Renault Megane 2001 Coupe.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,202
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Şehir içi insanlarda olduğu kadar araba da strese giriyor. Gördüğüm kadarıyla Ankara'dasınız. Orada ki trafiğe denk geldim, İstanbul'dan çok farkı yok düşüncesindeyim. Çok normal trafikte o kadar yakması. Uzun yolda 30 kuruşun altına indiğinde ve uçak konforu sunduğunda yüzlerde ki tebessüm için "iyi ki" dedirtiyor. :D
Ya şöyle söyleyim sabah abim geliyor beni alıyor o ara çok trafik yok beni aldıktan sonra bi 5km kadar tamamen dur kalk gidiyoruz. Geçen sayıyım dedim yolun yarısına gelmeden 30 kalkışı geçmişti. Bi de Ankara'ya gelmişsiniz bilirsiniz giderken yokuş çıktığınız yolda gelirken de yokuş çıkıyosunuz sürekli in çık olduğundan :D yokuşta metre metre yürüyünce de kolay olmuyor kaldırmak bu arabayı o halde de haliyle 70 kuruşu geçiyo rahatlıkla. Çeşit çeşit arabaya bindik zaten ne olsa böyle yakıyor. Zamanında 1.4ie tipoya 20 kuruşun altına düşüyor dediler bizde 50 yaktı. 1.3multijetlere 5-5.5 la gider dediler 7.1 altı göremedik şartlar böyle olunca

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Ya şöyle söyleyim sabah abim geliyor beni alıyor o ara çok trafik yok beni aldıktan sonra bi 5km kadar tamamen dur kalk gidiyoruz. Geçen sayıyım dedim yolun yarısına gelmeden 30 kalkışı geçmişti. Bi de Ankara'ya gelmişsiniz bilirsiniz giderken yokuş çıktığınız yolda gelirken de yokuş çıkıyosunuz sürekli in çık olduğundan :D yokuşta metre metre yürüyünce de kolay olmuyor kaldırmak bu arabayı o halde de haliyle 70 kuruşu geçiyo rahatlıkla

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu yokuş konusu beni şaşırtmıştı. Çok nadir yokuş indim, genellikle yokuş tırmandım. :D Sizin aracınızın yakıtı bir yana baskısını düşünüyorum şimdi. Ağır bir araç, trafikte sürekli dur kalk derken baskı balata ne durumda?

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,202
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Şu yokuş konusu beni şaşırtmıştı. Çok nadir yokuş indim, genellikle yokuş tırmandım. :D Sizin aracınızın yakıtı bir yana baskısını düşünüyorum şimdi. Ağır bir araç, trafikte sürekli dur kalk derken baskı balata ne durumda?
Ne zaman değiştiği hakkında bi fikrimiz yok ama önceki sahibi eşşeğe biner gibi binmiş. (araç 500bin km üzerinde şuan) 35bindir bizde bikaç kere dakikalarca duman atacak kadar zorlandı. Kalkışta debriajı biraz kavramada tutarsak ötüyo ama kavramasında kaçırma falan yok. Bi 5bin km önce ustaya gösterdik daha değişmesine gerek yok demişti ama yokuşta falan yarım debriaj tutmuyo arabayı hiç :D El freniyle kalkıyorum yormamak adına

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Ne zaman değiştiği hakkında bi fikrimiz yok ama önceki sahibi eşşeğe biner gibi binmiş. (araç 500bin km üzerinde şuan) 35bindir bizde bikaç kere dakikalarca duman atacak kadar zorlandı. Kalkışta debriajı biraz kavramada tutarsak ötüyo ama kavramasında kaçırma falan yok. Bi 5bin km önce ustaya gösterdik daha değişmesine gerek yok demişti ama yokuşta falan yarım debriaj tutmuyo arabayı hiç :D El freniyle kalkıyorum yormamak adına

Sizin aracınızın ağırlığında ve yaşında arabalar için en sağlıklısı yokuşta el freni kullanmak. Ben de arabam hafif olduğu halde el freni kullanıyorum yokuşların durumuna göre. İstanbul'da baskı balatayı dayandırmak çok zorluyor, ısınıyor ve sertleşiyor direk. Bu arada sonunda 500.000 kilometreyi geçmiş araba! Bizim ülkemizde arabalar nedense 200.000'i geçmiyor malum. :D Maşallah daha uzun yıllar boyunca gitsin. :)

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Teşekkür ederim. Amorti etmese asla kullanmazdım. :D İki haftada bir İstanbul-Zonguldak yapıyorum. 100 kilometrede ortalama 6 litre yakıyor. Her yola gidişimde 100 TL cebimde kalıyor. Tek gideri 10.000 kilometre de bir defa olmak üzere LPG sistemi bakımı 80 TL. :)

Not: 10.000 TL bir adet K4M sandık motor demektir. :D
Motoru bitirip tekrar yaptırana kadar sökme bence lpg yi o zamana kadar onuda amorti edersin bence motor bölümünde kapsamlı yenilemeyi

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,202
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Sizin aracınızın ağırlığında ve yaşında arabalar için en sağlıklısı yokuşta el freni kullanmak. Ben de arabam hafif olduğu halde el freni kullanıyorum yokuşların durumuna göre. İstanbul'da baskı balatayı dayandırmak çok zorluyor, ısınıyor ve sertleşiyor direk. Bu arada sonunda 500.000 kilometreyi geçmiş araba! Bizim ülkemizde arabalar nedense 200.000'i geçmiyor malum. :D Maşallah daha uzun yıllar boyunca gitsin. :)
Bu da geçmemiş ya zaten aldığımızda 180bindi gösterge şimdi 215bin :D Çok ucuza geldiği için risk almıştık ama 2 yılda nerdeyse bi araba parası yedi. Şasiden sorgulatınca muayeneler sırasıyla 250bin-320bin-112bin km olarak çıkıyor. HEsaplarıma göre 500ü geçmiş oluyor bu da. Ha şöyle de bir nokta var bu arabayı aldığımız paranın %70ini falan bidaha harcamış olmamıza rağmen 800-900tl hariç motora bişey gitmedi. Sürekli sensör-ön takım gibi sıkıntılar çıkarıyor

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Motoru bitirip tekrar yaptırana kadar sökme bence lpg yi o zamana kadar onuda amorti edersin bence motor bölümünde kapsamlı yenilemeyi

LPG'li olmasına rağmen yaptığı kilometrede motor gayet sağlıklı duruyor. Fabrika verileri kadar yağ eksiltiyor 10.000 kilometreye geldiğinde. Sık sık kontrol ediyoruz "LPG ile bağlantılı yıpranma etkilerini" görmek için, lakin şaşırtıcı şekilde benzinle çalışmış gibi belirtiler sağlıklı. Bundan dolayı maddi durumumu biraz refaha kavuşturmuş olursam seneye sökmek istiyorum. Motoru yaptırtmak hiç sorun değil ama haybeye neden iş çıksın ki? Sağlıklıyken bozmaya yaklaşmak strese sokuyor. :D Seneye ikinci araba olma ihtimali var Coupe'nin. Bu durumda artık LPG'ye güle güle demek en sağlıklısı. :) Eğer uzun yıllar boyunca aynı şekilde sıklıkla kullanıyor olsaydım dediğiniz çok daha mantıklı, kendini aynı şekilde amorti ederdi.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Bu da geçmemiş ya zaten aldığımızda 180bindi gösterge şimdi 215bin :D Çok ucuza geldiği için risk almıştık ama 2 yılda nerdeyse bi araba parası yedi. Şasiden sorgulatınca muayeneler sırasıyla 250bin-320bin-112bin km olarak çıkıyor. HEsaplarıma göre 500ü geçmiş oluyor bu da. Ha şöyle de bir nokta var bu arabayı aldığımız paranın %70ini falan bidaha harcamış olmamıza rağmen 800-900tl hariç motora bişey gitmedi. Sürekli sensör-ön takım gibi sıkıntılar çıkarıyor

Yaşı olan arabaların arıza çıkartan ve para yiyen noktası sensörler oluyor sizin de yaşadığınız üzere. Doğal olarak yaşından dolayı sensörler kuruyor, özelliğini yitiriyor. Sonrasında tekleme sorunları, kafa sallama sorunları ortaya çıkıyor. Bende de oksijen sensörü değişmeli mesela şuan. Hiç yoktan sadece sensör 250 TL civarı. Motor para yemiyor olsa bile sizde olduğu gibi sensörler sorun çıkartıyor. :) Kilometre konusu kötü olmuş, maalesef dürüst olamıyoruz bir türlü.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,202
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yaşı olan arabaların arıza çıkartan ve para yiyen noktası sensörler oluyor sizin de yaşadığınız üzere. Doğal olarak yaşından dolayı sensörler kuruyor, özelliğini yitiriyor. Sonrasında tekleme sorunları, kafa sallama sorunları ortaya çıkıyor. Bende de oksijen sensörü değişmeli mesela şuan. Hiç yoktan sadece sensör 250 TL civarı. Motor para yemiyor olsa bile sizde olduğu gibi sensörler sorun çıkartıyor. :) Kilometre konusu kötü olmuş, maalesef dürüst olamıyoruz bir türlü.
Bana kalsa ben bu arabayı almazdım da abim çok heves ediyodu passatlara fiyatı da uygun diye bilerek aldık km durumunu. Satıcısı ısrarla orijinal km dese de biliyorduk yani biz. Zaten şimdiye kadar 10bin harcadıysak 6bini işçiliktir o yüzden arabaya suç bulmuyorum. Ustalarımız pek sevimliler bu konuda :D Yani aslında bu aracın parçaları bilindiğinin aksine çok pahalı değil ama en ufak sök tak işlemine 150liradan açıyo ustalar işçilik ücretini

Son düzenleme:

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Bana kalsa ben bu arabayı almazdım da abim çok heves ediyodu passatlara fiyatı da uygun diye bilerek aldık km durumunu. Satıcısı ısrarla orijinal km dese de biliyorduk yani biz. Zaten şimdiye kadar 10bin harcadıysak 6bini işçiliktir. Ustalarımız pek sevimliler bu konuda :D

Passat almak istenildiğinde biraz bekleyip araştırmak şart oluyor. Mutlaka kilometresi orijinal ve durumu sağlıklı olan Passat'lar denk geliyor internete. İşte o an öyle olması gerekmiş, öyle olmuş diyelim. :D Sizin bilmeniz ve farketmeniz önemli. İşçilik konusunda ustalarımız genellikle çok abartıyor. Sabit ve iyi bir usta bulmak şart. :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Megane 1 Coupe 1.6 16V İstanbul şehrinde LPG ile kaç litre yakar?” sorusunun cevabı. (Esenyurt-Cevizlibağ, iş saati trafiği.)

10 litre gaz ile 120 kilometre. Yol bilgisayarı gazın yoğunluğundan dolayı yakıt tüketiminde yaklaşık 2 litre civarı az gösteriyor.

F51E0118-CC7A-4A91-BC09-17AB2FA6F1F8.jpeg 41BC4D62-9755-467C-A17C-2BFB6C5EB580.jpeg

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
897
1,653
2,320
İst.
Marka
Ford

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Aracımda kullandığım lastik ve ebatı.

1.6 16V motor seçenekli Megane 1 Coupe'nin fabrikasyon lastik ebatları 185/60/15'dir.

Viraj kabiliyetini ve yol tutuşunu arttırmak için Megane 1 Coupe 2.0 F7R motorlu seçeneğin lastik ebatı olan 195/50/16 ölçülerini kullanmaktayım.

Dunlop FM800, 1360 TL ile kurban bayramında alındı. Lastiğin değerleri: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/SP-Sport-FM800.htm

Dayton'dan geçmiş olduğum Dunlop'un ıslak zemin yol tutuşu, viraj kabiliyeti son derece başarılı. Lastiği almadan önce değerlerini dikkatli bir şekilde kontrol edememiştim, kullandığım ilk anda kaliteli farkını hissettirdi. Virajları zorlarken daha fazla güvende hissettiriyor, ani frenlemelerde Dayton'da olduğu gibi "kayar mı?" paniği yaratmıyor.

195/50/16 ebatlar ile fotoğraf(@bt çekmişti bu fotoğrafı) :)

upload_2018-9-30_21-28-15.png

185/60/15 ebatlar ile fotoğraf(aracın sahibi olmadığımız zamanlardan)

18320712_1770203883291814_6603558136393335525_o.jpg

Son düzenleme:

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
+Yaşlanıyor musun?
-Yaşlanıyorum ama yorgun düşmüyorum, daha süreceğimiz çok yol var!

Ben arabamı garaja koyup saklamak için almadım, her kilometrede tadına daha çok varmak için aldım. Yaşlanıyorum ve benimle birlikte beraber yaşlanan, ruhu olan bir metal yığınını seviyorum. Yaşlanmış olabilir, çok yol gitmiş olabilir ama onun doğasında gezmek var. :)

45977055_288731718430145_844703274077519872_n.jpg

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım