Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Bu arada proje güzel, eline sağlık. Ses tam tadında olmuş. Arabadaki darboğaz eğey azalmıştır. Stock arabaya takınca bile çok fark ediyor.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Bugün fren soğutma için uzun süredir aklımda olan "ön tampon ızgarasından davlumbaz içine boru çekme" işini yaptık.

İşe, aşağıdaki gibi sağlam bir hortum alarak başladım. Hortumun çapı 1,25". Ayrıca hortumun duvarlarının içinden bir de spiral şeklinde bir tel geçiyor. Yani kıvrımlarda falan katlanma yapması mümkün değil. Neyse, hortumuzu taktim edeyim:
jgV3AJ.jpg

Tamponun alt tarafındaki panjurun uç kenarında, hemen intercooler'ın bittiği noktadan hortumu sokup, davlumbaza kadar rotaladım.

Her iki uçta da borunun ağzını hava yönüne göre açılı kestim.

Son olarak da davlumbaz tarafında hava girişi için bir yarık açtım ve hortumu bir kaç cırt kelepçe ile davlumbaza sabitledim.

Umarım ki, özellikle pistte fren dayanıklılığına ufak da olsa bir faydası olur.

Uygulmanın fotoları:
2681Pv.jpg

16Mv7D.jpg

oXr3y2.jpg

r5ZMyM.jpg

Not: Akşam üstü bu işi yaptığınızdan şimdilik sadece sol tarafı yaptık. Haftaya sağ tarafı da halledeceğiz.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Bugün fren soğutma için uzun süredir aklımda olan "ön tampon ızgarasından davlumbaz içine boru çekme" işini yaptık.

İşe, aşağıdaki gibi sağlam bir hortum alarak başladım. Hortumun çapı 1,25". Ayrıca hortumun duvarlarının içinden bir de spiral şeklinde bir tel geçiyor. Yani kıvrımlarda falan katlanma yapması mümkün değil. Neyse, hortumuzu taktim edeyim:
jgV3AJ.jpg

Tamponun alt tarafındaki panjurun uç kenarında, hemen intercooler'ın bittiği noktadan hortumu sokup, davlumbaza kadar rotaladım.

Her iki uçta da borunun ağzını hava yönüne göre açılı kestim.

Son olarak da davlumbaz tarafında hava girişi için bir yarık açtım ve hortumu bir kaç cırt kelepçe ile davlumbaza sabitledim.

Umarım ki, özellikle pistte fren dayanıklılığına ufak da olsa bir faydası olur.

Uygulmanın fotoları:
2681Pv.jpg

16Mv7D.jpg

oXr3y2.jpg

r5ZMyM.jpg

Not: Akşam üstü bu işi yaptığınızdan şimdilik sadece sol tarafı yaptık. Haftaya sağ tarafı da halledeceğiz.
Abi borunun ucuna huni tarzı bir şey bağlayıp onu da hemen ızgara arkasına sabitlersen alabileceğin en iyi akışı alırsın gibi. Bu setupla iş, havanın ızgaradan geçerken nerelere dağıldığına çok bağlı. Belki de borunun olduğu yere çok az hava geliyor. Şöyle bir şey bulup ızgara kenarına montelersen çok daha iyi verim alırsın bence:
POSSBAY-evrensel-araba-%C3%B6n-tampon-Turbo-hava-emme-boru-t%C3%BCrbin-giri%C5%9F-huni-yuvarlak-dikd%C3%B6rtgen-ABS-so%C4%9Fuk.jpg

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Abi borunun ucuna huni tarzı bir şey bağlayıp onu da hemen ızgara arkasına sabitlersen alabileceğin en iyi akışı alırsın gibi. Bu setupla iş, havanın ızgaradan geçerken nerelere dağıldığına çok bağlı. Belki de borunun olduğu yere çok az hava geliyor. Şöyle bir şey bulup ızgara kenarına montelersen çok daha iyi verim alırsın bence:
POSSBAY-evrensel-araba-%C3%B6n-tampon-Turbo-hava-emme-boru-t%C3%BCrbin-giri%C5%9F-huni-yuvarlak-dikd%C3%B6rtgen-ABS-so%C4%9Fuk.jpg
Doğru diyorsun bro, yakışıklısından birşey bulabilir miyim oraya, biraz düşüneyim.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş, hep yapmak istediğim bir çalışmadır, ama bana biraz hortum çapları küçük geldi. Erhan abi var ya bizim tanırsın körfezden, onun pist spec astrasında baca borusu gibisi alüminyum bir şey vardı, öyle bir şeyde düşünebilirsin. Maliyeti yüksek değil zaten bu işlerin, uğraşma meselesi :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş, hep yapmak istediğim bir çalışmadır, ama bana biraz hortum çapları küçük geldi. Erhan abi var ya bizim tanırsın körfezden, onun pist spec astrasında baca borusu gibisi alüminyum bir şey vardı, öyle bir şeyde düşünebilirsin. Maliyeti yüksek değil zaten bu işlerin, uğraşma meselesi :)
Özgür güzel diyorsun da, arabayı sen de görmüşsün biliyorsun, kaputun altında karıncanın yürüyeceği yer yok. İnce bahçe hortumu geçse şaşıracak noktaya geldim ben artık :D

Son düzenleme:

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Aynen @bt nin dediği gibi bu hortum bile kastıra kastıra geçti. Bundan daha büyüğü için sis lambalarını iptal edip, direkt oradan boru çekmek lazım.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Aynen @bt nin dediği gibi bu hortum bile kastıra kastıra geçti. Bundan daha büyüğü için sis lambalarını iptal edip, direkt oradan boru çekmek lazım.

Sisleri iptal etmen lazım zaten, yoksa o sistem işe yaramıyor, piste girmeden ızgaraları da sökmen ya da ızgaraları kesip monte etmem yerinde olur gibime geldi.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Şunu da not düşeyim, benim arabayı 2 yıl önce, benden de önce görüp beğenen kişi @Ozgur Gunes idi. Sağolsun, onun yorumunu duyduktan sonra Ankara'ya gidip arabayı almıştık.

Ama arabanın güncel kaput altı hali ciddi manada sıkış tıkış. Zaten günlük kullanma kafasında olduğumdan, sisleri sökemem malesef .

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Şunu da not düşeyim, benim arabayı 2 yıl önce, benden de önce görüp beğenen kişi @Ozgur Gunes idi. Sağolsun, onun yorumunu duyduktan sonra Ankara'ya gidip arabayı almıştık.

Ama arabanın güncel kaput altı hali ciddi manada sıkış tıkış. Zaten günlük kullanma kafasında olduğumdan, sisleri sökemem malesef .

Hmmm, o zaman yapılabilecek en iyisini yapmışsın:) ama ben bugğne kadar sis farı olmasaydı napardım dediğim bi durum olmadı. Ben de belki havalar iyileşince yaparım bunu ama sisleri iptal ederim.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Hmmm, o zaman yapılabilecek en iyisini yapmışsın:) ama ben bugğne kadar sis farı olmasaydı napardım dediğim bi durum olmadı. Ben de belki havalar iyileşince yaparım bunu ama sisleri iptal ederim.
Senin stock yeminini bozmamıza sevindim :D

Bizim manisa yolunda kışın çok ciddi sis oluyor, baya görüş mesafesi 10-20m'ye kadar düşüyor. O sebeple olmazsa olmaz benim için.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,716
1
6,450
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
@fksarall senin önerdiğin olay için aşağıdaki gibi açılı ve redüksiyonlu silikonlu hortum kullanacağım. Yüksek ihtimalle iç ağız 45 mm, hava giriş kısmı için de 63 mm ölçüsü işimi görecek.

TRY 20.66 21%OFF | R-EP 45 degrees Reducer Silicone Elbow Hose 38 45 63 76 83 89MM Rubber Joiner Bend Tube for Car Accessories Cold Air Intake Hose
https://s.click.aliexpress.com/e/bi1G5Da0

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım