allah bilir.Bütçeyi kısabilirim yani şu an Superb alırsam.Bu sıralar 2. el araba almayı hiç düşünmüyorum.

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Dediklerine tamamen katılıyorum,bana büyük golf gibi hissettirdi kötü mü değil ama fazlası da değil.Motor sesi düşük hızlarda bile hiç duyulmuyor ama lastik sesi benim arabadan çok gibi geldi bana daha da önemlisi özellikle 130 dan sonra o fark daha da açılacak gibi hissettirdi.Standart ses sistemi güzel ama bende ki Sony ses sisteminin yanına bile yaklaşamadı.Malzeme kalitesi güzel ama yine Mondeo önde.Aslında araba tam bir mafya arabası 5 ceset rahat sığar.Yine de bunlara rağmen benim için tercih sebebi olabilir rakipsiz hacimden ötürü.Ortalama yakıt durumu nasıl,yükle yüksüz,100-120 ve 130-150 arası çok fark var mı yakıtta?Trim sesi geliyor mu ?

Keyless kullanırken arabayı kapatırken yine elini mi sürmek gerekiyor arabadan uzaklaşınca kendisi kapatmıyor mu?

Biraz tozlanmış şimdi farkettim :)
120 kmh sabitlersem 5.5 falan yakıyor. 150 bakmadım da 6 falan olur.
Uzaklaşınca keyless kendisi kilitlemiyor.
G0L523.jpg

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
9,2'yi nasıl başardınız,araba çok yakıyor o zaman,120'yle giderken 6.5 150'le 8 yakar gibi geldi bana.Bilmiyorum.9.2 nasıl olabiliyor,ben 8 e bile zor razı etmişken kendimi korktum gerçekten ? :)

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Anladım,nerdeyse max tüketimi bu diyebiliriz.O zaman iyiymiş.Çok teşekkür ederim zahmet etmişsiniz.Araç sizin mi,genelde tek mi kullanıyorsunuz,günde ortalama kaç km kullanıyorsunuz,şehir içi ve şehir dışında yoruyor mu uzun sürüşlerde.160 la giderken korkutuyor mu o hızda ses yalıtımı nasıl?

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Anladım,nerdeyse max tüketimi bu diyebiliriz.O zaman iyiymiş.Çok teşekkür ederim zahmet etmişsiniz.Araç sizin mi,genelde tek mi kullanıyorsunuz,günde ortalama kaç km kullanıyorsunuz,şehir içi ve şehir dışında yoruyor mu uzun sürüşlerde.160 la giderken korkutuyor mu o hızda ses yalıtımı nasıl?
Ailenin ortak arabası ama yaklaşık 5 aydır tek başıma kullanıyorum. Günde 50 km çevre yolunda sürüyorum. 160'larda sıkıntı yok. 200'de virajlarda yaylandığı için güven vermiyor. (Viraj içinde engebe varsa). Düz yolda zaten sıkıntı yok.
Ses yalıtımı bence güzel.

Son düzenleme:

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Mondeo kullandınız mı hiç kıyas yapabilir misiniz?Araba çok büyük hissettiriyor mu,şehir içi park etmekte sıkıntı yaşıyor musunuz görüş açıları iyi mi?Benim araba da otomatik park pilotu var güzel çalışıyor ara sıra kullanıyorum işime de yarıyor,superb'te yok bildiğim kadarıyla,bu konuda sıkıntı yaşar mıyım?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım