KAPALI Yanlış Duymadınız "İbiza/Leon/Superb" Hangisi? (0 km)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Arkadaşlar merhaba.Geçen gün kardeşim Pejo 208'le trafik kazası yaptı arabası pert oldu.Ona yeni bir araba almak gerekti,ben de otomatik vitesli bir araba istiyordum hem kendim için hem de eşim arabayı sürmeyi öğrensin diye çünkü manueli hiç öğrenmeyecek,vazgeçtik yani otomatik vites ehliyeti alacaz.Zaten bir arada forumda B sınıfı araç sormuştum 2. el fiyatları 0km fiyatlarına yakın olduğu için almaktan vazgeçmiştik daha doğrusu 0 km almak daha mantıklı gelmişti ama bütçemizi bir hayli aşıyordu 0km araç.

Şimdi...Bende 2015 Mondeo var onu kardeşime satacam 95 bin TL'ye.Eşimle birlikte ortak kullanabileceğimiz 0km bir araç bakıyoruz.Aklımda şunlar var:

Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL)
Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL) + 7.000 TL opsiyon (Çok dolu oluyor)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL) + 15.000 TL opsiyon (Gırtlak dolu oluyor)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL) + Geri G. Kamerası.,Keyless,E. Bagaj Kapağı

Aklımdaki deli sorular:
-İbiza motor,kalite,güvenlik konusunda üzer mi?
-Leona gerek var mı,o parayı hakediyor mu,gırtlak donanım ve indirimlerle 115'e geliyor bu kadar opsiyona ne mi gerek var,FR mı Xcellence mı,Ibiza neyimize mi yetmiyor?
-Superb'le araba kullanmayı öğrenmek çok mu zor olur,almışken geniş konforlu bir aile arabası mı alsak uzun bir süre 2. bir araba alamama ihtimalimizin yüksek olduğunu da düşünerek,
"Geri G. Kamerası-Keyless-E. Bagaj Kapağı" bu opsiyonlar için 3 ay beklemeye değer mi?
-Başka bir araba,ya da donanım öneriniz olur mu?

Kardeşim arabamı alırsa 3 ay sonra alabilir bu süre zarfında kayınbabasının arabasını sürecek.Yani opsiyonlu bir araba siparişi verebilirim zamanım var.Ayrıca fazla yol yapmama rağmen saydığım arabaların 8 litre benzin yakmasını göze almış durumdayım.

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Mondeo kullandınız mı hiç kıyas yapabilir misiniz?Araba çok büyük hissettiriyor mu,şehir içi park etmekte sıkıntı yaşıyor musunuz görüş açıları iyi mi?Benim araba da otomatik park pilotu var güzel çalışıyor ara sıra kullanıyorum işime de yarıyor,superb'te yok bildiğim kadarıyla,bu konuda sıkıntı yaşar mıyım?
Mondeo kullanmadım malesef. Yanlar görünüyor ama arka için geri görüş kamerası bence şart. Geri giderken dikiz aynalarını aşağıya indirerek biraz yardımcı oluyor. Çok fazla zorlanacağınızı zannetmiyorum. Genel olarak kullanışlı bir araba. Eğer sürüş zevki sizin için önemli değilse bence alın gitsin.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Ben "sürüş zevki" ne inanmıyorum,şimdiki arabam iyi,sessiz,konforlu,kaliteli ama zevk konusunda otomatik vites olmaması çok yorucu.Hacmi dar,tatile gittik öldük bittik ne zevk kaldı ne bişey.Biraz da hantal,esasında tork iyi olduğu için üzmüyor hiç eksiklik hissettirmiyor ama 140 dan sonra insan biraz daha çabuk hızlanan bir araba istiyor.Özetle bence en iyi ama çok handikaplı D sınıfı araçtan,en mantıklı ve ortalamanın üstü bir D sınıfı araca geçmeye razıyım.Bu hafta sipariş vermezsem gelecek hafta kesin veririm.Çok yardımcı oldunuz gerçekten,sağolun.Son olarak "geri görüş kamerası" dışında prestige donanımda olup style donanımda olmayan aşağıdaki hangi opsiyonları kesinlikle ekletmemi önerirsiniz ?Jant ve koltuk ekletmeyi düşünmüyorum ben.
  • Arka Park Kamerası
  • 3 Kollu çok fonksiyonlu deri kaplı dreksiyon (DSG Kontrol özellikli)
  • Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi (KESSY)
  • Alcantara/Deri koltuk döşemesi.
  • Isıtmalı ön ve arka koltuklar
  • Elektrikli bagaj kapağı
  • LED iç ambiyans aydınlatması
  • Arka cam sileceği
  • 8.0 J x 18" Pegasus hafif alaşım jantlar

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Arka cam sileceğini hiç kullanmadım. Gerek yok. Led iç ambiyans ilk 1 hafta güzel geliyor sonra farketmiyorsunuz bile.
Diğerleri güzel opsiyonlar ama fiyatlarına göre karar vermek lazım.
Bagaj kapağı açılınca çok yükseliyor (camla beraber açıldığı için) eliniz doluyken tek tuşla kapatmak büyük kolaylık.
Alcantara kaplamayı ben seviyorum, kaliteli gösteriyor arabayı. Fiyatı nedir bunun?
Isıtmalı koltuklar kışın işimize yaradı ama yine fiyatına göre siz karar verin.
KESSY de yine eliniz doluyken bir de anahtarla boğuşmamak için güzel bir özellik.

Son düzenleme:

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Arabanın darbe emişi bana biraz yetersiz geldi kendi araba göre konuşuyorum onu 17 inç jantla devam ederek çözmeyi düşünüyorum.Koltukları çok güzel ama ben kılıfla kullanacağım için almama gerek yok.Şimdiki arabamda da arka silecek yok hiç eksikliğini hissetmedim.Koltuk ısıtmayı bu sene bir kaç kere kullandım olmasa da olur.Bugün satış danışmanı opsiyon listesinin fiyatlarını mail atacaktı atmadı yarın belki bayiye giderim alırım.Benim arabada da ambiyans aydınlatma var bende bir iki kurcaladım varlığını bile unuttum sonra.Elektrikli bagaj kapağını kesin alacak gibiyim çünkü bagajı da ağır arabanın.Anahtarsız girişi de alırım kesin çok abartı fiyatı olmazsa.Kulakçıkların fiyatı biraz bile pahalı olursa almam çok kullanacağımı sanmıyorum.Tamamdır kararımızı verdik.Çok teşekkürler açıklayıcı yorumların için.

Onur

Profesör
8 Eyl 2016
535
911
1,770
Bence geri görüş kamerası da alınılabilir pahalı değilse business gri de güzel duruyor superb de beyazı sürtmelerde boyama kolaylığından fln tercih ediyorlar da bence gereksiz zevkinize hitap edeni alın derim.

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Unutuyordum renk ! Ben gri en kötü ihtimal beyaz düşünüyorum.Gri ama hangi gri.Business Gri tavsiye eder misiniz?
Rica ederim. Renk tabiki zevke göre değişir. Business gri yolda gördüğümde çok beğendim. Bildiğimiz griler gibi değilmiş. Biz ilk başta onu görmediğimiz için koyu gri aldık. Koyusu da güzel. Ama bu sefer de biraz makam arabasına kaçıyor gibi. İnsanlar size yol veriyor falan. Karar sizin :)

WQJ1rE.png

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Rica ederim. Renk tabiki zevke göre değişir. Business gri yolda gördüğümde çok beğendim. Bildiğimiz griler gibi değilmiş. Biz ilk başta onu görmediğimiz için koyu gri aldık. Koyusu da güzel. Ama bu sefer de biraz makam arabasına kaçıyor gibi. İnsanlar size yol veriyor falan. Karar sizin :)

WQJ1rE.png

Bu da güzelmiş,ama bunu alacağıma siyah alırım gözü karartıp.Adıyaman'da yaşadığım için gri bile büyük bir kararken daha koyusu bizi bozar,hatta yakar :) Güzelmiş ama ya...

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Superb.png

Böyle bir şey yaptım.Aradaki rakamlar fiyat farkı.Sarı renk DSG için ödenmesi gereken fiyat farkı,mavi renkler Benzin-Dizel farkı için ödenmesi gereken fiyat farkı.Active donanımlar en ucuz Superb fiyatları.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Superbb.png

Arkadaşlar donanımları kafamda netleştirdim.Bugün 120.700 TL fiyat aldım 1.4 TSI Style DSG için.Prestige için 27600 TL daha ödemek lazım.Ben de Prestige'deki sadece jant ve koltuk opsiyonunu çıkardım,yerine ses sistemi otomatik park pilotu vs ekledim.Şu an 140.700'e geliyor Prestige'den daha dolu bir araba oldu.Görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.Bayramdan sonra sipariş verecem.

omerta84

Profesör
29 Ara 2016
242
130
1,085
Yok benim önümdeki 5 yıl içinde toplamda 2 araba almak için harcayacağım bütçeyi hesapladım.

Astra (0km,şimdi alırsam) + Superb(0km,ilerde alırsam) veya e180(2.el,ilerde alırsam)=120+160=280
Superb (0km,şimdi alırsam)+ B Sınıfı HB Otamatik(2.el,ilerde alırsam)=120+50=170

Superb'i ilerde alırsam dizel alırım,şimdi alırsam benzinli alırım,o yüzden şimdi için 120 ilersi için 160 bin TL hesapladım.Tabi ilerde Superb mi alırım orasını Allah bilir.Bütçeyi kısabilirim yani şu an Superb alırsam.Bu sıralar 2. el araba almayı hiç düşünmüyorum.
dizeller ileride kalmaya bilir.toyota hibrit atılımını yaptı. hyundai devam ettiriyor. mazda yeni skyactive-x teknolojisi ile benzinli motorlardaki yakıtı dizel seviyesine indirdiğini bildirdi. eşiniz araba sürmeyi yeni öğreneceğini söylüyorsunuz bu sebeple bişey yapınca canınız yanmayacak bir araç almalısınız diye düşünüyorum aynı zamanda da sağlam. yanlız sıfır düşündüğünze göre yeni ibiza derdim. bagaı 350 lt ile golf&leon ile kafa kafaya gelmiş vaziyette. 2. tercihim aile aracı (sürüş dinamiği keyfi beklentisi en altta olacağından)diye düşündüğünüzden dolayı leon olurdu.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Arkadaşlar kafanızı şişiriyorum yine kusuruma bakmayın.Biz kararımızı verdik Leon alacaz.Bayilerde araç yok en erken 1.5 ay diyorlar sipariş için 3 ay beklemek lazımmış.Aklımdaki araba şu:

105.900 2017 Seat Leon 1.4 TSI Xcellence DSG (Beyaz)

3.700 Dinamik Paket (Adaptif Şasi Kontrol, Sport HMI, Progresif Direksiyon Sistemi)
2.600 Adaptif Hız Sabitleyici
1.600 Kış Paketi
1.400 Arka Yan Hava Yastıkları
1.300 Sürüş Asistanı Paketi (Şerip Takip Asistanı + Uzun Far Sensörü)
1.100 SEAT Ses Sistemi
1.000 Kablosuz Şarj Ünitesi
800 Full Link (Apple CarPlay,MirrorLink,Android Auto)
800 Direksiyondan Kumanda Edilebilen DSG Vites Sistemi
600 Güvenlik Paketi
600 Arka Kol Dayama

15.500 TL TOPLAM OPSİYON

Toplam 121.500 TL ediyor indirimlerle net 118.000'e gelir gibi duruyor.Belki 1-2 bin lira eksik ya da fazla olabilir bir kaç opsiyon aynı anda alınamıyor tam anlamadım bayide netleştiririm.Sorum şu ne dersiniz,deli mi divane miyim,opsiyonsuz Xcellence neyime mi yetmiyor,çılgın zarar mı ederim (en az 5 yıl binecez garanti uzatacaz),bırak bu işleri mi dersiniz,bize göre hava hoş doldur mu dersiniz,ne dersiniz arkadaşlar?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Arkadaşlar kafanızı şişiriyorum yine kusuruma bakmayın.Biz kararımızı verdik Leon alacaz.Bayilerde araç yok en erken 1.5 ay diyorlar sipariş için 3 ay beklemek lazımmış.Aklımdaki araba şu:

105.900 2017 Seat Leon 1.4 TSI Xcellence DSG (Beyaz)

3.700 Dinamik Paket (Adaptif Şasi Kontrol, Sport HMI, Progresif Direksiyon Sistemi)
2.600 Adaptif Hız Sabitleyici
1.600 Kış Paketi
1.400 Arka Yan Hava Yastıkları
1.300 Sürüş Asistanı Paketi (Şerip Takip Asistanı + Uzun Far Sensörü)
1.100 SEAT Ses Sistemi
1.000 Kablosuz Şarj Ünitesi
800 Full Link (Apple CarPlay,MirrorLink,Android Auto)
800 Direksiyondan Kumanda Edilebilen DSG Vites Sistemi
600 Güvenlik Paketi
600 Arka Kol Dayama

15.500 TL TOPLAM OPSİYON

Toplam 121.500 TL ediyor indirimlerle net 118.000'e gelir gibi duruyor.Belki 1-2 bin lira eksik ya da fazla olabilir bir kaç opsiyon aynı anda alınamıyor tam anlamadım bayide netleştiririm.Sorum şu ne dersiniz,deli mi divane miyim,opsiyonsuz Xcellence neyime mi yetmiyor,çılgın zarar mı ederim (en az 5 yıl binecez garanti uzatacaz),bırak bu işleri mi dersiniz,bize göre hava hoş doldur mu dersiniz,ne dersiniz arkadaşlar?
Hocam bu aracı mondeo'yu satıp üzerine para ekleyip mi alacaksınız ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bilmiyorum işte size soruyorum :) Yolun durumuna göre süspansiyonları ayarlaması güzel bişey işte konforu yeri gelince yok tutuşunu ve limitleri arttırır.
Ben adaptif şasili halini hiç deneyimlemedim. O sebeple bu araçtaki sistemin konfor ve yol tutuşa etkisi ne durumda bunu iyi araştırmak lazım. Lakin bu aracın adaptif şasisiz hali, yani stok hali piyasadaki en kötü arka süspansiyon sistemlerinden birine sahip. Öyle ki b segment dediğimiz polo ve fiesta'da arka süspansiyonlar çok daha ehli ve sessiz çalışıyor. Bir zamanlar sahip olduğum 2012 citroen c4 ile çok benzer çalışma sistemine sahip arka süspansiyonu var Leon'un stok halinin. Bu arka süspansiyon aracın maalesef geneline olumsuz etki ediyor. Hem konforlu sürüş hem performanslı sürüşlerde. Öte yandan mondeo'da kullanılan süspansiyon sistemi ise d+ hatta yer yer e segment modellerinde görülen bir süspansiyon. Aradaki farkı idrak edebiliyor musunuz ? Bu sebepledir ki adaptif şasinin Leon'da neler değiştirip değiştiremediğini anlamadan, tecrübe etmeden aracı almanızı tavsiye etmiyorum açıkçası. Bunu iyi araştırmanız gerekiyor. Forumda adaptif şasiye sahip leon'u iyi şekilde tecrübe etmiş birini bulabilir misiniz pek bilmiyorum.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım