DSG yarı otomatik mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Ben DSG kotu diyince imzamdaki araclarin mukemmel falan oldugunu savundugumu saniyorlar, ben kotuye kotu derim, hepsi kul yapisi hepsinde hatalar var, ama en cok insanin moralini bozan aldiginiz aracin hayal kirikligi ugratmasi yada servisin bilgisizligi yada yetersizligi yuzunden sorun yasamak olur.
Yok onlara göre her araç her şanzıman bozulur ama dsg bozulursa kullanıcı hatasıdır kendi kendine bozulmaz :)

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
çünkü sorun olduğu fark edilip,yenilendiği için bu kadar söz konusu olmuyor olabilir.

Yenilenmeden bahsetmiyorum..Piyasadan çektiler 9HP'yi, bundan sonra bu şanzımanla araç üretmeyeceklerini açıkladılar
Polemik olarak algilamayin ama
ZF sorunsuz demiyorum, dsg bence ederinden fazla deger goruyor turkiyede..
DSG diye ozellestirmeden genel dusuncemi soyle soyleyeyim, cift kavramaya guvenmiyorum, 4 ileri otomatik amerikan buickten beri tam otomatikleri bilirim, ama cift kavrama ile olan gecmisim sadece servis muhabbetleri ve sorunlardan ibaret.

Polemik olarak algılamıyorum ben..Yazılarımın başında DSG'li araçların satılma sıklığı ile diğerleri karşılaştırılamaz dedim, dolayısıyla bu kadar spesifik bir sistemin bu kadar kullanıcıya ulaşınca, üzerine kullanıcı hataları da eklenince sorun çıkarması kaçınılmaz oluyor
Problemsiz şanzıman yoktur. ZF bana göre de DSG'den daha sağlam bir şanzıman ama daha iyi değil (performans, tüketim)..Sağlamlık kimi insanlara göre daha iyi algılanır doğaldır da..Kullanıcılar problem çıkarmasın da 5 salise yavaş vites değiştirsin, 1 lt fazla yakıt tüketsin diyebilir. BMW bile bunun farkında olacak ki ; yüksek performans serisi M araçlarında ZF kullanılmaz mesela, ve şanzımanları çift kavramadır (DCT) :)
Ben tartışmaya değil bilgisizliğe sinirleniyorum...
Burada DSG kullanan da yorum yapıyor kullanmayan da..Yorumların çoğu bilgi ve tecrübeye dayanmadan yapılan afaki yorumlar..Cevap olarak link paylaşmaktan aciz, hayatında DSG kullanmamış adamlar, DSG veya diğer konularla alakalı kulaktan dolma bilgilerle gelip burada ahkam kesiyor. Hani diyorum böyle bir bilgi var mı link paylaşabilir misin, uğraşamam,internetten arayın gibi cevaplar aldığım konular oldu..

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,078
4,359
4,220
varsova
Marka
Porsche
Yenilenmeden bahsetmiyorum..Piyasadan çektiler 9HP'yi, bundan sonra bu şanzımanla araç üretmeyeceklerini açıkladılar

Polemik olarak algılamıyorum ben..Yazılarımın başında DSG'li araçların satılma sıklığı ile diğerleri karşılaştırılamaz dedim, dolayısıyla bu kadar spesifik bir sistemin bu kadar kullanıcıya ulaşınca, üzerine kullanıcı hataları da eklenince sorun çıkarması kaçınılmaz oluyor
Problemsiz şanzıman yoktur. ZF bana göre de DSG'den daha sağlam bir şanzıman ama daha iyi değil (performans, tüketim)..Sağlamlık kimi insanlara göre daha iyi algılanır doğaldır da..Kullanıcılar problem çıkarmasın da 5 salise yavaş vites değiştirsin, 1 lt fazla yakıt tüketsin diyebilir. BMW bile bunun farkında olacak ki ; yüksek performans serisi M araçlarında ZF kullanılmaz mesela, ve şanzımanları çift kavramadır (DCT) :)
Ben tartışmaya değil bilgisizliğe sinirleniyorum...
Burada DSG kullanan da yorum yapıyor kullanmayan da..Yorumların çoğu bilgi ve tecrübeye dayanmadan yapılan afaki yorumlar..Cevap olarak link paylaşmaktan aciz, hayatında DSG kullanmamış adamlar, DSG veya diğer konularla alakalı kulaktan dolma bilgilerle gelip burada ahkam kesiyor. Hani diyorum böyle bir bilgi var mı link paylaşabilir misin, uğraşamam,internetten arayın gibi cevaplar aldığım konular oldu..

Ben bmw-vw, yada dsg-zf tartismasi yapmiyorum aslinda, DCT sanzimani da almam ben.. Dediginiz gibi kisisel tercih meselesi.. Benim icin dunyanin en hizli sanzimani olmasin, 5 salise yavas degistirsin, daha guclu motorla onu telafi ederim ben, ama nispeten daha sorunsuz olsun, ben boyle dusundugum icin bu sekilde bir tercihte bulunuyorum. DSG kullandim, ben yolda kaldim, babam tatile gitti geri donemedi, planlanan hersey yarida kaldfi, en sorunsuz dsg dedikleri yagli olaniydi, robotik arizasi dedikleri abuk sabuk arizadan verdi garantiden degisti, garanti biter bitmez gene bozuldu,. alt komsumuza dsg alma dedik aldi o da benzer sorunu yasadi.. kullandim biliyorum, kuru sanzimanin takir tukur seslerini de sikisik trafikteki balata kokusunu da biliyorum.. ZF elestirenler kullandi mi biliyor mu acaba.. dsgden yavas ama bence kesinlikle hantal degil, is goruyor, olmadik yerde abuk sabuk davranmiyor.. pist araci yapacak olsam dsg dusuunurum tabi, ama sehiricinde bence ideal degil.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Ben bmw-vw, yada dsg-zf tartismasi yapmiyorum aslinda, DCT sanzimani da almam ben.. Dediginiz gibi kisisel tercih meselesi.. Benim icin dunyanin en hizli sanzimani olmasin, 5 salise yavas degistirsin, daha guclu motorla onu telafi ederim ben, ama nispeten daha sorunsuz olsun, ben boyle dusundugum icin bu sekilde bir tercihte bulunuyorum. DSG kullandim, ben yolda kaldim, babam tatile gitti geri donemedi, planlanan hersey yarida kaldfi, en sorunsuz dsg dedikleri yagli olaniydi, robotik arizasi dedikleri abuk sabuk arizadan verdi garantiden degisti, garanti biter bitmez gene bozuldu,. alt komsumuza dsg alma dedik aldi o da benzer sorunu yasadi.. kullandim biliyorum, kuru sanzimanin takir tukur seslerini de sikisik trafikteki balata kokusunu da biliyorum.. ZF elestirenler kullandi mi biliyor mu acaba.. dsgden yavas ama bence kesinlikle hantal degil, is goruyor, olmadik yerde abuk sabuk davranmiyor.. pist araci yapacak olsam dsg dusuunurum tabi, ama sehiricinde bence ideal degil.

ZF 9HP ve ZF 8HP kullandım..ZF 8HP kararlı güzel bir şanzıman, ve memnun kaldım diyebilirim. Ama 9HP için aynı şeyleri söylemem mümkün değil..Vuruntu yapıyor ve gerçekten can sıkıyor

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
İşte ne güzel adamlar sorunun farkına varım kökünden kurtulmuşlar ama 2014 sonlarına doğru 0km verilen şirket arabasının 60k da mekatronik arızası verirse doğal olarak bu şanzımanlara hala sıkıntılı diyebiliyoruz sıkıntı yaşamasak zaten durduk yere laf atmak saçma olur.

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
İşte ne güzel adamlar sorunun farkına varım kökünden kurtulmuşlar ama 2014 sonlarına doğru 0km verilen şirket arabasının 60k da mekatronik arızası verirse doğal olarak bu şanzımanlara hala sıkıntılı diyebiliyoruz sıkıntı yaşamasak zaten durduk yere laf atmak saçma olur.

Kullanıcılar mahkemeye versin o halde ayıplı mal diye
Madem o kadar sıkıntılı bir ürün nasıl halen satılabiliyor ?
Gerçek şu ki DSG problemlerinin büyük kısmı kullanıcı hatası..Kullanıcılar halen bunun farkına varamadı..O kullandıkları şanzıman ; vitesle ne kadar haşır neşir olduğunu ne yaptığını log'luyor bunun farkında değiller..Sonra serviste mekatronik değişince auuvv

Bak bir örnek vereyim :
Yaklaşık 6 yıl önce s-tronic şanzımanlı Audi marka bir aracım vardı..Aynı pozisyonda çalıştığım herifin birinde de aynı araba vardı (Araçlar sıfır)..Hayatında otomatik vites kullanmamış eleman
Bir gün arabasına bindim, yokuş aşağı giderken D modundan çıkarıp N moduna alıyordu arabayı.."Ne yapıyorsun oğlum sen" dedim..Ne olacak ki boşa atıyorum dedi..Uzunca bir süre bunun gibi malca muamelelere maruz kalan şanzıman buna en fazla 50.000 km dayanabildi ve hata verdi..Bu arada hata da arabanın yürümemesi değil vuruntu ve ses yapmasıydı

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Kullanıcılar mahkemeye versin o halde ayıplı mal diye
Madem o kadar sıkıntılı bir ürün nasıl halen satılabiliyor ?
Gerçek şu ki DSG problemlerinin büyük kısmı kullanıcı hatası..Kullanıcılar halen bunun farkına varamadı..O kullandıkları şanzıman ; vitesle ne kadar haşır neşir olduğunu ne yaptığını log'luyor bunun farkında değiller..Sonra serviste mekatronik değişince auuvv
Kusura bakmayın da kullanıcısı 50 yaşında ve 90 yılından beri araba kullanıyor ve 130 geçtiğini dahi görmedim o kadar ki sakin kullanıyor bide yurtdışına bakarsanız bir çok kişi mahkemeye vermiş zaten ayrıca dq200 kodlu dsg yüzünden 3 milyon araba vw geri çağırmış bunları konuşan yok ama sonra biz dsg sıkıntılı değince auvv anti vagcılar sizi. Araba bizim değil nasıl mahkemeye verelim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım