KAPALI Yanlış Duymadınız "İbiza/Leon/Superb" Hangisi? (0 km)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Arkadaşlar merhaba.Geçen gün kardeşim Pejo 208'le trafik kazası yaptı arabası pert oldu.Ona yeni bir araba almak gerekti,ben de otomatik vitesli bir araba istiyordum hem kendim için hem de eşim arabayı sürmeyi öğrensin diye çünkü manueli hiç öğrenmeyecek,vazgeçtik yani otomatik vites ehliyeti alacaz.Zaten bir arada forumda B sınıfı araç sormuştum 2. el fiyatları 0km fiyatlarına yakın olduğu için almaktan vazgeçmiştik daha doğrusu 0 km almak daha mantıklı gelmişti ama bütçemizi bir hayli aşıyordu 0km araç.

Şimdi...Bende 2015 Mondeo var onu kardeşime satacam 95 bin TL'ye.Eşimle birlikte ortak kullanabileceğimiz 0km bir araç bakıyoruz.Aklımda şunlar var:

Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL)
Ibiza Yeni 1.0 EcoTSI 115 HP DSG Style (75.000 TL) + 7.000 TL opsiyon (Çok dolu oluyor)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL)
Leon Yeni 1.4 EcoTSI ACT 150 HP DSG Xcellence (103.000 TL) + 15.000 TL opsiyon (Gırtlak dolu oluyor)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL)
Superb 1.4 TSI 150 PS DSG Green Tec Style (124.000 TL) + Geri G. Kamerası.,Keyless,E. Bagaj Kapağı

Aklımdaki deli sorular:
-İbiza motor,kalite,güvenlik konusunda üzer mi?
-Leona gerek var mı,o parayı hakediyor mu,gırtlak donanım ve indirimlerle 115'e geliyor bu kadar opsiyona ne mi gerek var,FR mı Xcellence mı,Ibiza neyimize mi yetmiyor?
-Superb'le araba kullanmayı öğrenmek çok mu zor olur,almışken geniş konforlu bir aile arabası mı alsak uzun bir süre 2. bir araba alamama ihtimalimizin yüksek olduğunu da düşünerek,
"Geri G. Kamerası-Keyless-E. Bagaj Kapağı" bu opsiyonlar için 3 ay beklemeye değer mi?
-Başka bir araba,ya da donanım öneriniz olur mu?

Kardeşim arabamı alırsa 3 ay sonra alabilir bu süre zarfında kayınbabasının arabasını sürecek.Yani opsiyonlu bir araba siparişi verebilirim zamanım var.Ayrıca fazla yol yapmama rağmen saydığım arabaların 8 litre benzin yakmasını göze almış durumdayım.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Müdür ne alim sen söyle,benim arabamın sıfırı 149.000 TL.İndirim yapsalar şu hesaba göre:0 yanındaki 0 zaten 0,9'u çıkar,100'ü de boşver ne yapar 40 yapar.Ne alalım 0km otomatik vitesli araba,fiesta mı alim,polo mu alim,118 bine octavia dizel mi alim.Valla kendimi parçalayacam,çocuğum olsa kesecem bu piyasa delirtti beni.Mondeo'nun da Allah belasını versin,seviyeyi çok yükseltti ekşici pislikler gibi,ne yapam reis bir çıkış yolu söyle.Makyajlı Leon'un güzelliğine aldanma mı diyorsun bozkırın garip çocuklarını bozar mı diyorsun.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,618
18,410
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
O parayı leona vereceğime 1.4 tsi 125 dsg golf highline alırım ben daha mantıklı tercih olur bence.Daha kaliteli iç mekan,hayalet ekran,daha iyi yol tutuş ve daha akıcı sürüş.Konforu da daha iyi leon pat küt gidiyor.118 bin tl fiyatı var eski giriş bir golf bulunur o paraya.Hatta highline üstüne çıtır opsiyon alınır.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Müdür ne alim sen söyle,benim arabamın sıfırı 149.000 TL.İndirim yapsalar şu hesaba göre:0 yanındaki 0 zaten 0,9'u çıkar,100'ü de boşver ne yapar 40 yapar.Ne alalım 0km otomatik vitesli araba,fiesta mı alim,polo mu alim,118 bine octavia dizel mi alim.Valla kendimi parçalayacam,çocuğum olsa kesecem bu piyasa delirtti beni.Mondeo'nun da Allah belasını versin,seviyeyi çok yükseltti ekşici pislikler gibi,ne yapam reis bir çıkış yolu söyle.Makyajlı Leon'un güzelliğine aldanma mı diyorsun bozkırın garip çocuklarını bozar mı diyorsun.
İlla aracı satmanız gerekiyorsa, otomatik bir şey düşünüyorsanız ve segment düşmek kaçınılmaz ise c segment araçlara bu kadar para verilmesine karşı olsam da Yeni Golf 1.4 TSI 125 PS DSG Highline şuan 119.300 lira.. Mondeo kadar konforlu ve sessiz olmayacaktır ama nereden aldım bunu, lanet olsun da kesinlikle dedirtmeyecektir. En azından üzüp pişman etmeyecektir. Neticede yine kaliteli bir araca biniyor olacaksınız. Mondeo'dan sonra leon'a o parayı verip binerseniz emin olun ağır üzülürsünüz.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,301
1
9,455
4,970
kocaeli
Hocam eşiniz manuel araç kullanmayı öğrense olmaz mı ?
Hatta manuelde acemiliğide mondeoda degil de sürücü kurslarının ehliyeti olupta pratigi olmayan şoförlere yönelik kurslari var oyle yapabilirsiniz .

Emin olun mondeodan sonra ilk sayfada yazdığınız seçeneklerin hangisini alırsanız alın pişman olursunuz .

Tertemiz aracınız var her taraf pislik dolu , sıfır araç alırken dahi güvenemiyoruz artik benim gorusum budur .

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Sürücü kurslarıyla uğraşamam ben.40 bin TL'ye 2. bir araba alsam yıllık 4 bin TL masrafı olacak ekstradan.Yeni fieasta alim desem 75 den aşağı olmaz boş benzinlisi ayrıca çok yakar büyük ihtimal.Sade Xcellence alsam nasıl olur 104 bine,aynı paraya 1.0 comfortline golf geliyor.Golf'te öyle aman aman bir araba değil ki,tamam Leon'dan iyidir ama o kadar da über konforlu değil çok pahalı be asıl golf almak zoruma gider.İbiza nasıl 75 bin TL?Superb'ten falan vazgeçtik büyük araba istemiyoruz orası kesin.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sürücü kurslarıyla uğraşamam ben.40 bin TL'ye 2. bir araba alsam yıllık 4 bin TL masrafı olacak ekstradan.Yeni fieasta alim desem 75 den aşağı olmaz boş benzinlisi ayrıca çok yakar büyük ihtimal.Sade Xcellence alsam nasıl olur 104 bine,aynı paraya 1.0 comfortline golf geliyor.Golf'te öyle aman aman bir araba değil ki,tamam Leon'dan iyidir ama o kadar da über konforlu değil çok pahalı be asıl golf almak zoruma gider.İbiza nasıl 75 bin TL?Superb'ten falan vazgeçtik büyük araba istemiyoruz orası kesin.
B segment alacaksaniz kesin karar vermelisiniz. Ona gore b segment modeller arasinda bir degerlendirme yapilir. Ama c segmente cikip leon alacaksaniz dakika dusunmeyin ve golf alin. Gercekten leon o paralarin araci degil pisman eder.. 125 lirayi leon'a vermeyi goze alabildiyseniz 119 bine highline golf'u alabiliyor olmak sizi havalara ucurmali.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
@Cenk ortak 120 diye düşünme Xcellence 103 bin TL,ben esasında 120'ye de çıkmak istemiyorum hani çıkmışken değsin diyorum uzun yıllar en azından opsiyon olarak başka araba aratmasın bize diye düşündüm.Ama dediklerinizi anladım 120 fazla Leon'a ne olursa olsun.2. el BMW'ye mi düşsem,116d veya 2 serisi MPV?

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,618
18,410
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Abi emin ol leonla golf arasında baya fark var.Sen mondeodan golfe binince golf pek iyi değilmiş diyorsun.Golf ile 1.0 leon test etmeye gitmiştik tek artısı bizim arabaya göre daha performanslı olmasıydı.Konforu izolasyonu iç mekan kalitesi her şey fark ediyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,274
45,907
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@Cenk ortak 120 diye düşünme Xcellence 103 bin TL,ben esasında 120'ye de çıkmak istemiyorum hani çıkmışken değsin diyorum uzun yıllar en azından opsiyon olarak başka araba aratmasın bize diye düşündüm.Ama dediklerinizi anladım 120 fazla Leon'a ne olursa olsun.2. el BMW'ye mi düşsem,116d veya 2 serisi MPV?
4-5 yil belki daha fazla kullanacagim diyorsun. 2.el alirken bu kadar uzun sureli arac kullanacaksan az km yapmis, temiz bir makine bulmak, iyice arastirmak gerek. Ben 120'yi gozden cikardim leon alacagim deyince madem oyle o paraya highline golf al dedim. Eger yine 120 vermek istemiyorsan 1.0 tsi dsg comfortline golf de bakabilirsin. Fiyatini suan tam olarak goremiyorum telefonda oldugum icin. Gidip girtlak dolu b segment aldiginda 80-90 arasi bir para veriyorsun ki yaziktir o paraya b segment icin. Ben seni de anliyorum donanimi bol olsun uzun yillar kullanacagim diyorsun ama bir araci uzun yillar zevkle kullandiran sey sadece donanim degildir. O aracin yururu, konforu, tutusu surusunun de iyi olmasi lazim. Ne b segment ne de c segmentte leon sana bunlari vermez. Onemli olan temel ihtiyac olarak gorulen donanimlarla surusu kaliteli bir otomobili harman edebilmektir. O sebeple madem c segmente duseceksin golf al diyoruz. Mondeo'dan indigin vakit c segmentte seni bu konuda tatmin edecek fazla secenek yok.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Arkadaşlar kafanızı şişiriyorum yine kusuruma bakmayın.Biz kararımızı verdik Leon alacaz.Bayilerde araç yok en erken 1.5 ay diyorlar sipariş için 3 ay beklemek lazımmış.Aklımdaki araba şu:

105.900 2017 Seat Leon 1.4 TSI Xcellence DSG (Beyaz)

3.700 Dinamik Paket (Adaptif Şasi Kontrol, Sport HMI, Progresif Direksiyon Sistemi)
2.600 Adaptif Hız Sabitleyici
1.600 Kış Paketi
1.400 Arka Yan Hava Yastıkları
1.300 Sürüş Asistanı Paketi (Şerip Takip Asistanı + Uzun Far Sensörü)
1.100 SEAT Ses Sistemi
1.000 Kablosuz Şarj Ünitesi
800 Full Link (Apple CarPlay,MirrorLink,Android Auto)
800 Direksiyondan Kumanda Edilebilen DSG Vites Sistemi
600 Güvenlik Paketi
600 Arka Kol Dayama

15.500 TL TOPLAM OPSİYON

Toplam 121.500 TL ediyor indirimlerle net 118.000'e gelir gibi duruyor.Belki 1-2 bin lira eksik ya da fazla olabilir bir kaç opsiyon aynı anda alınamıyor tam anlamadım bayide netleştiririm.Sorum şu ne dersiniz,deli mi divane miyim,opsiyonsuz Xcellence neyime mi yetmiyor,çılgın zarar mı ederim (en az 5 yıl binecez garanti uzatacaz),bırak bu işleri mi dersiniz,bize göre hava hoş doldur mu dersiniz,ne dersiniz arkadaşlar?

1.0 tsi leon kullanma şansım oldu ama pek zorlayamadım maalesef o yüzden yol tutuş-konfor konusunda hiç bir fikrim yok. Rüzgar sesi 115-120 den itibaren başlıyor ama 150 kadar çıkma şansım olmuştu. O hızlarda içeride fırtınalar kopmuyor sınıfı için orta sıralarda. Performans olarak 1.0 tsi gayet iyiydi. Sanırım sizde 1.6 dizel mondeo vardı.1.0 performans olarak mondeo dan iyi olduğunu söyleyebilirim 1.4 ise çok daha iyidir leon hafiflik ve dsg ile ciddi yürüyor ve yakıtı da iyi. Benim kullandığım test arabasında sağ kapının oradan baya trim sesi geliyordu hatta dümdüz yolda 70 ile giderken geliyordu ki araba da 6000km deydi ve test güzergahı da dümdüz yol. Leon alınır mı derseniz? Donanım-performans ve yakıt ekonomisi isteniyorsa alınır :)
Bence bir de İ30 bakın dizel otomatik elite plus+smart paketi ile fiyatı 118k. Leondan donanım olarak tek eksiği adaptif süspansiyon fazlası ise panaromik cam tavan ama her türlü dizel otomatik bir arabanız oluyor. İ30 ne kadar ağır olsa da benzinli bir arabadan az yakacaktır.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,618
18,410
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...plus17-jant-pluskatlanir-ayna-463130133/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...-plusgeri-gorus-plusanh.giris-449266104/detay
Çok bütçe artmasın denirse 1.0 dsg comfortline üstüne çıtır opsiyonla da alınabilir.Işık görüş paketi(otm. yanan far yağmur sensoru otmkararan ayna 500 tl)active info display(hayalet gösterge 2000 tl civarı)istenirse cam tavan ve led farla alınabilir bence.

MAGİRUS

Panpa
8 Eyl 2016
620
1,460
2,520
İstanbul
Marka
Nissan
Senin ilacın superb, diyorum ben.

MAGİRUS

Panpa
8 Eyl 2016
620
1,460
2,520
İstanbul
Marka
Nissan
Hayda, senin superb istemiyoruz cümleni görmedim, kusura bakma. Ben olsam elimde arabayı korurdum bu durumda, kardeşine güzelce izah edebilirsin, en kötü ona bir mondeo kovalarsin.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
Haklısınız ben biraz daha araştırayım acele etmeyim.A3 ve Golf bakıyorum 2. el...İlle leon alırsam da opsiyon ekletmeyim en azından beğenmeyip satmak istersem uğraştırmasın.Ya da eşime araba sürmeyi öğretmeyim 2. el yeni A4 alırım 160 bin TL'ye :) :)

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,138
1
3,136
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
hocam okuduğum kadarıyla zamanınız var. ben size aklınızdaki modelleri bir bir test etmenizi tavsiye ediyorum. mümkünse eşinizle.
ben de eşim araba kullanmayı öğrenecek diye otomatik şanzımana geçmiş biriyim, birilerini bıçaklama isteğinizi anlıyorum yani.

kağıt üzerinde leon iyi bir seçenek gibi duruyor ama kesinlikle değil. tamam golf çok pahalı bir otomobil, o paralar golf'e verilmez ama emin olun leon'a hiç verilmez. comfortline paket golf'te attı benim eşim acemiliğini. ön+arka park sensörü çok işe yaramıştı, hb olması da parklarda işini kolaylaştırmıştı. hala ara ara sayıklıyor, ben golf'ümü özledim diye :) odak noktanızda eşiniz varsa golf alın derim ben.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,057
7
51,431
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hocam ne yapıp edip Leon'un adaptif süspansiyonlusunu bir yerlerde bulun deneyin derim. Torsiyonlular gibi bir yerlerde malzemeden çalınmış gibi halleri varsa 80'den üstü verilmez. Ama gerçekten süspansiyon iyi iş çıkarıyorsa dilediğiniz gibi oyuncakları doldurursunuz, sonrası sizin zevkinize tercihinize kalmış bir şey diyemem. Ama emin olun Mondeo konforda çıtayı Allahüekber dağlarının zirvesine çıkarmıştır. :) Hiçbir C sınıfını o kadar beğenemezsiniz. Açıkçası @Garaj TV nin dediği gibi yakın zamanda bindiğim i30 bana daha kaliteli geldi. O fiyatlara çıkarsanız o araba da alınabilir. Konfor olarak o da gergin ama kısa sürüşte bile Leon'dan daha oturaklı geldi bana.

Yazdıklarımın hepsinin temeli, italik yazdığım ilk cümleye dayanıyor :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Golf ile Leon arasında önemli farklar var, dün izinden döndüm ve gerek giderken, gerekse dönerken bunları daha iyi alma şansım oldu.

Bir önceki şahsi aracım Leon 1.4 TSI (son kasa, MK3) idi.. araç benzinli olduğu için motor sesi tabiki yok denecek kadar azdı..
Uzun yolda da pek yormuyor ve iyide gidiyordu ... ama Golf TDI ile uzun yol tecrübemden aldığım izlenim aynı güzergahı belki Golf ile daha hızlı ve kesinlikle daha rahat gitmiş olduğum diyebilirim. Özellikle yol tutuş, yüksek hızlarda verdiği güven, stabilite ve dizel olmasına rağmen toplam yalıtım seviyesi beni Leon a göre oldukça tatmin etti diyebilirim. Çıralı dan İstanbul a döndüğümde neredeyse ağrıyan hiç bir yerim yoktu (dizlerim hariç ki ben 196cm biriyim arkamda boş değildi .. nomaldir) ..

Benzinli bir Golf ile sanırım daha da akıcı bir sürüş elde edilebilir.. 125 lik olanla bile önemli fark olur..

Mondeonun süspansiyon konforu test sürüşünde bile kendini belli ediyor... (Golf e göre ki golf te gayet iyidir bu konuda) özellikle beyaz pütür lü ayrımlardan geçerken hissetmiştim bunu ... yol sesi ve rüzgar sesi için yorum yapamıyorum lakin o kadar hızlanmadım .. Golf ten iyi diyemem .. ama olabilir, olması da normaldir... Leon dan ise her halikarda iyidir...

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Sıfır araç ısrarını anlamasam da saygı duyuyorum.2.el düşünülürse 140-150 bütçe ile kendime mini Countryman 1.6s 4x4, eşime de 1.2 tsi polo veya ibiza alır keyfime bakardım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım