Renault Megane 2001 Coupe.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Megane 1 Coupe 1.6 16V İstanbul şehrinde LPG ile kaç litre yakar?” sorusunun cevabı. (Esenyurt-Cevizlibağ, iş saati trafiği.)

10 litre gaz ile 120 kilometre. Yol bilgisayarı gazın yoğunluğundan dolayı yakıt tüketiminde yaklaşık 2 litre civarı az gösteriyor.

Ekli dosyayı görüntüle 15950 Ekli dosyayı görüntüle 15951
Ben f7r da birşeyi keşfetmiştim zamanında. 8. f7r ım ve hepsinde aynı durum söz konusu. Aracımı lpg de sürer iken 80-110 km hızlar arasında düz yolda sabit gazda yol bilgisayarı anlık 6 küsürleri gösteriyor. Lakin aracı aynı durumda iken benzine aldığımda yol bilgisayarındaki anlık değer tam 1 lt azalıyor. Üstelik benzine alınca hemen birer ikişer düşüp tam 1 lt daha az tüketim gösteriyor. Denemek için gaza tekrar aldığımda değer yine ufak ufak azalıp 6 küsürlere çıkıyor. Servisteki cotech arkadaşımda dahil pek çok kişiye sordum ama sebebi hakkında bir yorum yapamadılar. Hatta bir tanesi başka işin mi yok bunlarla uğraşıyorsun dedi bana :) Uzun dönem benzinde karma tüketim değerlerini videoya aldım geçenlerde. Durum bu. Açıkçası beklediğimden az. Sonrasında yolu açık buldukça biraz hırpalamam neticesinde şu anda yakşalık 500 km geçilen mesafe ve tüketim 7.8 lere çıktı.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Ben f7r da birşeyi keşfetmiştim zamanında. 8. f7r ım ve hepsinde aynı durum söz konusu. Aracımı lpg de sürer iken 80-110 km hızlar arasında düz yolda sabit gazda yol bilgisayarı anlık 6 küsürleri gösteriyor. Lakin aracı aynı durumda iken benzine aldığımda yol bilgisayarındaki anlık değer tam 1 lt azalıyor. Üstelik benzine alınca hemen birer ikişer düşüp tam 1 lt daha az tüketim gösteriyor. Denemek için gaza tekrar aldığımda değer yine ufak ufak azalıp 6 küsürlere çıkıyor. Servisteki cotech arkadaşımda dahil pek çok kişiye sordum ama sebebi hakkında bir yorum yapamadılar. Hatta bir tanesi başka işin mi yok bunlarla uğraşıyorsun dedi bana :) Uzun dönem benzinde karma tüketim değerlerini videoya aldım geçenlerde. Durum bu. Açıkçası beklediğimden az. Sonrasında yolu açık buldukça biraz hırpalamam neticesinde şu anda yakşalık 500 km geçilen mesafe ve tüketim 7.8 lere çıktı.

Bahsettiğin duruma çok dikkat etme fırsatım olmadı, fakat bir iki defa cidden gözüm kaydı anlık tüketim durumuna. Uzun yolda tamamen seninle aynı hızlarda giderken ortalama 6 litre civarlarında geziyor. Biraz benzine aldığımda anlık tüketim anında azalıyor. Bu durum şehir içinde olmuyor sadece, şehir içinde yanılma payı 1.5-2 litre arasını buluyor. Hatta bununla ilgili daha önce "abi LPG'de de litre bazında yol bilgisayarı doğru gösteriyor" gibi bir kelime kurduğumu hatırlıyorum. Bu konu hakkında bilgisayar nasıl bir tepki veriyor, nasıl bir matematik hesabı yapıyor hiç bilmiyorum ama iyi ki yapıyor. Şehir içi işe yaramasa bile uzun yolda cidden dediğin durum gerçekleşiyor. Muhtemelen araçların akrabalığından dolayı benzer bir durum var ortada. :) Uzun dönem benzin karma tüketim değerin çok iyi. Kullandığın motorun performansı, kapasitesi, hacmine göre benzinde ki tüketim eli öpülesi. F7R'ın alt ve üst limitleri muazzam. Her kullanıma geliyor cidden. Eminim gaza yumurta kıvamında basıyor olsan 7.8'i bile görmezdi.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bahsettiğin duruma çok dikkat etme fırsatım olmadı, fakat bir iki defa cidden gözüm kaydı anlık tüketim durumuna. Uzun yolda tamamen seninle aynı hızlarda giderken ortalama 6 litre civarlarında geziyor. Biraz benzine aldığımda anlık tüketim anında azalıyor. Bu durum şehir içinde olmuyor sadece, şehir içinde yanılma payı 1.5-2 litre arasını buluyor. Hatta bununla ilgili daha önce "abi LPG'de de litre bazında yol bilgisayarı doğru gösteriyor" gibi bir kelime kurduğumu hatırlıyorum. Bu konu hakkında bilgisayar nasıl bir tepki veriyor, nasıl bir matematik hesabı yapıyor hiç bilmiyorum ama iyi ki yapıyor. Şehir içi işe yaramasa bile uzun yolda cidden dediğin durum gerçekleşiyor. Muhtemelen araçların akrabalığından dolayı benzer bir durum var ortada. :) Uzun dönem benzin karma tüketim değerin çok iyi. Kullandığın motorun performansı, kapasitesi, hacmine göre benzinde ki tüketim eli öpülesi. F7R'ın alt ve üst limitleri muazzam. Her kullanıma geliyor cidden. Eminim gaza yumurta kıvamında basıyor olsan 7.8'i bile görmezdi.
yumurta kıvamında sürekli kullansam 7,2 lere kadar inerdi. İçinde 3 4 kalem rollingte var. Bu videodan sonra petrol ofisinden benzin aldım tekleme yığılma gibi şeyler yaptı. O benzini bitireyim diye şu an Allah ne verdiyse kullanıyorum kendilerini :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
yumurta kıvamında sürekli kullansam 7,2 lere kadar inerdi. İçinde 3 4 kalem rollingte var. Bu videodan sonra petrol ofisinden benzin aldım tekleme yığılma gibi şeyler yaptı. O benzini bitireyim diye şu an Allah ne verdiyse kullanıyorum kendilerini :D

Yumurta kıvamında kullanmak mümkün mü? Öyle bir makine varken insan bir yere kadar sabrediyor. Tüm gün tasarruf yapsan gün sonu tüm tasarrufu 5 dakikada yersin. :D Şu benzin konusunda hala daha stabil bir kaliteyi tutturamadılar. Ama ne güzel kullanılır öyle benzini düşünmeden.. Rüya gibi :D

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Yumurta kıvamında kullanmak mümkün mü? Öyle bir makine varken insan bir yere kadar sabrediyor. Tüm gün tasarruf yapsan gün sonu tüm tasarrufu 5 dakikada yersin. :D Şu benzin konusunda hala daha stabil bir kaliteyi tutturamadılar. Ama ne güzel kullanılır öyle benzini düşünmeden.. Rüya gibi :D
Vallahi bu aralar çok sık kullanmıyorum arabayı. Ama çıkarıncada dediğin gibi oluyor. Misal yumurta stili süreyim diyorum. Bir şeyler oluyor birileri imalı bazı hareketler yapıyor ki hemen hepsininde temelinde yanlarındakilere gösteriş yapma gayreti mevcut, uyma diyorum ama inan 15-20 km lik mesafede altında neler yapabileceğini bildiğin güvendiğin bir hurda yığını olunca dayanamıyorsun. Birde benim araba dıştan baya baya bildiğin leş halde. Gören hareket ettiğine şaşırır o derece kötü yani. Hal böyle olunca o malum şahısların yanından geçip gitmesi o bakışlarını görmek daha bir eğlenceli hal alıyor :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Vallahi bu aralar çok sık kullanmıyorum arabayı. Ama çıkarıncada dediğin gibi oluyor. Misal yumurta stili süreyim diyorum. Bir şeyler oluyor birileri imalı bazı hareketler yapıyor ki hemen hepsininde temelinde yanlarındakilere gösteriş yapma gayreti mevcut, uyma diyorum ama inan 15-20 km lik mesafede altında neler yapabileceğini bildiğin güvendiğin bir hurda yığını olunca dayanamıyorsun. Birde benim araba dıştan baya baya bildiğin leş halde. Gören hareket ettiğine şaşırır o derece kötü yani. Hal böyle olunca o malum şahısların yanından geçip gitmesi o bakışlarını görmek daha bir eğlenceli hal alıyor :D

Nereye kadar görmezden gelebilirsin? İnsanlar o kadar gösteriş hareketleri yapıyorken onlara küçük bir sosyolojik temeli olan hayat dersi vermek kaçınılmaz bir zevk. Görünüşe aldanma, önemli olan iç güzelliği fikrini benimsemiş olurlar umudundayım. :D Hayatlarında F7R tarafından özel bir motorla geçilmek ayrıcalık, tabi farkında değiller. :D Elinden 8 F7R geçti, galiba makyaj konusunda en ilgi isteyeni bu oldu. Ah şöyle bir F7R'ı daha makyaj olarak tamamen hayata döndürsen. :)

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Bu gün neler yaptım? Aracımızın iç iyileştirmesi.

Herkese selamlar! Bu gün biraz sanayi-parçacı gezme günüydü benim için. Sadece 2-3 parça için İstanbul'un Avrupa yakasında hemen hemen çoğu sanayiyi dolaştım. Parçaları bulamadığımdan tekrar Ankara'da ki parçacıma dönüş yaptım. :)

Aracım sağ iç kapı açma kolunun gövdesinde çatlak vardı, bundan dolayı iç kozmetik olarak gözüme batıyordu. Yavaş yavaş iç kozmetiği bitirmemiz gerekiyor.

Kapı iç açma kolları ilk bakışta çok uygun görülür fakat bu noktada Renault'un biraz kaba bir terimle sizi kazıklama yöntemi mevcut. Türkiye üretim yapılan Megane 1'in kapı iç açma kolu orijinal olarak 80-100 TL civarında satılıyor, dışarıdan bakıldığında tamamen aynı sadece renk ton farkı var. Alıp takmak istediğinizde oturmuyor, mekanizması farklı yapılmış ürünün. Coupe'de kullanmanız gereken parça Fransa üretim parçası olması gerekiyor. Bu parçanın sıfırı 320-340 TL. Yan sanayi Kaya marka ürünler ise 25 TL civarında. Orijinal parça kullanımında biraz takıntılı bir insan olduğumdan orijinal kapı açma kolunu bulmaya gayret gösterdim bu gün. Zor olsa bile bir şekilde buldum. Çoğu kişi, yan sanayi gri renkli kapı iç açma kolunu almamı önerdi. Bu renk sadece kapı açma kollarında bulunduğunda araçta herhangi bir bütünlük olmayacağını düşündüm. Eğer kapı iç açma kolunda bir parça gri varsa, elbet diğer bölgelerde de dokunuş olmalı.

Parçamızın kolu gri renge boyanmış, benim aracımın kolu siyah ve gayet sağlam. Sadece alacağım parçanın gövdesi gelse yeterli olacaktı. Bundan dolayı sadece parçanın gövdesini sipariş ettim. Made in France.

cc558e4a-17fb-4ae5-ae30-a49d31257c5b.jpg

Ve geldik en zor bulunan parçalardan birine daha. İmmobilizer paneli. Bu panelin bende maalesef 4 adet tırnağı kırıktı, ses yapmıyor olsa bile hafif bir boşluk yapıyordu. Gözüme pek hoş gelmediğinden çıkma temiz parça olarak onu da zor olsa bile bulabildim. Sıfır olsa sıfır alacağım fakat satışı yok, bulunması imkansıza yakın maalesef.

8cda2972-11d7-4895-90e5-fd0378d8bf95.jpg

Aldığım üründe de 1 adet tırnak yarım olarak kırık, bu tırnak en ortada bulunduğundan sorun olacağını zannetmiyorum.

23e8678a-21a6-4e04-8064-8ecd78892845.jpg

Geriye kaldı cam düğmelerimiz. Aracımızın cam düğmelerinden sadece sürücü tarafı cam düğmesi orijinal olarak duruyordu. Zaman içerisinde arıza yaptıklarından dolayı düğmeler hızlı bir şekilde yan sanayi ürünle değiştirilmişti. Bu düğmeleri de Fransa üretimi bulmak diğer ürünlere göre çok zor sayılmasa da zor. Tabi ki Ankara'da ki parçacı sağ olsun sürekli yurt dışından tedarik etmiş ürünleri. Almışken tüm düğmeleri aldım. Bu sayede değişenler değiştikten sonra geriye kalan sürücü cam düğmesi yedek kalmış olacak elimde. :)

f471e75e-6ac3-41e4-9786-f8d2d4083be9.jpg

Bu gün sipariş edilen parçalarla aracımızın eksik kalan tek bölgesi deri koltukları ve sağ kapı iç çekme kolu. Sağ kapı iç çekme kolunun içerisinde silikon birikintisi var, zamanında o da çatlamış vidalama yerinden. Bir süre sonra onu da bulacağım. :)

Kapı iç açma kolu: 40 TL
İmmobilizer paneli: 40 TL
Düğmelerin tanesi: 20 TL

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bu düğmelerin yan sanayileri orjinalden daha iyi iş yapıyor gibi geldi bana. Aydınlatmaları filan yan sanayilerin nedense çok daha berrak oluyor. Ben sırf yenileme amaçlı değiştirmiştim ve çok memnunum. İç kapı açma kollarına gelince, sana tavsiyem krom kapı kollarından bulup tak. Yerine oturmasada arkasında ufak bir işlemle cuk diye yerine oturuyor. Coupe symbol scenic vs hepsininki görünüşte aynı ama arkaları farklı. Hem orjinal hemde çok daha şık durur.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Bu düğmelerin yan sanayileri orjinalden daha iyi iş yapıyor gibi geldi bana. Aydınlatmaları filan yan sanayilerin nedense çok daha berrak oluyor. Ben sırf yenileme amaçlı değiştirmiştim ve çok memnunum. İç kapı açma kollarına gelince, sana tavsiyem krom kapı kollarından bulup tak. Yerine oturmasada arkasında ufak bir işlemle cuk diye yerine oturuyor. Coupe symbol scenic vs hepsininki görünüşte aynı ama arkaları farklı. Hem orjinal hemde çok daha şık durur.

Yan sanayi düğmelerin kaplamasından dolayı daha berrak görünüyor galiba. Dokusu daha farklı. Orijinal düğmeden daha iyi ışık veriyor, haklısın. Fakat benim aracımda yan sanayi düğmeye cam soketi tam basmıyor. Temassızlık sorunu yaşıyorum yan sanayide. Sürekli yapıştırdığım paneli sökmek gerekiyordu. :) Yoksa düğmenin orijinal olması çok avantaj sağlamıyor.

Abi krom kapı açma kolunu ya da gri renklisini çok önerdiler. Ben araçta deneyince pek beğenmedim. Dynamique pakette torpido da gri dokunuşlar mevcut, o arabaya yakışıyor. Benim aracın paketinde çoğu yer siyah olduğundan dolayı çok yeni durdu parça. Bir yere farklı bir renk serpiştirince her yerde kendini ufak ufak göstermesi lazım diye düşünüyorum. En azından vites topuzunu da gri yapmak gerekir. Krom çok yeni durdu arabanın yaşına göre. Eğer orijinal siyah bulamasaydım mecburen yönelirdim krom orijinale :)

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Bugün Renault’a küfür etmekten başka bir eylem içinde bulunmadım. Parça numarası aynı, herşey aynı. Renk neden farklı? Bir araba üretmişler 50 tane ince ince renk farklılıkları var. Arabaya ne taksam renk tonu tutmuyor. Mecburen iade edeceğim. 5.aya kadar yurt dışı özel sipariş beklemek zorundayım artık.

Düğmeye gelelim. Şerefsizler düğme panelini tek sefer çıkartmalık yapmışlar, çıkarttığınızda tırnak kırıyor ve mecbur yapıştırma yapıyorsunuz paneli. Sonra bir düğme takmak için komple pandizot cebini söküyorsunuz. Tabi bunun için hoparlör bile söküyorsunuz. 15 tane vida bir düğme için. Aldığım parçalardan sadece düğme ve kapı kolu uydu. O bile zor uydu.

ECCC08B3-7327-4258-86BD-443CF87B53E1.jpeg
9F6E018A-4BB0-4E71-9FE3-CA6E7214E292.jpeg

Son düzenleme:

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Küçük anı. 10-02-2017

Eski fotoğraflar içerisinde gezinirken beni duygulandıran iki fotoğraf buldum. Arabanın parasını biriktirmek öğrenci hali ile hayli uzun ve yorucu olmuştu. Noter işlemlerinden sonra hala daha aracın benim olduğuna inanmakta güçlük yaşadım. İlk işim aracı evin bahçesine park etmek ve balkondan ona bakarak çay içmek oldu. O an aracın artık benim olduğunu idrak edebildim. Daha önceleri sadece hafta sonları kullandığım, misafirlik olduğunda bahçemde duran araç artık sürekli benimle duracaktı. :)

İşte o anın fotoğrafı:

Son düzenleme:

emert20

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,450
6,788
4,270
26
Denizli
Marka
Fiat
Bugün Renault’a küfür etmekten başka bir eylem içinde bulunmadım. Parça numarası aynı, herşey aynı. Renk neden farklı? Bir araba üretmişler 50 tane ince ince renk farklılıkları var. Arabaya ne taksam renk tonu tutmuyor. Mecburen iade edeceğim. 5.aya kadar yurt dışı özel sipariş beklemek zorundayım artık.

Düğmeye gelelim. Şerefsizler düğme panelini tek sefer çıkartmalık yapmışlar, çıkarttığınızda tırnak kırıyor ve mecbur yapıştırma yapıyorsunuz paneli. Sonra bir düğme takmak için komple pandizot cebini söküyorsunuz. Tabi bunun için hoparlör bile söküyorsunuz. 15 tane vida bir düğme için. Aldığım parçalardan sadece düğme ve kapı kolu uydu. O bile zor uydu.

Ekli dosyayı görüntüle 16004
Ekli dosyayı görüntüle 16005
Hep başıma gelen bir şey bu durum. Bir parça var durumu idare eder halde onu düzeltmeye uğraşırken hep zorluklarla karşılaşılıyorum ve o zorluğu atlatana kadar niye elliyosunki diye kendime küfrediyorum :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Hep başıma gelen bir şey bu durum. Bir parça var durumu idare eder halde onu düzeltmeye uğraşırken hep zorluklarla karşılaşılıyorum ve o zorluğu atlatana kadar niye elliyosunki diye kendime küfrediyorum :D

Özellikle değiştireceğimiz parçayı YouTube gibi ortamlarda video ile gösteren insanlar 2 saniye içinde halletmiş oluyor. Biz elimize alınca değiştireceğimiz parçanın işi neden bu kadar uzuyor garip. Parçayı değiştirmekten ziyade çıkarttığı zorlukla uğraşıyoruz. :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Önerilerinizi bekliyoruz!

Herkese merhaba forum. Aracımda daha önce çirkin bir lip vardı, kaporta boya revizyonu sonrasında lipi doğal olarak takmadım. Aracın önü fazla açık görünüyor, Laguna lip takmayı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz var mıdır? :) Lip sonrası kaliteli bir spor yay, ardından deri koltukların revizyon süreci başlayacak. Gidişatı paylaşacağım.

Lip:

Aracın önü:

Ali Karaer

Ali Karaer
Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,071
2,323
2,770
25
Nevşehir/2000 Evler
Marka
Aixam
Önerilerinizi bekliyoruz!

Herkese merhaba forum. Aracımda daha önce çirkin bir lip vardı, kaporta boya revizyonu sonrasında lipi doğal olarak takmadım. Aracın önü fazla açık görünüyor, Laguna lip takmayı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz var mıdır? :) Lip sonrası kaliteli bir spor yay, ardından deri koltukların revizyon süreci başlayacak. Gidişatı paylaşacağım.

Lip:

Aracın önü:

Güzel durabilir gibi gözümde canlandırdığımda güzel duruyor :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Bunda apaçi işi durmuş sanki de senin araba siyah gövde rengine boyatırsan gayet hoş durur

Mat siyah plastik rengi olarak geliyor, geldiğinde dikkatli ve düzgün bir şekilde zımparalayıp birebir aracın renk koduna göre boyatacağım. Plastik rengiyle kalmasından çok daha iyi olur diye düşündüm senin gibi. :) Farklı bir lip önerin olursa eğer bekliyorum, şuan aklımda ki en sade ve şık Laguna'nın lipi kaldı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım